Anasayfa / Web Tasarım / 6 Basit Web Sitesi Tasarımı İle Sitenize Müşteri Çekebilirsiniz

6 Basit Web Sitesi Tasarımı İle Sitenize Müşteri Çekebilirsiniz

Web sitenize uygulayacağınız basit öğelerle, yüksek oranda trafik sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Web sitesi tasarımı basit olarak tasarlanarak bunu gerçekleştirmek mümkündür. Gelin isterseniz web sitenizi nasıl basitleştireceğinize birlikte bir göz atalım.

Web Sitenizin İçeriklerini Sadeleştirin

Şöyle bir örnek verelim. Günümüzde özellikle de ülkemizde, kitap okuyanların sayısı oldukça azdır. Kitap okumayan birçok kişiden “Okumaya başlayınca gözlerim ve başım ağrıyor” sözünü duyarsınız. Aslında durum böyle değildir. Kelimelerin çokluğu yüzünden birçok kişi okumayı sıkıcı bulur ve okumaz.

İnternet sitelerinde de durum aynen böyledir. Sitenizi uzun metinlerle doldurursanız, kullanıcılar sıkılacak ve sitenizde kalmayacaklardır. Aynı durum resim ve videolar için de geçerlidir. Genelde kullanıcılar, internette ihtiyaç duydukları şeylere bulabilmek için bazı kelimelere ve resimlere odaklanırlar. Odaklandıkları şeyi bulmak için ise uzun aramalar yapmak istemezler. Bu yüzden internet sitenizde odaklandığınız resim ve kelimelerin kolay bulunabilmesi önemlidir. Bu da sade bir tasarımla mümkündür.

Mesela tek bir paragrafta yalnızca bir fikir anlatarak işe başlayabilirsiniz. Tabi ki paragraflarda da anahtar kelimelerin koyu bir şekilde yer alması yararlı olacaktır. Örnek olması açısından, https://www.apple.com/ adlı siteyi inceleyebilirsiniz. Bu sitede göreceksiniz ki, konuyla ilgili resimler ve hemen altında kısa metinler yer almaktadır. Ayrıca bu metinlerde de anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

 

Anahtar kelimeler:

Arama motorlarında kullanıcıların, ihtiyaçları olan ürünleri ya da konuları bulmaları amacıyla kullandıkları kelime ya da kelime guruplarıdır.

Görsel Öğeleri Azaltın

Her ne kadar sitenizde iyi dursalar da, web sitesi tasarımı olarak çok fazla görsel kullanılması, yarardan çok zarar getirebilir. Aynı metinlerde olduğu gibi, sitenizi görsele boğarak, kullanıcılara itici gelen bir tasarım yapmış olursunuz. Burada anlatmak istediğimiz, iyi bir tasarımın ne eksik, ne de fazla unsurlara sahip olmasıdır. Hayatta zaten dengeden ibaret değil midir? Aynı şekilde internet sitenizde de bu dengeyi yakalayabilirseniz, başarılı olmuş olursunuz.

Kendini Tekrar Eden Tasarım Öğelerinden Uzak Durun

Mesela ana sayfanızda ikiden fazla farklı yazı tipi kullanmayın. Ayrıca gerek menüler olsun, gerekse tasarımda kullandığınız diğer öğeler olsun, sürekli tekrar ediyorsa, bu durum sitenizin sıkıcı ve boğucu olmasına yol açacaktır.

Web Sitesi Tasarımında Renklere Dikkat Edin

Dünyaca ünlü yiyecek ve içecek markalarının internet sitelerinde neden hep kırmızı renk kullanılır biliyor musunuz? Renklerin insanlar üzerinde psikolojik etkileri vardır. Gelin isterseniz bu etkileri, internet sitelerini de işin içine katarak, anlatalım.

Kırmızı:

Dünyaca ünlü; Coca Cola, Burger King ve Mc Donalds gibi yiyecek ve içecek firmalarının internet sitelerinde kırmızı rengi yoğun olarak kullanılır. Kırmızı rengin insanlar üzerinde canlandırıcı ve hareket geçirici etkileri bulunur. Enerji yoğunluğu en fazla olan renktir.

 

 

 

Beyaz:

Masumiyeti ve huzuru temsil eder. Birçok internet sitesi, fonlarında beyaz rengi kullanır. Özellikle kurumsal firmaların internet sitelerinde beyaz rengi yoğun olarak kullandığını görebilirsiniz.

 

 

 

Turuncu:

Özellikle blog sitelerinin bazılarında turuncu renk kullanılır. Nedeni ise insanların birçoğuna bu rengin sıcak gelmesidir. Güç ve güven hissi veren bir tarafı vardır.

 

 

 

Siyah:

Asil bir renktir. Ayrıca arka fon rengi olarak kullanıldığında, nesnelerin ve yazıların daha görünür olmasını sağlar. Mesela siyah fon üzerine beyaz renkte dahil olmak üzere birçok rengin uyum sağladığını görebilirsiniz. Siyah üzerinde birçok yazı daha kolay fark edilir.

 

 

 

Mavi:

Hijyeni, sağlığı ve huzuru temsil eder. Bu yüzden sağlıkla ilgili olan birçok sitede bu rengin kullanıldığını görebilirsiniz.

 

 

 

Yeşil:

Gözlere en uyumlu gelen renktir. Soyut bir güce sahiptir. Genelde çevre ve enerji ile ilgili birçok internet sitesinde bu rengin kullanıldığını görebilirsiniz.

 

 

 

Pembe:

Masumiyeti, aşkı ve tatlılık hislerini uyandırır. Birçok arkadaşlık sitesinde bu rengin kullanımına şahit olabilirsiniz.

 

 

 

Hedef Kitlenize Odaklanın

Sonuçta herkese hitap edemezsiniz. Farklı yaşlarda ve farklı kültüre sahip olan kişilerin hepsine ulaşamazsınız. Bunu deneyen birçok internet sitesinin ömrü çok uzun olmamıştır.

Yani ilk başlarda hedefinizi küçük tutun. Büyümeye başladıkça, daha farklı kitlelere odaklanabilirsiniz.

Hedef kitlesi olarak neyi belirlemişseniz, o kitlenin beğenisini kazanacak çalışmalar yapmanız yararlı olacaktır. Mesela bisküvi satışı gerçekleştiriyorsanız, kimlerin bu ürünü alabileceğini az çok tahmin edersiniz. Ancak detaya girdiğinizde, insanların ne tür bisküvilerden hoşlanacağını, ne zaman yediklerini ve ürünü en çok ne zaman satın alacaklarını öğrenebilirsiniz.

Sattığınız ürünle ilgili kampanyalar da düzenleyebilirsiniz. Ancak düzenlediğiniz kampanyaların açık ve net olması gerekir. İnsanlar bir şeyi satın aldığında ya da bir kampanyaya katıldıklarında, tam olarak neyle karşı karşıya olduklarını bilmek isterler.

Kampanya:

Belirli konularda ve belirli sürelerde düzenlenen yoğun ve yaygın etkinliğe verilen addır. İnternet dünyasında genelde reklam amaçlı kullanılır. Ancak sosyal farkındalığın oluşması adına yapılan yardım kampanyaları da vardır.

Ana Sayfanızı Tek Bir Karede Toplayın

Tabi ki bu başlıktan birçok kişi bir şey anlamayabilir. Kastettiğimiz, dünyada şu anda trend olan Flat tasarımdır. Yani web sayfanız dikdörtgen olacak şekilde tasarlanmış ve ana sayfanız sadece bu kareden oluşacaktır. Tüm menülerin ve görsellerin tek bir sayfada toplandığını düşünün.

Klasik web site tasarımı, aşağı doğru indikçe görsellerin ve ilgili bağlantıların göründüğü tasarımdır. Tüm bu elemanların yalnızca tek bir ekranda toplanması, Flat tasarım olarak adlandırılır. Bu şekilde bir tasarım, kullanıcı açısından da kolaylık sağlayacak ve sitenizin trafiğini artıracaktır.

Flat tasarım özelliklerinden aşağıda kısaca bahsedelim. Böylece konu daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Flat:

İngilizceden alınan bir kelime olan Flat düz anlamına gelmektedir.

Gereksiz Tüm Öğeler Kaldırılır:

3 boyut hissi verilerek, gereksiz tüm efektlerden arındırılarak yapılır. Mesela; kabartmalar, grafik derinliği sağladığı düşünülen efektler, alt gölgeler gibi elemanlar, Flat tasarımda yer almazlar.

Sadelik Esastır:

Flat tasarımda görsel olsun, metinsel olsun tüm tasarımlar sadelik içermelidir. Abartılı tasarımlara, bu tasarım modelinde yer yoktur.

Canlı Renklerin Kullanılması:

Ziyaretçilerin psikolojileri düşünülerek hazırlanmış renkler, canlı bir şekilde tasarımda yer alır. Böylece görsel anlamda boşlukların yeri doldurulmuş olur. Genelde Flat tasarımda çok farklı ve aydınlık renklerin kullanılması tercih ediliyor.

Uyumlu Fontların Kullanılması:

Yazı tiplerinin görsellerle ve renklerle bütünleşmesi bu tasarım türünde oldukça önemlidir. Genelde farklı büyüklüklerde Sans Serif tipi yazı fontları, Flat tasarımda tercih ediliyor.

Bu kadar anlattıktan sonra, örnek vermeden geçmek olmaz. Aşağıda, tema olarak Flat tasarım örneklerinden bazılarını vermiş olalım:

 • Lander
 • Black Tomato
 • Evolve Wealth
 • Liberio
 • Team Treehouse

Tüm bu temaları internette aratarak bulabilirsiniz.

Sonuç olarak, basit ve sade tasarımlarla, kullanıcıların gönüllerini fethedebilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

En İyi Kurumsal Web Siteleri Nasıl Hazırlanır?

En iyi kurumsal web siteleri nasıl hazırlanıyor biliyor musunuz? Tabi ki birçok faktörün bir araya …

4 yorumlar

 1. Sitemizin daha gösterişli olması ve müşterilerin ilgisini çekmek için ön planda neler kullanmalıyız ve sitemizin sürekli güncel kalması için blog da yazılar paylaşsak ne kadar faydalı olur?

  • Merhaba Can Bey,
   Google’de üst sıralarda olmanız için bloğu sürekli aktif ve güncel tutmanız gerekir. En önemli sıralama ölçütleri arasında yer alır.

 2. Merhabalar sitemizde müşterilerimiz genelde alışveriş yapmakta fakat sipariş verme kısmı onlar için büyük sorun olabiliyormuş bunun hakkında şikayet almaktayız sizce bu sipariş verme alana nasıl olmalı en basit yöntemle nasıl müşteri memnuniyeti alabiliriz.

  • Merhaba Gizem Hanım,
   Bahsettiğiniz sorunlar için bizimle iletişime geçerseniz sizlere daha iyi yardımcı olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir