Anasayfa / SEO / Amazon SEO Nedir? Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Amazon SEO Nedir? Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Amazon dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biridir. Bu sitedeki kullanıcıların bir hayli fazla olmasından dolayı rekabet had safhaya ulaşmıştır. Buda beraberinde Amazon SEO kavramını getirmiştir. Amazon SEO yapıldığında Google arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak daha kolay olacaktır. Bu sayede doğru müşteriye ulaşmanız daha kolay olacaktır. Aynı şekilde bu kişilere ürününüzü pazarlamanızda daha kolay olacaktır.

 

Amazon SEO Nedir?

Amazon arama motorlarından farklı bir algoritmaya sahiptir. Bu algoritmada amazon ürünleri iki faktörü dikkate alarak sıralamaktadır. Ürünün alaka düzeyi ve performansı bu iki faktördür. Bu iki maddeyi dikkate alarak sıralama yapan Amazon en uygun sonucu kullanıcılara buluşturmak için arama sorgusunun ürünün açıklamasıyla ilişkili olup olmamasına da bakar. Bunların sonucunda kullanıcıların karşına birtakım ürünler çıkar.

Sürekli olarak üst sıralarda yer almak isteyen satıcıların SEO çalışmasını asla durdurmaması gereklidir. Bunun başlıca nedeni amazonun arama sonuçlarını 3 sayfaya tabii tutmasıdır. Sürekli olarak 3 sayfa üzerinden sonuçlar çıkartan site optimize edilmemiş ürünleri sıralamadan atabilmektedir.

Anahtar kelimeler Amazon SEO’nun yapıtaşıdır. Bundan dolayı hedef olarak belirlenmiş kelimeler ile kullanıcıların aradığı kelimeler birbiriyle alakalı olmalıdır. Alakalı olmayan kelimelerde üst sıralara sizlere yarardan çok zarar verecektir.  Bu nedenle arama sonuçlarıyla alakalı kelimelerin anahtar kelime olarak seçilmesi gereklidir.

Amazon SEO Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Anahtar kelimelerin doğru seçilmesi gereklidir.
  • Anahtar kelimelerin yerleşimi doğru olmalıdır.
  • Ürün başlıklarının doğru yazılması gereklidir.
  • Ürün açıklamalarına yer verilmelidir.
  • Amazon ürününün tıklanma oranı dikkate alındığından dolayı farklı platformlarda birtakım çalışmaların yapılması gereklidir.
  • Ürüne ait müşteri yorumlarının Amazon SEO’da etkisi büyüktür. Bundan dolayı satışı gerçekleştirilen başarılı ürünlerden sonra olumlu yönde yorumların siteye yazılması SEO’yu ciddi oranda etkileyecektir.
  • Ürününüze ait olan görsellerin optimize edilmesi gereklidir.
  • Ürününüze ait olan görseller kaliteli olmalıdır.
  • Ürününüzü kullanıcıların daha iyi inceleyebilmesi için arkaplan beyaz olmalıdır.
  • Yorumların önemli olduğu kadar ürüne ait puanlamaların da SEO’a etkisi büyüktür. Bu doğrultuda işlemler gerçekleştirilmelidir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 8 Altın Kural

Google’da üst sıralara çıkmak için bir sürü zaman ve para harcıyorsunuz. Peki neden üst sıralara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir