Anasayfa / Yazılım / Android Yazılımı

Android Yazılımı

Dünyada akıllı telefon teknolojisinin kurulması ve yayılmasında öncülük eden yazılım Android’dir. Ancak burada atlanmaması gereken konu, Android sadece bir akıllı telefon uygulaması değildir. Android bir işletim sisteminden çok yazılımdır. Google tarafından geliştirilmiştir ve açık kodlu bir yazılımdır. Android yazılımlar aslında birçok çekirdek programdan oluşmaktadır. Bunlar; sms programı, telefon rehberi, Google Maps hizmetleri gibi uygulamalardır. Android’in mimarisini incelemeye başlayalım. Telefon rehberi, e-mail istemcisi, sms entegrasyonu ve sonradan yüklenilen Facebook, Instagram gibi programlar Android yazılımının uygulamalar bölümünü oluşturur. Uygulama çatısının geniş olması ve açık kodlu olması Android yazılımını güzel kılan özelliklerden biri. Bu sayede sizin için gerekli olan lokasyon bilgileri gibi verileri rahatlıkla elde edebilirsiniz.

ANDROİD YAZILIM SİSTEMLERİ                  

Android yazılımının içinde yer alan sistem kütüphaneleri, C ve C++ dilinde yazılmış databaselerle doludur. Uygulama çatıları aracılığıyla bu kütüphanelere erişmeniz mümkündür. Android yazılımı kullanılarak oluşturulan uygulamaların uzantısı; “.apk”dır. Dalvik isimli sanal makine Google tarafından Java yazılımları çalıştırmak için geliştirilmiştir. Android yazılımı da bu sanal makine üzerinde çalışmaktadır. Bu sayede Android yazılımı telefon ve tabletler için daha verimli şekilde kullanılabilir hale gelmiştir.

                                Android yazılımında kullanılan uygulamalar process ismi verilen aralıklarda çalıştırılır. Açılan her uyguluma ayrı bir process üzerinde çalışır. Bu da uygulamaların daha verimli çalışmasına olanak sağlar. Ancak Dalvik sanal makinesi zorlandığında, sistemi en çok zorlayan process aralığı kapatılır, bunun sonucu olarak program da sonlandırılır. Android yazılımı için aktiviteler de önemli bir yerdedir. Örneğin mesajlar uygulamasında, yeni bir mesaj yazarken aynı kişiyle olan daha önceki yazışmalarınızı görebilmeniz bir aktivitedir. Birlikte çalışıyor gibi görünseler de tüm aktiviteler ayrı tabanlarda çalışır. Android yazılımı olan bir cihazda müzik dinlemeyi amaçlıyorsunuz ve müzik uygulamasını açtınız. Ancak bu sırada internette de gezinmek istiyorsunuz. İşte servisler tam burada devreye giriyor. Müzik uygulaması arka planda çalışmaya devam ederken, siz internette gezinebilirsiniz. Eğer bu kavram olmasaydı aynı anda iki işlemi gerçekleştirmemiz mümkün olmazdı. Android yazılımı kullanan mobil cihazlarda ekranın üst kısmında gördüğümüz işaretçiler ve bu işaretçilerin bizlere vermek istedikleri batarya zayıf, hat çekim oranı gibi ibareleri görüntü ya da ses yoluyla bize bildiren sisteme brodcast receives ismi verilmektedir. Aşağıda bulunan resimde Android yazılımının mimarisini görüntüleyebilirsiniz.  

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Yazılım Nedir?

Web yazılım nedir sorusunun cevabı; Web sitelerinin temelini oluşturan HTML kodlama dillerine birçok özellik katmak …