CSS (Cassading Style Sheets) Basamaklı Stil şablonları veya Basamaklı biçim sayfaları olarak bilinmektedir. HTML için metinlerin değiştirilmesine olanak sağlayan basit kullanımlı bir sistemdir. CSS terimleri, metin biçimlendirme alanında HTML adına birçok faydalar sağlamaktadır. Kişisel sayfalar için belirli standart çerçevesinde belirli şablonlar oluşturmamıza yardımcı olmaktadır. Bu şablonlar, belirli bir harf veya yazı dizisinde yazı stili ve büyüklüğü ayarlanarak belirli kalıplara uygun olarak kullanılabilir. Bu açıdan CSS kullanıcılar için geniş bir yelpazede çok farklı hizmetler sunarak bizlere sayfalarımız için kendi stilimize göre seçenekleri ayarlattırabilmektedir. Ayrıca bir sitenin görüntüsü değiştirilmek istendiğinde CSS sistemi kullanılarak tek bir yerden belli kodlarla sitede istenilen yazı tipini ve rengini değiştirmek mümkündür. CSS sisteminin üç farklı kullanım alanı vardır. Bunlar; Yerel, sayfada tek bir html için tek ve özel olarak kullanılması gerekir, Genel veya global, tüm sayfa için html bağlantıların tümünü etkiler, Bağlantılı, birden çok sayfada ayarlanacak olan şablonların aynı biçimde olması istendiğinde kullanılır. Tüm bu CSS terimleri ve kodları belirli bir düzen ve sistem içerisinde yapılmadığı takdirde yazılan program veya yazılımda bir takım sorunlar çıkacaktır. O yüzden ince eleyip sık dokunarak CSS terimleri kullanılmak istendiğinde belli başla bir alt yapı oluşturularak ilerlenmelidir. Bir HTML için web sitesi yapmak isteyen kullanıcılar CSS terimlerini tam olarak bilmeli ve nerede hangi kodu koyacağından emin olmalıdır. Aksi takdirde yazılan program ve web sitelerinin kullanım aşamasına gelindiğinde oluşabilecek koda ve içerik sistemine dayalı problemler çok daha can sıkıcı olacaktır. Global (Genel) şablon için CSS terimleri ile örnek verecek olursak;  Geneli kapsadığından belgelerin tümünü etkileyecektir.

CSS

CSS TERiM ÖRNEK

    css

Vermiş olduğumuz kodlamalarda "CSS TERİM ÖRNEK" yazısı kırmızı bir metin rengini alacaktır. Harflerin büyüklük oranı da 19 olarak ayarlanmıştır. Bu ve bu gibi işlemlerde uygulanabilecek CSS terimleri sizin dilediğiniz rengi, stili, zemin rengi gibi seçeneklerde özgürce seçim yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Birçok kolaylığı sağlamasıyla ve web sitesinde istenilen metin formatları değiştirmesi ile CSS kullanıcılar adına oldukça basit ve kolay bir yöntem. Önemli olan bir web sitesi için hangi kodlamaları hangi biçimlerde ve belirli bir şablon üzerinde yapmanız. Gerisi zaten belirlediğin harf büyüklüğü yazı stili ve rengi olarak karşınıza çıkıyor. Yerel Stil Şablonlarında ise; sadece bir kereliğine yazıldıkları yerde kendilerini belli etmektedirler.CSS

CSS ÖRNEK ŞABLON

CSS ÖRNEK ŞABLON

CSS ÖRNEK ŞABLON

Bu örnekte ise yazı büyüklüğü birinde 16 diğerinde ise 18 olarak tekil olarak yazılmıştır. Yereller göründüğü gibi sadece tek satıra işlendiği zaman belirli alanı kapsamaktadır. Ayrıca yazı renkleri birinde sarı iken diğerinde mavidir. CSS işlemleri web sayfaları kurmak veya bunları düzenlemek isteyen kullanıcılar için zevklidir. Tek şart bu sistemi belirli kodları şaşmadan belirli bir düzenek içerisinde kaydedip ayarlamak olacaktır. CSS terimleri örneklerinden yerel ve genel olanları kısada olsa inceledik. Web sayfası yapacak veya hali hazırda web sayfası olan kullanıcılar için faydalı olmasını ümit edelim.