İnternet Reklamcılığı


Türkiye’de arama motoru olarak % 98 Google arama motorunu kullanılmaktadır.Google tarafından yapılan araştırmalar sonucunda artan trafiğin yüzde 89'unu arama reklamlarının sağladığını gösteriyor. Artık sizde Google internet reklamcılığı sayesinde sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde, üst sıralara çıkarak işinizi hızla büyütebilirsiniz.
 • Faydalar
 • Süreç
 • Nasıl Olmalı ?
 • Hedef
 • Destek

Faydalar

Kurumsal, kişisel, e-ticaret sitelerinizi veya bir ürün veya hizmetinizi tanıtmak amacıyla olsun google çevrimiçi reklamcılık ile hedeflerinizi ulaşabilirsiniz.

Bugün İnternet Reklamcılığı; bir çok firmanın gerek satışlarını arttırma, gerekse kurumsal kimlik ve imajını göstermek amacıyla kullandığı bir vizyon, pazardır. İnternet Reklamcılığı, bir firmanın Pazarlama Stratejilerine uyarlanarak yapılan stratejik reklam çalışmalarıdır.

 • Firmanın kendisini, ürünlerini ve servislerini tanıtmak.

 • Firmanın mevcut ve potansiyel müşterileri ile iletişimini sağlamak.

 • Firmanın servislere olan ilgi, özendirme ve satışları arttırmak.

 • Metin ve görsel reklamlarınızın hazırlanması.

 • Bütçenize uygun hedef odaklı anahtar kelimelerin belirlenmesi.

 • İşinizle alakalı anahtar kelimelerde sitenizin üst sırala çıkarılması.

 • Uzman kadromuz tarafından reklamlarınızın ve bütçenizin etkin yönetilmesi.

 • Haftalık ve aylık raporlamaların oluşturulması.

 • Performans değerleme ve ölçme işlemlerinin yapılması.

 • Süreç

  Günümüzde reklamcılık, teknolojinin de gelişimiyle beraber, insanın bulunduğu her alanda yapılabilmektedir. Kitle iletişim araçlarından sonra, açık hava reklam araçları, promosyonel reklamlar, organizasyonel reklamlar, piyasa araştırmaları vasıtasıyla reklamlar gibi, genel konularda ve bunların alt başlıklarında reklam yapılabilmektedir. İnternet, son zamanların teknolojik gelişim ürünlerinden birisidir.

  İçerik Sponsorlukları

  Sponsorluk afişleri, kullanıcının karşısına bir başka mini web sayfasını çıkartmak amaçlı tasarlanır. Bu mini sayfalara ulaşım, bazen sponsor olan sayfanın ziyaret edilmesi sırasında rastlanacak bir interaktif afiş üzerinde olabildiği gibi, bazen de sponsor olan sayfaya bağlanıldığı anda otomatik olarak gerçekleşir. Böylece internette dolaşan kişiler, arayıp da sayfasına ulaştıkları isimlerin sponsor oldukları aktiviteler hakkında kısa yoldan haberdar edilebilir.

  Düşük Maliyet

  İnternet reklamların en cezbedici özelliklerinden birisi düşük maliyetli olması. Geleneksel reklam mecralarına oranla çok düşük bir ücrete internet reklamı verebilir ve daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

  Esneklik

  İnternet reklamı aynı zamanda esnektir de. Size birçok seçenek sunar. Kampanyalarınızı ve internet reklamlarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilir, ulaşmak istediğiniz kitlenin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Anahtar kelimeleriniz, kampanyalarınızı, reklamlarınızı sürekli takip edebilir, herhangi bir trend değişikliğinde düzenlemelere gidebilir ve istediğiniz zaman son verebilirsiniz. Üstelik internet reklamı 7 gün 24 saat yayındadır, zaman üzerinden kısıtlandırma yapılmaz.

  Tanınırlık

  Google ve benzeri arama motorları üzerinde her gün milyonlarca arama yapılmaktadır ve bu arama yapan kişilerin bir kısmı bilgi edinmek ve paylaşmak için arama yaparken bir kısmı da ürün ve hizmet satın almak için arama yapmaktadır. İnternet reklamı sayesinde ürün ve hizmetlerinizdeki yeniliklerden potansiyel müşterinizi haberdar edebilir ve uzun süreli internet reklamları ile kalıcı müşteriler elde edebilir ve işinizin tanınırlığına katkıda bulunmuş olursunuz.

  Doğru kitle

  Verdiğiniz internet reklamı ile arama motorları hedefleme yaparak, sizi internette doğrudan sizin hizmetinizi arayan potansiyel müşterilerinizle buluşturur. Örneğin, “nakliye hizmeti” diye arama yapan bir kişinin karşısına sadece nakliye hizmetleri ile ilgili reklamlar çıkacaktır. Nakliye hizmetine ihtiyacı olan ve aratan kişi karşısına çıkan internet reklamlarından seçimini yapacak ve hizmeti satın alacaktır. Bu yüzden internet reklamı sayesinde doğru müşterilere ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi de belirlediğiniz zaman reklam giderlerinizde olacak düşüşü siz düşünün.

  Hızlı

  İnternet reklamı hızlı sonuçlar vermesi ile meşhurdur. Reklamınız yayınlandığı andan itibaren hızlı geri dönüşler almaya başlarsınız.

  Ölçülebilirlik

  İnternet reklamı TV,dergi gibi geleneksel reklam kanallarına oranla daha şeffaftır. İnternet reklamları performansa dayalı ve sonuç odaklı bir ürün olduğu için gerçek zamanlı bir ölçüm yapabilme mümkün ve kampanyalarınızın başarılı olup olmadığını söylemeyi imkanlı kılmaktadır. Reklamı kaç kişinin görüntülediğinden reklama ilgi gösterenlerin demografik yapısına kadar birçok bilgiye ulaşabilir ve kampanyanızı bu verilere göre şekillendirebilirsiniz.

  Nasıl Olmalı ?

  İnternet sayesinde reklamcılar kendilerine yeni bir av sahası daha edindiler. İnternet reklamcılığı online pazarlama ve interaktif reklamın bilinmesi gerekir.

  Online pazarlama, ürün veya hizmetlerini internette sunan şirketlerden oluşmaktadır. Online pazarlama genellikle diğer web sitelerinde reklam yayınlayarak veya reklamı bir başka yöntemle hedef kitleye sunarak yapılır.

  Online reklamın amaçları;

  *Bir markanın, kuruluşun ya da web sitesinin, WWW’ bir poster ya da afiş olarak kullanarak, kamuoyu nezdinde bilinirliğini arttırmak

  *Web sitesinin ziyaretçi trafiğini oluşturup genişletmek

  İnteraktif reklam: Tüketicinin yalnızca aradığı niteliklere uygun ürün ve hizmetlerin reklamlarını izlemesine olanak tanıyan bir elektronik sistemde ye alan ya da yapısı bu tür karşılıklı bilgi alışverişine olanak sağlayan reklam.

  İnternet reklamcılığı değişik bakış açısıyla internetteki aramaları, sosyal medyayı, trendleri, SEO’yu, raporlamayı, internet sitesini de kapsayan bir reklamcılık modelidir. Dijital reklamcılık olarak ta adlandırılmakla beraber internet reklamcılığı yükselen internet kullanımının kaçınılmaz bir gerçeği olarak günden güne yükselmekte ve diğer geleneksel reklamcılık kanalları arasında çok ciddi bir paya sahip olmaya başlamıştır.

  Hedefler

  Web Sitesi; İnternet üzerinde insanların ulaşabildiği bir site oluşturmak; yazılı, resimli hatta sesli, görüntülü olarak şirketin vermek istediği mesajları, bilgilendirmeleri, servis ve ürünleri mevcut ve potansiyel müşterilere ulaştırmanın en kolay yollarından biridir.

  Arama Motoru Reklamcılığı; İnternet üzerinde bir konuda bilgi almak isteyen insanların ilk başvurduğu kaynaklar Arama Motorlarıdır, dünya üzerinde insanların günde milyarlarca sorgu ile arama işlemi gerçekleştirip aradıkları bilgiye ulaşmak istedikleri düşünüldüğünde, Arama Motorları internetin en önemli organik ziyaretçi kaynaklarından biridir.

  Email Reklamcılığı bir ürün, hizmet, bildiri hakkında müşteri ya da hedef kitlenize email yolu ile yapılan reklamcılık türüdür, günümüzde her ne kadar Email Reklamcılığı suistimal edilerek “Spam Mail” kavramına dönüşsede, doğru bir şekilde kullanıldığında Email Reklamcılığı, isterseniz sitenizi, isterseniz direkt olarak ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanın hızlı yollarından biridir. Düzenli olarak yapılan Bülten şeklinde Toplu Mail Gönderimleri ile hem hedef kitlenizle daha fazla etkileşim içinde olabilir hem de sizinle alakalı gelişmeleri herhangi bir zahmete girmeden ulaşmaları sağlanmaktadır.

  Banner Reklamcılığı: internet siteleri üzerinde belirli bir ücret karşılığında reklam yerleşimlerine ilgili görsel ya da hareketli resimlerin konularak hedef kitleye ulaşmayı hedeflemektedir. Banner Reklamcılığı; doğru hedef kitlenin analiz edildiği ve talebin olabileceği siteler üzerinde doğru yerleşimde, doğru şekilde uygulandığında direkt olarak Satışa Yönelik etki gösteren önemli bir İnternet Reklamcılığı parçasıdır.

  Uygulama

  İnternetin başlangıcından itibaren ortaya çıkan ilk reklam türü olması açısından banner reklamlar web reklamcılığında çok önemli bir yere sahipler. Bu gün bile İnternet’te ilk defa reklam veren şirketlerin çoğu, alternatif reklam arayışına girmeden banner reklamı tercih etmekteler. İnternet Reklam Bürosunun (Internet Advertising Bureau) yaptırdığı bir araştırmaya göre, internette kullanılan en yaygın reklam türü bannerlar, ikinci en yaygın tür ise site sponsorluklarıdır. Ancak çoğunlukla ölçümlenmesinin kolay olması ve kısa sürede satış arttırmak amacı gütmesi açısından bannerlar daha çok tercih edilmektedirler.

  Günümüzün gelişmiş pazarlarında, özellikle kesin tanımlanmış hedef kitlelere yönelik reklam çalışmalarına ayrılan bütçelerin ortalama yüzde 50’lik kısmının, online banner oluşturmaya kanalize edildiği gözlenmektedir. Buradaki en önemli tercih unsuru, banner kampanyaları üzerinde sahip olunan kontrol ve yönlendirme imkanlarıdır.

  Bir ilan formatında hazırlanmış ve kullanıcının eylemine bağlı olarak aktif hale geçerek, reklam taşıyıcısı olan sayfa ile reklam verenin sayfası arasında ilgili bağlantıyı kuracak özellikle programlanmış grafik bir objedir. Bu objeler karşımıza, afiş veya düğme (button) şeklinde çıkabilir. Yapılan son araştırmalar, söz konusu objenin büyüklüğü ile online reklamın etkinliği arasında bir tür doğru orantı ilişkisi olabildiğini vurgulamakta olsalar da, buradaki ilişki “ne kadar büyük, o kadar iyi” tarzında bir sonuç doğurmamaktadır. Çünkü internet kullanıcıları, abartılmış büyüklükteki reklam objelerinden rahatsız olarak ürüne karşı olumsuz koşullanma doğurabiliyorlar.

  Ancak bannerların küçük olmalarından kaynaklanan yeterince “müdahale edici” bir yapıya sahip olmamaları bu tercihi ileride etkileyebilir. Örneğin bir televizyon reklamı, izlediğimiz bir program arasında yayını keserek devreye girebiliyor ve belli bir ölçüye kadar dikkatimizi çekebilecek, reklamı izlettirebilecek zamanı yaratabiliyor (program akışına ve izleme olayına müdahale edilebiliyor). Ancak bannerlar için aynı şeyi söylememiz pek mümkün değil. Banner reklamlar, internetin bütünselliği içinde karşımıza çıktıkları için dikkat çekmeleri daha zordur. İnternet kullanıcıların çoğunun da bir amaç doğrultusunda sörf yaptıkları düşünecek olursak sadece çok dikkat ya da ilgi çeken bannerların görüleceği, yahut aranılan şeyle ilgili bir banner ile karşılaşma durumunda bannerların tıklanacağını söylemek yanlış olmaz. Zaten hedef kitlenin belirlenmesinden sonra bannerların mutlaka ilgili ve bağlantılı sitelere yerleştirilmeleri gerekmektedir

  İnternette dolaştığınız sırada bir siteye girdiğinizde özellikleriniz (Bkz. Ek: 4 İnternet Terimleri Sözlüğü cookies kelimesi) site sahibi tarafından öğrenilebilmektedir. Örneğin bir siteye girdiğinizde bir banner dikkatinizi çekmiş ve banner’ı tıklayarak reklamverenin sitesine girmişseniz bu her iki site sahibi tarafından saptanabiliyor.

  2000 yılı içerisinde ABD’de yapılan bir araştırmada banner reklamlarını tıklama oranı %1’den % 0,5’e inmiştir. Bu da göstermektedir ki internet kullanıcıları diğer kitle iletişim araçları tarafından yaratılan “reklam fobisi” sebebiyle internet üzerinde ki reklamlardan kaçmaktadır

  BİLGİ İSTEK FORMU