Anasayfa / Hizmet Yerleri / Adalar Web Tasarım

Adalar Web Tasarım

Yepyeni bir konu ile tekrar karşınızdayız. Konumuz tabi ki Adalar web tasarım olmayacak. Biz sadece bu başlığı, Türkiye’nin her iline ve her ilçesine hizmet verdiğimizi belirtmek için kullanıyoruz. Yani konuya farklı bir yerden girip, asıl anlatmak istediğimi mesajı siz okuyucularımıza sunuyoruz. Sözü fazla uzatmadan, aslında birçok işletmenin sorunu olan yeniden web sitesi tasarımı konusunu anlatmaya başlayalım.

Web Sitelerini Yeniden Dizayn Etmek için 10 Altın Tavsiye

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir: “İnternet sitesi neden yeniden tasarlanır ki?” bu sorunun basit bir cevabı var. Değişim! Evet yaşadığımız dünyada değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.

Her geçen gün kullanıcı alışkanlıkları değişiyor ve bu değişime arama motorları da dahil olmak üzere, tüm internet sistemi ayak uydurmak zorunda. İşte işletmeler ve bireysel internet sitesi olanlar için de değişime ayak uydurmak adına web sitelerinin yeniden tasarlanması gerekiyor.

Peki bu yeniden tasarlamam işlemini, neye göre yapacaksınız? Tabi ki temel kriterlere göre! Aşağıdaki 10 altın kuralı uygulayarak, “acaba bu defaki tasarımda ne yapmam gerekiyor?” diye sormadan tasarımlarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşte başlıyoruz!

 1. Site Analizlerinizi Düzenli Olarak Kaydedin

Web sitesi olanlar bilir. Site analizleri çok değerli bilgileri barındırır. Ancak birçoğumuz, site analizlerini anlık olarak ya da kullanıcı psikolojisini anlamak için kullanıyoruz. Kısmen de bu mantık doğrudur. Ancak ileriye yönelik olarak yapılacak işlemler için site analizlerini, 1-2 yıl boyunca kaydetmeniz ve saklamanız gerekiyor.

Neden mi?

Yeni bir tasarım oluşturabilmek için eskisinden feyz ya da ders almanız gerekmektedir. Şöyle bir örnek verelim: daha önce not aldığınız bir yazıyı, 3 ay sonra yeniden okuyun. Oldukça tuhaf geldi değil mi? Bunun nedeni anlayışlarımızın ve bilgilerimizin her gün değişmesi ve yenilenmesidir. Bu yüzden eski olan tüm bilgiler, belli bir süre sonra bize tuhaf görünmeye başlayacaktır.

Mesela 90’lı yıllarda kasetler oldukça modaydı. O yıllarda Walkman fırtınası esiyordu. Şimdi sokakta, Walkman ile dolaşan birisini görsek, tuhaf tuhaf bakarız. İşte kullanıcıların gözünde web sitenizde belli bir süre sonra, aynı etkiyi yaratacaktır.

Web sitesi tasarımında, ana performans göstergeleri, analiz olarak tanımlanmaktadır ve aşağıdaki listeyi hazırlayarak, harika bir analiz listesi oluşturma başlangıcı yapabilirsiniz:

 • Web sitenizdeki ziyaretçi sayısı, ziyaret oranı ve benzersiz ziyaretçi sayısını belirleme,
 • Sitenizdeki hangi sayfalar, daha çok ziyaret alıyor ve bu sayfalarda ziyaretçiler neler yapıyor,
 • Hemen çıkma oranınız nasıl gerçekleşiyor,
 • Web sitenizde oluşturduğunuz iletişim formu aracılığıyla, ne kadar müşteri elde etmişsiniz,
 • Web siteniz üzerinden aldığınız; günlük, haftalık ve aylık sipariş oranları,
 • Hangi görseller ve içerikler, kullanıcıların sayfada daha çok kalmasını sağlamış,
 • En çok trafiği nereden elde etmişsiniz

Gibi bilgilerin yer aldığı bir liste oluşturduktan sonra, ikinci adıma geçebilirsiniz.

 1. Web Sitenizi Neden Yeniden Tasarlayacaksınız?

Öncelikle kendinize, “neden web sitemi yeniden tasarlamam gerekiyor?” sorusunu sormalısınız. Herkesin nedenleri farklıdır. Ancak ortak bir neden vardır. O da yeniliğe duyulan ihtiyaçtır. Ya da bir şeylerin yolunda gitmemesidir.

Web sitenizin yeniden tasarlanmasının asıl nedeni ise kullanıcıları daha uzun süre mutlu tutmaktır. Çünkü temel olarak siteyi oluşturmanız ya da müşteri kazanma isteğinizin temelinde bu neden yatar. Neden sorusunu kendinize sorduğunuzda emin olun, istediğiniz cevapları alabileceksiniz.

Ancak şunu da belirtelim ki, birçok kişi site tasarımında, arama motoru kriterlerini gereğinden fazla ön planda tutuyor ve kullanıcıların isteklerinin birçoğunu görmezden geliyor. Zaten arama motorları da sizden kullanıcı odaklı tasarımlar bekliyor. Bu ayrımı iyi yapmak gerekiyor.

 1. Sorunları Belirlemek, Çözmenin Yarısıdır!

Web sitenizde ne tür sorunlar var biliyor musunuz? Analiz yaptığınızda aslında sorunlar gözünüzün önündedir. Ancak çoğu zaman başka şeylere odaklandığınızdan, sorunları net bir şekilde göremezsiniz. Mesela elinizin üstünde sivri bir taş var ve bu taş uzun zamandan bu yana elinizin üstünde duruyor. Elinizin sırtı bu yüzden yara olmuş ve yara açıkta olduğu sürece, enfeksiyon kapma riski ile karşı karşıya… Eğer acınız dinsin diye elinize yalnızca soğuk su döküyorsanız, sorunu tam olarak çözmüyorsunuz demektir. Sorunu tam olarak çözebilmek için elinizin üstündeki taşı öncelikle kaldırmanız gerekir. Daha sonra yaraya pansuman yapmalı ve sarmalısınız. Gerisini zaman ve vücudunuzun savunma sistemi halledecektir.

İşte web sitenizi yeniden tasarlamak için de öncelikle gerçek sorunun ne olduğunu tespit etmeniz ve ona göre adımlar atmanız gerekir. Mesela kullanıcıların beğenmediği bir tema kullanıyorsanız, bu temada ısrar etmemeniz gerekir. Çoğu internet sitesi sahibi bu hatayı yapmaktadır.

Hayatta sahip olduğumuz tüm şeyler gibi, web sitemizde yaşlanır ve ömrünü tamamlar. Biz de ya yenileriz, ya da kaybolur gideriz.

İnternet sitelerinizi yenileyebilmeniz için aşağıda verdiğimiz tüyolardan yararlanabilirsiniz. Ya da popüler olan sitelerden kopya da çekebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, en iyi tasarım, özgün tasarımdır. Taklitler hep asıllarını yaşatır.

 • Açılır menüleriniz, menü gezinme çubuklarınız, mobil menüleriniz ve bağlantı düğmelerinizi gözden geçirin. Tüm bu saydıklarımızın tasarımını yenilemeniz gerekebilir.
 • Bağlantılarınız zamanla bozulabilir. Yenilemeniz gerekebilir.
 • İletişim formlarınızı ve kullanıcı ile doğrudan iletişim sağladığınız chat programlarını gözden geçirin.
 • Web tasarımı için kullandığınız; yazı fontları, resimler ve videoları yenileyin. Tabi bu saydıklarımıza, site içinde bulunan makaleler de dahildir.
 • Özellikle makalelerin güncellenmesi gerekir. Nedeni ise bilgilerin zamanla eskimesi, yeni gelişmeler ışığında makalelerin içeriğindeki bilgilerin güncellenmesi gerektiğidir.
 • Entegrasyon yazılımları, sitenizin işlevini artıran eklentiler ve firmalara özel olarak hazırlanan yazılımların güncel tutulması gerekir.
 1. Web Tasarım Yenileme Kriterlerinizi Belirleyin!

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır atasözünden yola çıkarak, web sitenize uygulayacağınız yeniliklerde, diğer sitelere göre farklı olacaktır. Eğer E-ticaret sahibiyseniz, blog sitesine uygun olan yenilikleri, sitenizde uygulayamazsınız. Çünkü farklı bir konsept söz konusudur. Klişelerden uzak kalmak adına, uzman ve yaratıcı kişi ya da firmalardan yardım almanız iyi olacaktır.

Faaliyet gösterdiğiniz alanda iyiyseniz ve yaptığınız işi seviyorsanız, kullanıcıların ya da müşterilerin değişen algılarını da çok iyi analiz edebilirsiniz. Aslında bu işi yıllarca aynı meslekte faaliyet gösteren bir satıcı çok iyi yapmaktadır. Artık öyle bir hale gelmiştir ki, müşterinin neyi satın alacağını, neyi almayacağını ve alıcımı yoksa sadece bakıcı mı olduğunu hemen anlar. Hatta işletmesinin dekorasyonunu bile okuduğu müşterilerine göre yeniden düzenler.

Aynı olaylar web sitesi tasarımında da geçerlidir. Öncelikle aşağıda sıraladığımız, müşteri özelliklerini not edin:

 • Ad ve soyad,
 • Yaş,
 • Cinsiyet,
 • Kültürel kimlik,
 • Bulunduğu lokasyon,
 • İlgi alanları ve hobileri,
 • Sosyal medya tercihleri,
 • Harcama alışkanlıkları

Not aldığınız kriterlere göre analiz yaptığınızda, zaten nasıl bir yenileme yapacağınız da ortaya çıkacaktır.

 1. Popüler Olan İçeriklerinizi Belirleyin!

Resim, video, başlık, logo ya da sitenizde bulunan bir makale, kullanıcılar tarafından, diğer içeriklerinizden daha çok beğenilmiş olabilir. En çok beğenilen içeriklerinizi belirleyin ve bu içeriklere odaklanın. Diğer içeriklerinizi de en çok beğenilen içeriklerinize göre düzenlemeye çalışın.

 1. Rakip Analizini Yapın!

Birileri, sizinle aynı sektörde olup da, sizden daha iyi iş çıkarmış olabilir. Sizin aklınıza gelmeyen ancak başkalarının aklına gelen unsurlardan, sonuna kadar yararlanmalısınız. İşte biz buna rakip analizi diyoruz.

Rakip analizi yaparken aşağıdaki konulara dikkat etmeniz ve gereken adımları atmanız, yeterli olacaktır:

 • Rakibinizin en çok trafik alan içeriği hangisi?
 • Rakibiniz en çok hangi kelimelerde yükselmiş?
 • En çok hangi makalelerde trafik almış?
 • Rakip sitede kalma süresini etkileyen unsurlar nelerdir?
 • Rakip sitenin alan adı ne gibi özellikler barındırıyor?
 • Rakip sitede olmayıp da sizde olan nedir?
 • Sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

 1. Ainesi Markadır İşletmenin, Reklama Bakılmaz!

Markanız kimliğinizdir. Sizi yansıtır ve sizin kullanıcılar gözünde nasıl göründüğünüzü belirler. Mesela eski kıyafetlerle dışarı çıkın ve parkta gezinti yapın. İnsanların size nasıl baktığınız gözlemleyin. İnsanlarla konuşmaya çalışın. Birçok kişi sizden uzaklaştı ve size hiç iyi gözlerle bakmadı değil mi? Hatta konuşmaya çalıştığınızda insanlar buna izin vermedi ve yanınızdan uzaklaştı.

Peki ama bunun nedeni nedir?

Toplumda meydana gelen yargılar, bu duruma neden olur. birçok toplumda, eski kıyafetler acizliğin ve kötülüğün sembolüdür. Aynı durumu markalar için de gözlemleyebiliriz.

Markanız öncelikle logo tasarımı ile başlar. iyi bir logo tasarımı, birçok kişi tarafından, iyi giyimli biri gibi karşılanacaktır. Daha sonra markanın zekice tasarlanmış materyalleri devreye girer. İnsanlar karşıdaki markada, zekanın ve görselliğin parıltısını görmek isterler. Siz tam olarak bunu sağlayabiliyor musunuz?

Yoksa üçüncü sınıf tasarımlarla mı yetiniyorsunuz? Bu soruları cevapladığınızda, emin olun, markanızı ya en iyi şekilde tanıtabileceksiniz? Ya da markanız sönük kalacak ve kimsenin umurunda olmayacaktır.

İnsanlar; dinamik, parlak ve canlı renklere sahip, görselliği güçlü olan markalardan hoşlanırlar. Marka tasarımı yaparken, bu özelliklerden bir tanesini mutlaka yapmalısınız.

 1. SEO Hedefiniz Olsun ve İçeriklerinizin Analizini Yapın

İçeriklerinizi arama motorları kriterlerine uygun hale getirirken, kullanıcıların isteklerini de gözetmelisiniz. Ancak sağlam bir hedefiniz olmalıdır. Mesela ben şu kitleyi etkileyeceğim ya da şu kampanya ile internet sitemi bir numara yapacağım gibi.

Hedeflerinizi belirledikten sonra, içeriklerinizin analizini yapmakla işe başlayabilirsiniz. Web tasarımı için kullandığınız; resim, video, logo, slogan ya da makalelerin ne durumda olduğunu görmelisiniz. Daha sonra içeriklerinizi nasıl daha iyi hale getireceğinizle ilgili sağlıklı kararlar alabilirsiniz.

En iyi olduğunu anahtar kelime ve trafik alamadığınız anahtar kelimelere odaklanın. Aynı sektörde yer aldığınız rakibiniz, hangi anahtar kelimelere odaklanmış, tespit edin.

 1. Eski İçeriklerinizi Yönlendirin

301 Yönlendirmesini birçoğunuz duymuşsunuzdur. Eski içeriklerinizi, yeni hazırladığınız içeriklere yönlendirme metodudur. Güncellemeniz gereken içerikleri, 301 yönlendirmesiyle hazırlayabilirsiniz.

301 yönlendirmesi yapılmazsa ne olur?

Eski içeriklerinizi ziyaret etmeye devam eden kullanıcılar, hata koduyla karşılaşır ve bu sayfanın bulunmadığını görürlerdi. Dolayısıyla internet sitenizi belki de bir daha ziyaret etmezlerdir. Sanki sitenizde önemli bir sorun varmış ya da siteniz kapanmış gibi görünürdü. Böyle bir şeyin olmasını istemezsiniz değil mi?

 1. Web Sitenizi Firma mı Yoksa Freelancer Aracılığıyla mı Yaptıracaksınız?

Aslında her iki seçeneği de tercih edebilirsiniz. Ancak şirket olarak vergi ödüyorsunuz ve aldığınız hizmeti faturalandırarak, vergiden düşmek isteyebilirsiniz. Bu durumda firmadan hizmet almanız yararlı olacaktır.

Ayrıca firma ile yapacağınız sözleşme sayesinde, herhangi bir sorun olması halinde, haklarınız kaybolmayacaktır.

Yukarıda sizlere verdiğimiz yararlı bilgileri uygulayarak, web tasarımı yenileme işlemlerinizi sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Bir sonraki makalede görüşmek üzere…

BU MAKALEMİZ 26.11.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım Fiyat Listesi

Acarnet olarak 2020 web tasarım fiyat teklifi örneği hazırlarken aşağıdaki web tasarım fiyatları kapsamında müşterilerimize …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir