B2B Nedir?

İngilizce açılımı Business to Business, Türkçe ‘si ise Şirketten Şirkete olan kısaltılmış bir terimdir. B2B aslında bir e- ticaret modelidir. Düşünüldüğü zaman nerdeyse bütün şirketlerin B2B çalışma modeline uymaktadırlar. B2B çalışma modeli, bir şirketin ihtiyaç duyduğunda başka bir şirketten ürün almasıdır. Tam tersi olacak şekilde ürün tedarik edilmesi de -başka bir şirket için- B2B çalışma modeline uygundur. Üç farklı şekilde B2B çalışma modeli değerlendirilebilir:

Ham madde iş birliği; eğer bir şirket kendi ürününün yapımı için başka bir şirkette olan ham maddeye ihtiyaç duyarak alıyorsa, bu B2B modeline göre bir çalışma biçimidir. Örnek vermek gerekir ise, bir mağazanın elbiselerini yapabilmesi için kumaşçıdan kumaş alması gibi bir modeldir.

Eğer bir şirket her yönden başarılı değil ise, tamamen başarılı olmak adına eksik bölüm için başka bir şirketten yardım alabilir. Mesela mimarlık alanında hizmet veren bir firmanın tadilat işleri için anlaşma yaptığı tadilat ve dekorasyon firmalarından yardım alması.

B2b

Bir de en çok bilinen ve akla neredeyse ilk gelen B2B iş modeli; toptan ve perakende satış yapan işletmelerdir. Ürünleri toplu olarak üreten bir şirketin, diğer şirketlere ürün dağıtımı yapmasıdır. Mağazalarda da bu şekilde bir iş modeli görülebilir.

B2C Nedir?

B2C, Business to Consumer, yani şirketten tüketiciye olan bir çalışma modelidir. B2C, sizin bireysel olarak yaptığınız alış – verişleri kapsar. İnternet üzerinden artık pek çok yöntem ile satış ve alış işlemi yapılıyor. Ancak web siteleri için iki farklı türde internet alış – verişi yapılmaktadır. İlk olarak sanal pazar yerlerinde gerçekleşen satışları açıklayalım. Sanal pazar yerlerine kendilerine ait bir e- ticaret site sahibi olan ve olmayan her markanın alan kiralayarak sanal tegâh açtıkları platformdur. Bu sanal pazar yerleri her çeşit ürün üzerine satış gerçekleştirebilir. Tüketiciler bu sanal pazar alanında aynı zamanda bir kıyaslama da yapabilirler.  Sanal pazar yeri kullanıcıları buraya giriş yaparak istediği marka ürünü bulabilir ve alabilir.

B2C Nedir?

Bir diğer alış – veriş modeli ise  markanın kendine ait olan e- ticaret sitesi üzerinden satış yapmasıdır. Kurulan bu e- ticaret sitesine yüklenen ürünlerin açıklamaları, fiyatı ve özellikle de bulunur ve kullanıcı bu e- ticaret sitesine giriş yaparak ürün araştırması yapabilir ve ürün satın alabilir. Arada kimse yoktur ve sadece firma ile tüketici vardır.

C2C Nedir?

C2C, Consumer to Consumer, yani tüketiciden tüketiciye olan iş modelidir. C2C çalışma modeli tüketicilerin kendi aralarında yaptıkları ticari anlaşmalardır. Bir tüketici, elinde olan bir ürünü belirli internet siteleri veya uygulamalar aracılığı ile satışa sunmasıdır. Böylece başka bir tüketici bu ürünü alacaktır. Ürün sıfır olmadığı için çok daha ucuza alım ve satış yapılmaktadır. Etiket, fiş ve fatura gibi ögelere ihtiyaç yoktur. Kısaca, tüketicilerin bir birleri içinde alış – veriş yapmasıdır.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

E-Ticaret Sitelerinin Geri Kalmasına Yol Açan SEO Hataları

E-Ticaret Sitelerinin Geri Kalmasına Yol Açan SEO Hataları

Ticari amaçla kurulan sitelerin amacı ve fonksiyonu farklıdır. Dolayısıyla arama motorlarında birinci sırada yer alabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir