Anasayfa / Hizmet Yerleri / Arnavutköy Web Tasarım

Arnavutköy Web Tasarım

Merhaba dostlar! Türkiye’nin her yerinde başarı gösteren Acarnet bilişim, Arnavutköy web tasarım konusunda da sizlere rehberlik etmeye devam ediyor. Bu yazımızda yine birbirinden ilginç konu başlıklarını inceleyeceğiz. Her zaman olduğu gibi faydalı ve belki de ilk defa karşılaştığınız bilgiler vereceğiz. Haydi başlayalım!

2019 Web Tasarımda Neler Değişti?

Artık hiçbir şey eskisi gibi değil! Kullanıcı alışkanlıkları değiştikçe, web tasarımında da gözle görülür değişikliklerle karşılaşıyoruz. Yaratıcılık web tasarımında hiç olmadığı kadar ilgi görmeye başladı. Tabi ki kullanıcıların neleri tercih edip etmedikleri, web tasarımında kriterlerin belirlenmesinde büyük rol oynuyor. Peki 2019 yılında internet kullanıcıları, web tasarımında hangi kriterlerin belirlenmesine neden oldu? İncelemeye başlayalım.

Web Tasarım Moda: Sonbahar – Yaz Kreasyonlarında Retro Hakimiyeti

Başlığı biraz tuhaf bulabilirsiniz, ancak özellikle internet sitelerinde görmeye alışık olduğumuz logo tasarımlarında eskiye dönüşü anlatmak için daha iyi bir başlık yazamazdık. Artık logolar şekilden çok düz çizgilerin ve retro yazı stillerinin hakim olduğu bir hal almaya başladı.

İnternet sayfası tasarımında da sade ve tek bir ekranda yer alan görsel tasarımlar adeta moda oldu. Dikkat ettiyseniz, yavaş bir şekilde internetin ilk çıktığı zamanlara geri dönüyoruz gibi… Siz ne dersiniz?

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN LÜFTEN BURAYA TIKLAYINIZ….!!

Nerde O Eski Siteler!

Gözlüğü burnunda amcalarımızın lafı gibi oldu biraz ama gerçekten de öyle tasarımlar var ki, insanın nerde o eski siteler diyesi geliyor. Özellikle son çıkan güncellemeden sonra her yanı reklam dolu sitelerin bizleri bunaltması son bulacak gibi görünüyor. Daha az reklam ve daha az görsellerin yer aldığı siteler, artık Google tarafından da takdir ediliyor.

Google: Penguen Gibi Bakarım, Arka Sayfaya Atarım!

Önce Panda güncellemesi, ardından Penguen güncellemesi derken, hayvanlar alemine doğru gidiyor gibi görünüyor, Google. Aslında birçok kişi Google firmasının güncellediği Penguen algoritmasından memnun. Nedenine gelince, dürüst olarak çalışanlarla, kısa yolda bir numara olmayı isteyenleri tam anlamıyla ayırmasıdır.

İnternet kullanıcıları düşünülerek hazırlanan güncellemede asıl ana amaç, spam faaliyetleriyle mücadele edebilmek. Penguen güncellemesiyle Google bunu büyük ölçüde başaracak gibi görünüyor. Web tasarımı açısından Google güncellemesi neleri getirdi? Bakalım…

Artık Öyle Yoook!

Eskiden alasız içeriklere anahtar kelime veriliyordu ve anahtar kelime bol kullanılıyordu. Google’da bu tür siteleri, gerçekten anahtar kelimeyle alakalı faydalı bilgiler veriyor zannedip, bir numaraya yükseltirdi. Şimdi durum tamamen tersine döndü. Son olarak geliştirilen algoritmalar, siteyi her yönüyle inceliyor ve sitede yer alan içeriklerin, kullanıcıya faydası olup olmadığını ve en önemlisi, bilgi içerip içermediğini hemencecik anlayıveriyor.

Son güncellemede sıralama kaybettirecek iki tür Spam hareketi bulunuyor. Bunlardan ilki “Keyword Stuffing” yani anahtar kelime doldurma işlemidir ki zaten yukarıdaki paragrafta bu konudan bahsetmiş olduk.

İkincisi ise Webspam adı verilen ve birçok kişinin başvurduğu yöntemde, Google eski algoritmalarına göre yapılan SEO çalışmaları kastediliyor. Yani kullanıcılara yönelik fayda sağlamayan, tek amacı kısa yoldan bir numara yükselmek olan Black Hat SEO teriminin vücut bulmuş halidir. Sadece belirli anahtar kelimelere odaklan, ama anahtar kelimelerin yer aldığı içerikler, anahtar kelimeyle uzaktan yakından alakalı olmasın.

Bir diğer konu da backlink üzerinden yapılan aşırı vurgulamanın, algoritma tarafından algılanmamasıydı. Bu durumun sonucu olarak, mesela üniversitelerin alt sayfalarında yer alan bilgilerin, değiştirilerek başka sitelere aktarılması olarak gerçekleşiyordu. Ne yazık ki birinci sırada yer alması gereken üniversitenin internet siteleri, sıralamada görünmüyordu bile. Onun yerine hırsızlık yapan internet siteleri, haksız bir şekilde ilk sayfalarda görünüyordu.

Büyük ihtimalle siz de sıklıkla karşılaşmışsınızdır. Herhangi bir konuda araştırma yapıyorsunuz, anahtar kelimeyi giriyorsunuz ve ilk sayfada çıkan linke tıklıyorsunuz. İçeriği baştan sona inceliyorsunuz, sadece laf kalabalığı. İnceledikten sonra kendi kendinize “ben bu okuduğumdan ne anladım” sorusunu yöneltiyorsunuz ve cevap, kocaman bir hiç oluyor.

Sayfa Tasarımı ve Site İçerikleri Kesinlikle Kullanıcıların İstediği Gibi Olmalı

Evet! Aynen öyle! Artık hedef kitlenizin beğenisine uygun olan tasarımlar yapmak zorundasınız. Mobil tasarımlarda da aynısı geçerli. Zaten UX ve UI tasarımların bu kadar tutulmasının nedeni de, artık kullanıcıların dediğinin olmasıdır.

Azıcık İnsan Olalım!

Artık kullanıcılar, daha insancıl öğeleri, web tasarımında görmek istiyorlar. Özellikle kurumsal nitelikteki teknoloji şirketleri biraz daha insancıl özellikler sergileyen öğeleri internet sitelerinde kullanmaya başladılar.

Özellikle firmalar ürettikleri markalara insani özellikler yüklemeye başladılar ki, bu durum birçok kişinin de hoşuna gidiyor. Mesela; sevecen margarin, yenilesi pizza, tontiş köfte v.s.

Canlı Destek mi? Ölü Yatırım mı?

Fark etmişsinizdir, birçok internet sitesinde (özellikle ticari faaliyet gösteren sitelerde) ekranın sağ altında Chat ikonu yer alır. Buradan sürekli birisi sizi dürter.

  • Efendim hoş geldiniz.
  • Ne alırsınız? (Ne vereyim abime J)
  • Oğlum abine yardımcı ol

Falan gibi… İnsanlar artık yüzlerine boş bakan internet sitesi istemiyorlar. Canlılık ve hareket istiyorlar. Bu yüzden birçok internet sitesi, tamamen etkileşim üzerine kurulu sistemleri kullanmaya başladılar bile. Chat yazılımları da bunlardan bir tanesidir.

“Ben bir arkadaşa bakıp çıkacaktım” deseniz bile, chat programının gerisinde olan kişiler sizlere yardımcı olmaya devam edecektir.

Renkler Önemli!

Gözleri rahatsız eden ve tırmalayan renkler vardır. İşte bu renklerin kullanılması, web tasarımlarında artık tercih edilmiyor. Daha çok pastel tonlar ve soluk renkler internet sitelerinin gözdesi olmaya başladı.

Şeklimiz Olsun!

Dinamik tasarımlar da web tasarım da önem kazanmaya başladı. Özellikle son zamanlarda moda olan hareketli ve şekilli imleçler, insanlar sitede dolaştıkça dikkat çekiyor ve sitede gezinmeyi daha eğlenceli hale getiriyor.

BU MAKALEMİZ 22.11.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım Fiyat Listesi

Acarnet olarak 2020 web tasarım fiyat teklifi örneği hazırlarken aşağıdaki web tasarım fiyatları kapsamında müşterilerimize …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir