Anasayfa / Hizmet Yerleri / Antalya Web Tasarım

Antalya Web Tasarım

Merhabalar dostlar. Günlük olarak web tasarım ve internet dünyası hakkında sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Antalya Web Tasarım konu başlığımız altında, aslında sizlerin de yapabileceği, web tasarım konularından bahsedeceğiz. Haydi başlayalım.

Görsel Web Tasarımı Yapmaya Ne Dersiniz?

Web sitenize, bazı işleri yaparak siz de katkıda bulunabilirsiniz. Mesela görsel öğeleri hazırlayarak ya da düzenleyerek, internet sitenize ekleyerek işe başlayabilirsiniz. Görsel web tasarımı yapabilmek için bazı programları bilmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Eğer bilmiyorsanız sorun değil. Profesyonel olmasa da, bazı siteleri kullanarak, basit tasarımlar yapabilir ve özgün bir resme sahip olabilirsiniz. Online sitelerde görsel kullanımını bir sonraki konu başlığında detaylıca anlatacağız. Biz şimdi görsel web tasarımı için hangi programları kullanmalısınız konusuna odaklanalım. Resim düzenleme ve yeni bir resim oluşturma işlemleri için aşağıdaki programlardan yararlanabilirsiniz:

 • Photoshop,
 • Corel Draw,
 • Freehand,
 • Picasa,
 • Adobe Illustrator

Resimlerinizi internetten seçiyorsanız, internet sitenize 800*600 piksel boyutlarında olanları eklemeniz yararlı olacaktır. Bazı site sahipleri, telifsiz olarak internetten sağladıkları resimleri düzenliyorlar. Genelde kendi logolarını ya da telefon numarası gibi bilgilerini ekliyorlar. Ancak büyük boyutlu bir resim almak zorunda kalmışsanız, yukarıda bahsettiğimiz programlardan resmin boyutlarını düşürdükten sonra kullanabilirsiniz.

Photoshop programında resmi düzenledikten sonra “Save For Web” seçeneği ile kaydederseniz, program otomatik olarak boyutlarını ayarlayacaktır.

Corel Draw programında ise “Property” çubuğundan resmin boyutlarını değiştirebilirsiniz.

Online Grafik Tasarım Yapabilir misiniz?

İnternette bulunan grafik tasarım yapma sitelerini kullanarak, harika tasarımlar yapabilir ve yaptığınız tasarımları, internet sitesinde kullanabilirsiniz. Mesela www.canva.com.tr sitesinde tasarım yapabileceğiniz birçok materyal ve resim bulunmaktadır. Siteyi ziyaret ettiğinizde, gerekli yönlendirmelerle, kolayca online grafik tasarım yapabileceğinizi görebileceksiniz.

Dilerseniz, www.udemy.com sitesinde bulunan yüzlerce grafik tasarım eğitim setlerini, online olarak satın alabilir ve bu videolardan nasıl grafik tasarım yapabilirsiniz. Öğrenebilirsiniz. Bizim burada verdiğimiz örnekler, profesyonel program bilgisi olmadan nasıl resim oluşturacaksınız bilgisini vermektir.

Belki de Yabancı Grafik Tasarım Sitelerini Tercih Etmelisiniz

Birazda yabancı grafik tasarım sitelerine bakalım. Eğer yabancı diliniz varsa, birçok seçeneğe sahip olan yabancı sitelerden yararlanabilirsiniz. Biz bu konu başlığı altında birkaç örnek verelim. Zaten gerisini siz halledebileceksiniz.

BrandEPS: Genelde logo tasarımı üzerine isim yapmış bir site olmasına rağmen, zengin görsel materyallerin bulunması dolayısıyla birçok kişi tarafından tercih edilen tasarım sitesidir. Acil logoya ihtiyacınız olduğunda, sitenin de yönlendirmesiyle kısa sürede istediğinize yakın bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. SVG, JPG ve PNG formatında binlerce dosya bulabileceğiniz BrandEPS sitesinde, ayrıca ücretsiz link indirme seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Kullanışlı bir arayüze sahip olan sitede etkili bir de site içi arama motoru bulunuyor. İlgili anahtar kelimeleri yazarak, dilediğiniz resme kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Vector.me: Vektörel çizimlerin bol miktarda olduğu bu sitede, Vektör tabanlı resimleri, dijital resimlerinize kolayca entegre edebilirsiniz. Çok büyük bir koleksiyona sahip olduğunu belirtelim.

Deviantart: Dünyanın her yerinden grafikerlerin üye olduğu bir sitedir. Ücretsiz vektörel çizimlerin yanı sıra, birçok ücretsiz resmi de bu sitede bulabilirsiniz. Ancak arama motorunu aktif olarak kullanmanız gerekir.

Sitenize Whatsapp İletişim Butonu Eklemeye Ne Dersiniz?

Gelelim internet sitenize iletişim butonlarını nasıl eklemeniz gerektiğine. En az web sitenizde kullanacağınız resimler kadar, kullanıcılarla iletişim halinde olmanız da önemlidir. Kullanıcılardan gelen geribildirimleri doğrudan alacağınız yegane araçlardan bir tanesi, Whatsapp iletişim butonudur. İletişim butonunu nasıl ekleyeceğinizden kısaca bahsedelim.

Bahsettiğimiz Whatsapp iletişim butonu kodu, WhatsHelp.io sitesinden oluşturuldu altyapısı bu siteden sağlanıyor. Eğer temel düzeyde kodlama bilginiz varsa ve yanlış yapmayacağınızı düşünüyorsanız, aşağıda vereceğimiz kodu ekleyebilirsiniz. Yoksa yazılımcılardan bu konuda destek alabilirsiniz.

<script type=”text/javascript”>

 

    (function () {

 

        var options = {

 

            whatsapp: “+905320000000”, // WhatsApp numaranızı buraya girin

 

            call_to_action: “Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?”, // Görünecek metin

 

            position: “right”, // Position may be ‘right’ or ‘left’

 

        };

 

        var proto = document.location.protocol, host = “whatshelp.io”, url = proto + “//static.” + host;

 

        var s = document.createElement(‘script’); s.type = ‘text/javascript’; s.async = true; s.src = url + ‘/widget-send-button/js/init.js’;

 

        s.onload = function () { WhWidgetSendButton.init(host, proto, options); };

 

        var x = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; x.parentNode.insertBefore(s, x);

 

    })();

 

</script>

 

Yalnızca birinci satırda, Whatsapp ile başlayan bölümde değişiklik yapacaksınız. Buradaki bölümde kendi numaranızı girin.

İkinci kısımda yer alan “Merhaba nasıl yardımcı olabilirim?” ibaresini de dilediğiniz bir karşılama cümlesi ile değiştirebilirsiniz.

Kodu Nasıl Ekleyeceksiniz?

Header.php dosyasına eklemeniz gerekiyor. Bu işlemi yapabilmek için aşağıdaki yönergeleri takip edin:

 • yönetici panelinize giriş yapın. Buradan görünüm menüsünü bulun. Menünün en altında bulunan düzenleyici sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfada sağ tarafta tema.php sayfalarını göreceksiniz. Bu sayfalardan, header.php dosyasını seçin.
 • Düzenlediğiniz kodu, </head> ile biten satırın üzerine yapıştırın.
 • Son olarak yaptığınız işlemi kaydedin.

Yukarıda anlattığımız işlem manuel olarak yapılandı. Şimdide kodu eklenti kullanarak nasıl siteye ekleyeceksiniz, onu anlatalım.

Eklenti Kullanarak Kod Ekleme

Eğer manuel olarak eklemek size zor geliyorsa, WhatsHelp Chat Button eklentisini kullanarak, yukarıda size verdiğimiz kodu sitenize ekleyebilirsiniz. Eklentiyi yüklediğinizde sizi yönlendirecek ve zorlanmadan yukarıdaki kodu yüklemiş olacaksınız.

Web Siteniz İçin Harika Live Chat Butonları

WordPress tabanlı sitelere yönelik olarak hazırlanan bazı canlı sohbet eklentilerinden bahsedeceğiz. Bahsedeceğimiz eklentiler ücretlidir. Zaten ücretli oldukları için herhangi bir sorun yaşamadan kullanabileceksiniz. Haydi başlayalım.

Jivochat: Live Chat eklentileri arasında oldukça popüler ve birçok site sahibi tarafından tercih ediliyor. Sitenize gelen ziyaretçilerle anlık iletişim kurabiliyorsunuz. Ayrıca sosyal medya üzerinden gelen mesajlarınızı da, bu eklenti sayesinde yönetim panelinden takip edebilirsiniz. E-posta adres bilgilerinizi gelerek, postalarınızı Jivochat eklentisine yönlendirebilir ve postalarınızı kontrol edebilirsiniz. Eklentide bulunan raporlama özelliği sayesinde, sohbet trafiğinizi ölçebilirsiniz. Ayrıca, aşağıdaki özellikleri de bu eklentide bulabilirsiniz:

 • 7/24 destek alabilirsiniz.
 • Android ve iOS işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlarda da bu eklentiyi kullanabilirsiniz.
 • SSL şifreleme özelliğini kullanabilir, üst düzey güvenlik sağlayabilirsiniz.
 • Google Analytics hesabınıza entegre edebilirsiniz.
 • Geri arama özelliğini kullanarak, sesli konuşma sağlayabilirsiniz.
 • Birden fazla siteniz varsa, bu eklentiyi aynı anda kurabilirsiniz.

WP Live: WordPress tabanlı sitelerde en çok kullanılan eklentilerden bir tanesidir. Bu eklentinin en belirgin özelliği, gelen mesajları çevirebilmesidir. Ayrıca geçmiş sohbetlerinizi de eklenti sayesinde kontrol edebilirsiniz. Sohbet kutusunu özelleştirme imkanına da sahipsiniz. Pro paketini satın alarak, daha fazla özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Makalemiz 28.11.20119 Tarihinde Güncellenmiştir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kadıköy Web Tasarım

Birinci önceliğimiz olan müşteri memnuniyeti konusunda Acarnet firması olarak büyük veya küçük firma gözetmeksizin her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir