Anasayfa / Hizmet Yerleri / Ankara Web Tasarım

Ankara Web Tasarım

İstanbul ilinde faaliyet gösteriyoruz. Ancak Ankara Web Tasarım ve diğer illerde de gerçekleştirdiğimiz web hizmetleri ile her zaman yanınızdayız! Nerede olursanız olun! Acarnet, sıra dışı tasarımlarıyla en iyi hizmeti vermeye devam ediyor. Neyse bu kadar reklamdan sonra, artık faydalı bilgiler vermeye devam edelim. Gerçi önceden sizleri uyarmamız gerekirdi, “Bu içeriklerde, ürün yerleştirme bulunmaktadır” diye

http://https://www.youtube.com/watch?v=T4ZNNP_tQXU

Bu yazımızda sizlere her zaman olduğu gibi harika bilgiler vereceğiz. İlk defa duyduğunuz bilgileri, arkadaşlarınızla da paylaşmak için can atacaksınız. İşte başlıyoruz!

Web Sayfa Uzantısının SEO Açısından Etkileri Nelerdir?

Balık baştan kokar misali, domain adı, SEO açısından oldukça önemlidir. Alan adınızın; yaptığınız işe uygun, kısa ve çarpıcı slogan içeren özelliklere sahip olması gerekir. Mesela internet sitenizin konusu balık avı olacak ve siz bu sitede balık avı ile ilgili deneyimlerinizi paylaşacaksınız ve bilgi vereceksiniz. Alan adınızı,www.tasimaciliklojistik.com şeklinde alabilirsiniz. Tabi ki bu alan adı da ilgi çekici olacaktır. Ancak, sominefiyatlari.net gibi bir alan adı daha ilginç olabilir. Genelde arama motorlarında en çok aratılan ve en çok tıklanan sitelerin uzantısı .com oluyor. Siz de bu uzantıyı tercih edebilirsiniz.

Eğer boşta .com uzantısı yoksa ve sitenizde zaten Türkiye’ye hitap ediyorsa, o zaman .com.tr şeklinde bir uzantı alabilirsiniz.

Tabi ki başka alternatiflere de sahipsiniz. Net, org gibi uzantıları da alabilir ve global ölçekte yayın yapabilirsiniz. Bahsettiğimiz tüm uzantılarda, SEO açısından başarı elde etmeniz mümkündür.

Web sitelerinin kodlamasında da .html uzantısı daha yararlıdır. Nedeni ise statik bir yapıda olması ve Google gözünde daha değerli bir yapıya sahip olmasındandır.

Web Tasarımında Grafik Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

“Benim için önemli olan iç güzelliği” diyorsanız haklısınız. Ancak internet ortamında bu söz ne yazık ki geçerli değil! Dış görünüm daha önemli ve sitenizin kullanıcılar gözündeki değerini belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi.

Tabi ki kimse sizden bir ressam olmanızı beklemiyor. Ancak temel resim kurallarını bilmeniz yararlı olacaktır. Yoksa yandığınızın resmidir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ…!

Temel resim kuralları arasında yer alan; ışık, gölge, perspektif, renk ve doku bilgilerini yalayıp yutmuş olmanız gerekiyor. Size bir sır verelim: insanlar renklerden ve görsellerden etkilenirler. Herkesin sıcak ve soğuk bulduğu renkler vardır. Bir resmi farklı perspektiflerden etkili bir biçimde kullanabilirsiniz.

 

Web sitenizde iyi bir grafik tasarımı yapabilmek için muhtemelen yukarıda verdiğimiz bilgilere hakim olmanız, yeterli olmayacaktır. Ayrıca, fotoğrafçılık bilgisi ve yaşadığınız toplumun özelliklerine de hakim olmanız gerekecektir. “Şimdi toplum ne alaka” diyebilirsiniz. Şöyle anlatalım: Amerika’da yaşayan bir insanın görsel algısı ile Türkiye’de yaşayan bir insanın görsel algısı tamamn farklıdır. Aynı toplum içinde yaşayan ve farklı kültürel özelliklere sahip olan insanların bile görsel algıları farklıdır.

Daha net anlatacak olursak, eğitimli ve kültürel ortamda yetişen birisi, ince detaylara sahip ve perspektif olarak farklı açılara sahip fotoğraflardan ya da resimlerden hoşlanır ya da ilgisini daha çabuk çeker. Rönesans sanatçılarının yaptığı resimler gibi.

Web tasarım yaparken, yukarıdaki grafik tasarım bilgilerini mutlaka kullanmalısınız.

3 Saniyede Açıldı, Açıldı!

Zaten web sitelerinde hızın önemini biliyorsunuz. Ancak 2019 yılının sonlarına geldiğimiz şu günlerde, artık insanlar daha fazla hız istiyorlar. Eğer internet siteniz, 3 saniyede açılmazsa, insanlar doğrudan sayfayı kapatıp, diğer arama seçeneklerine geçiyorlar. Aynı durum mobilde görüntülenen internet siteleri için de geçerlidir.

 

Özellikle SEO açısından sitenizin hız testini mutlaka yaptırın. Eğer bir sorun varsa mutlaka uzmanından yardım alın.

Bir de Flat Tasarımı Deneyin

Şöyle ekranın her köşesine yayılmış bir tasarım düşünün. İşte Flat tasarım adı verilen yeni trend, tüm dünyada fırtına gibi esmeye devam ediyor. Peki ama nedir bu Flat tasarım? Hemen anlatalım…

Düz tasarım olarak adlandıracağımız, Flat tasarımda sadelik ve akışkanlık ön plandadır. İnternet sitesinin tüm görselleri, ekranın her yerine yayılmıştır. Geniş görüş açısından dolayı ve internet sayfasındaki alanın verimli kullanılması sayesinde, daha fazla öğeyi tek bir seferde görebilmenize imkan sağlar. Windows 10 arayüz tasarımını bu konuda örnek olarak verebiliriz.

Alışılmış Olandan Sıkılmadınız mı? Asimetrik Tasarımı Deneyin

Asimetrik, simetrik olmayan demektir. Yani görsel yerleşimlerde karışık bir düzen söz konusudur. Hem karışık diyorsun, hem de düzen diyorsun, ne demek istiyorsun? Diye sorabilirsiniz. Hemen anlatalım.

Standart web sitesi tasarımlarında, görünmeyen kılavuz çizgileri vardır ve görseller bu çizgilere göre konumlandırılır. Bu yüzden siteye girdiğinizde sanki resimler ve yazılar arasında bir çizgi varmış gibi bir düzen algılarsınız. Gerçekten de çizgiler olmasa bile, yerleşim çizgi varmış gibidir.

Asimetrik tasarımda ise kılavuz çizgileri yoktur ve resimler ve metinler karmaşık olarak sıralanır ve birbirlerini dengelerler. Klasik web tasarımında görmeye alışık olduğunuz kare ve dikdörtgen şekillerinin yerine, asimetrik tasarımda daire ve çokgen geometrik şekillerini daha sık görebilirsiniz.

Tek Sayfa, Tek Yürek!

İnternet sitesine girdiğinizde, aradığınız her şeyin tek bir ekranda olduğunu düşünün. Yani aşağı kadar inmek için Mouse roll kullanmanıza gerek kalmıyor. Tam bir tembel işi değil mi?

Ancak tek sayfa tasarımı, dünyada giderek yaygınlaşmaya başlıyor. Özellikle kullanıcı deneyimi açısından oldukça yararlı olan tek sayfa tasarımı sayesinde, internet sitesinde aradığınız tüm konuları, tek bir sayfada bulabiliyor ve aşağılara kadar inmenize gerek kalmadan, siteden en üst seviyede yararlanabiliyorsunuz.

Daha Ne Olsun!

Yukarıda verdiğimiz tüm bilgileri etkin bir şekilde kullanırsanız, siteniz SEO açısından güçlü olacaktır. Ayrıca farklı olduğunuz için Google sizi 1 aylığında, İlk sayfa adalarına tatile gönderecektir. J

Daha ne olsun

BU MAKALEMİZ 18.11.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR..

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Zeytinburnu Web Tasarım Ajansları

Zeytinburnu Web Tasarım Ajansları

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte hayat felsefemiz ve yaşam şartlarımız da değişmeye başlamıştır. Teknolojinin en büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir