Anasayfa / Web Tasarım / 6 Maddede Web Yazılım Tanımı

6 Maddede Web Yazılım Tanımı

Teknik olarak web sitesinde yer alması gereken tüm eklentilerin ve kontrollerin, kod kullanılarak gerçekleştirilmesidir. Web yazılım tanım olarak bu şekilde, ancak daha detaylı bilgi verelim.  Kontrol panelinde yer alan unsurlar ve eklentiler, hep kodlama ile yapılır. Web sitesine entegre edilir ve çalışması sağlanır.

Web yazılım unsurları ikiye ayrılır. Kullanıcının gördüğü ve kullanıcın görmediği unsurlar.

Kullanıcının gördüğü yazılımlar: Web sitesinde kullanılan logolar, görsel tasarımlar ve eklentilerden oluşur. Oluşturulan içerikler için kullanılan yazılımlarda buna dahildir ve kelime işlemci adı verilir.

Kullanıcının görmediği yazılımları ise biraz daha detaylı anlatmak gerekiyor.

Web Yazılım Türleri Nelerdir?

Aşağıda en çok kullanılan web yazılım dillerinden bahsedeceğiz. Aslında birçoğunuz bu başlıklara aşinasınız. Ancak, içeriği hakkında birçok kişinin de pek bir şey bilmediğini söyleyebiliriz. En çok kullanılan

web yazılım türleri:

HTML: Bu yazılım belki de kullanması en kolay olandır. HTML yazılımı aslında kodlama dilidir. Bu kodlama dili ile web sitesinin sahibi ve web sitesini ziyarete gelenlerin, neyi nerede görecekleri belirlenir. Siteye ziyaretçi olarak gelen kullanıcı asla HTML ile oluşturulmuş öğelere müdahale edemez. Yalnızca okuyabilir. Site içerisinde yer alan görseller, videolar ve yazınsal içeriklerin, tarayıcı tarafından algılanmasını sağlayan web yazılım, HTML yazılımıdır.

Diğer Yazılım Dilleri: Konuyu daha fazla ayrıntıya boğmadan, diğer en çok kullanılan ve aslında bir anlamda, HTML yazılım diline destek amaçlı kullanılan yazılım dillerinden bahsedeceğiz. Bu yazılımlar; Net, ASP, PHP, Java Script, Flash gibi yazılımlar. Mesela web sitesi hakkında görüş bildirmek isteyen kullanıcılar için hazırlanan iletişim formu kutuları örnek olarak verilebilir. Ya da günümüzde birçok internet sitesinin sıklıkla kullandığı ve ekranın sağ alt köşesinde yer alan canlı sohbet eklentilerini de örnek olarak verebiliriz. Bankacılık işlemlerinde ise para alma ve gönderme için oluşturulan iletişim formları da, bahsettiğimiz diğer yazılımlar yardımıyla gerçekleştirilmektedir.

Web Yazılım Firmaları ya da Web Yazılım Uzmanı

Freelancer çalışma ortamının ülkemizde de yaygınlaşması ile birlikte, ev ortamını ofis haline çeviren ve bireysel olarak hizmet verenler çoğaldı diyebiliriz. Haliyle firmalar ile freelancerlar arasında da sıkı bir rekabet ortamı oluştu. Bir kısım müşteri freelancerlar tarafından mağdur edilirken, bir kısım da firmalar tarafından ediliyor. Şimdi siz diyebilirsiniz ki “Serpilin kaçarı yok o dayağı yiyecek!”

Ancak durum aslında tam olarak öyle değil. Piyasada işini yapan profesyonel freelancerlar olduğu gibi, firmalar da var. Önemli olan bazı kriterleri göz önünde bulundurarak, bu kişileri ya da firmaları bulabilmek ve bulduğunuz zaman da, koalanın okaliptus ağacına yapıştığı gibi yapışmak ve hiç bırakmamak!

Ama şurası bir gerçek ki, web yazılım firmaları çoğunlukla kurumsal firmalar tarafından daha çok tercih ediliyor. Nedeni ise etkili bir sistem oluşturmuş olmaları ve o sistem dahilinde hareket ediyor olmalarıdır.

E peki uzman bu işin neresinde diye sorarsanız, hemen geliyor aşağıda…

Web Yazılım Uzmanlığı

Yazılım uzmanı mı olmak istiyorsunuz? Daha 40 fırın ekmek yemeniz gerekiyor dersek yalan olur tabi ki… İyi bir web yazılım uzmanı olmak oldukça zor, bunu en azından belirtebiliriz. Web yazılım uzmanlığı çok fazla emek isteyen bir iştir. Hatta diyebiliriz ki bu alana kendinizi adamanız ve kariyer yapmanız gerekir. Birçok donanıma sahip olmanız gerekiyor. Ne mi onlar? Hemen aşağıda sıraladık:

 • Yazılım dillerinden en az bir tanesini bilmeniz gerekiyor.
 • Yaratıcı olmanız gerekiyor. Adeta bir fikir fabrikası olmanız gerekiyor.
 • Sabırlı olmanız gerekiyor.
 • Detaylara önem vermelisiniz.
 • Estetik yönünüzün kuvvetli olması gerekir.
 • Mobil uygulama alanında da uzman olmanız gerekiyor.
 • Ayrıca kendinize hedef olarak aldığınız sektördeki kullanıcıları iyi analiz etmeniz gerekiyor.
 • Bir sürü can sıkıcı toplantılara katılmanız gerekir.
 • Ayrıca daha önceden yaptığınız uygulamaları sürekli olarak geliştirmeniz gerekiyor. Yani kesin olarak yenilikçi olmalısınız.
 • Analiz yeteneğiniz iyi olmalı.
 • Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, eğer bir kurumda görev yapıyorsanız, yeni gelen çaylaklara da eğitim vermeniz gerekiyor.

 

Ya sen ne yaptın? Ölelim biz dediğinizi duyar gibiyim. Endişelenmeyin! Parası güzel bir iştir. En azından asgari ücretle günde 13 saat çalışıp eve yorgun argın gelip, hala geçim derdini düşünmenize gerek yok! en azından yaptığınız işin karşılığını fazlasıyla alacağınızı söyleyebilirim. Ama bu kadar da sevinmeyin tabi ki! Sonuçta kürkünüzle malikanenizde oturup, misafirlerinizi ağırlayacak kadar da kazanmayacaksınız. Kim bilir belki de kazanabilirsiniz! Orası çabanıza kalmış diyelim.

Genelde ülkemizde etiket iyi pirim yapar. Yani alaydan yetişme ile mektepli arasındaki çatışma hala devam ediyor. İyi bir web yazılım uzmanlığı için üniversite eğitimi görmeniz gerekiyor. Tabi ki bu işi çekirdekten yetişme de yapabilirsiniz. Ancak mekteplilere göre daha az şansınız olduğunu belirtelim.

Üniversitelerin; elektrik ve elektronik bölümlerinden, yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerden mezun olarak, iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Web Yazılım Nerelerde Kullanılır? Ne İşinize Yarar?

Çağımız internet ve telefon çağı! Gelecek bir anlamda yazılımcıların! Web yazılım nerelerde kullanılır sorusunun cevabı da işte bu ayrıntılarda gizlidir. Düşünün bir uygulama yazıyorsunuz ve bir anda patlıyor ve siz de parayı götürüyorsunuz! Ne harika değil mi? Şaka değil gerçekten de öyle!

Günümüzde mobil yazılımlardan hatırı sayılır miktarda para kazananlar var. Üstelik sadece fırsatlar bu alanla da sınırlı değil. Artık internet ve cep telefonu kullanmayan yer ve kişi kalmadı gibi bir şey! İşte bu cep telefonlarındaki, bilgisayarlardaki ve internetteki uygulamaların tamamı, kodlama ile yazılıyor ve bunları yazanlar da web yazılım uzmanlarıdır. Hepsi de web yazılım dilleri kullanılarak üretiliyor. Gelecekte ise bu tür uygulamalara daha fazla ihtiyaç olacak!

 

Web yazılımın en çok kullanıldığı alanlar:

 • İnternet,
 • Mobil uygulamalar,
 • Bilgisayar,
 • Endüstri,
 • Elektronik,
 • İnşaat

Gibi alanlardır.

Bilgisayar Dünyasının Matriks’leri: Web Yazılım Dilleri

Yabancı bir dil nasıl öğrenilir? Sakın bana “dil dile değmeden dil öğrenilmez” demeyin. Yazımızın başında kodlama öğrenmenin, yabancı dil öğrenmekten farklı olmadığını söylemiştik. Aynen de öyledir.

Öncelikle bu işe tamamen kendinizi adamanız gerekiyor. Kodlama dillerinden en az bir tanesini bilmeniz gerekiyor. Hangisini öğrenmeye karar verdiğiniz an, yolculuğunuz başlamış demektir. Biz burada tavsiye olarak en çok kullanılan web yazılım dilleri hakkında bilgi vereceğiz. Böylece hangisinden başlayacağınıza dair bir fikriniz olmuş olacak. Buyurun başlıyoruz.

 

PHP: Bu yazılım genellikle, web sitelerini ve web uygulamalarını geliştirmek için kullanılır. Bu yazılımı çalıştırmak için web tabanına ihtiyaç duyacaksınız. Web sitelerinde arka planda çalışan eklentileri oluşturmak için idealdir.

C# : Microsoft’un velinimetlerinden olan Visual Studio programı içerisinde yer alan uygulamadır. Programlama dilidir. Makine diline yakın olduğu için profesyoneller tarafından kullanılır diyebiliriz. Bu programlama dili ile istediğiniz her uygulamayı yapabilirsiniz.

ASP: Aktif sunucu sayfaları anlamına gelen bu programlama dilinde, PHP ve HTML dillerinin işe yaramadığı kısımlarda uygulama yazabilirsiniz. Genelde ziyaretçi defterleri ve forum gibi uygulamalar için idealdir.

XML: Ah şu yazılımların dili olsa da konuşsa diyebileceğimiz bir yazılım dili! XML kullanımı oldukça kolay ve birbirinden farklı yazılım dillerini tek bir yerde toplamanıza imkan veren güzel bir uygulamadır. Ağzı var dili yoktur. Çok kalenderdir. Bir dediğinizi iki etmez. Şeker gibidir. Ayrıca, herhangi bir dosyanın yapısını diğer uygulamalara tanıtmak için kullanılır. Web tasarımında en çok kullanılan dillerden olduğunu söyleyebiliriz.

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal Web Tasarım

Çağın gerekliliklerinden dolayı İnternet kullanımında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Günlük hayatın önemli bir yerine …

Bir yorum

 1. Web yazılımında en çok nelere dikkat etmemiz gerekmektedir. Müşterilerimize daha başarılı sonuçlar çıkarmak için ne tür yazılımlar kullanmak gerekir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir