Anasayfa / SEO / Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

backlink.png

Backlink bir sitenin içerisinde başka siteye gitmek için verilen link demektir. O linki tanımlamak için verilen isimdir. Siz sitenizde yayımlamaya başladığınız şeylerin yayılımını hızlandırmak için böyle bir yola başvurabilirsiniz. Web sitenizin kalitesi  ve popülerliği de aldığınız backlinklerle paraleldir. Sitenizin başarılı ilgi çeken kısımları bu şekilde daha çok kişiye ulaşabiliyor.  Siz de sitenizi zenginleştirmek ve daha fazla insana ulaşabilmek için bu yönteme başvurabilirsiniz.

Site İçine Backlink Alırken Nelere Bakmalı?

  • Sitenize backlink almak istediğinizde birçok kıstasa dikkat etmelisiniz. O backlinkleri hangi yolla alacağınız da sitenize verdiği zarar vs gibi durumları ilgilendirir. Eğer güvenilir bir backlink almadıysanız bu durum sitenize zarar verebilir. Ceza alarak siteniz banlanabilir bile üstelik.
  • Doğal yolla backlink almadıysanız eğer bu banlanme ihtimali de bir o kadar yüksek olacaktır. Siz örneğin eğitim ile ilgili bir site kuruyorsanız kendi temanıza uygun backlinkler vermezseniz bu da kötü bir tecrübe olacaktır sizler için. Sitenizin, yazılımınızın daha çok insana ulaşmasını istiyorsanız eğer site içine alacağınız linklerin özelliklerine bu anlamda dikkat etmelisiniz.
  • Siz siteniz içine alacağınız backlinki sitenizi üst sıralara taşıması için tercih edebilirsiniz belki ancak o linkin değeri ve kalitesi iyi değilse sizleri kısa bir süre sonra tekrar aşağıya çekecektir. Backlinkin süresini bu anlamda değerlendirmelisiniz. Eğer konusu ve amacı itibariyle farklı backlinkler aldıysanız bu da sizin sitenizin kalitesini bozacaktır.

backlink-nedir.jpg

Backlink Nasıl Oluşturulur?

  • Site içerisine link almanızın birden fazla yolu olduğunu unutmayın. Bir sitede kendi siteniz için tanıtım yazısı oluşturup onun backlinkini de sitenizin içine alabilirsiniz. Eğer çevrenizde tanıdığınız bloggerlar varsa onlar da sitenize link vermek amaçlı yazılar yazabilirler.
  • Sizin için en kolay olan bu yol olabilir. Ancak linkin kalitesini arttıran ve sitenizin de talebini çoğaltan şey doğal yollardan site içine aldığınız link olacaktır. Eğer doğal yolla link almazsanız spam görmeniz de mümkün olabilir sitenizin içerisinde. SEO çalışması yaparken de sitenizin bağlantısı olduğu linklerin kontrolleri yapılmalıdır. Google’ın site içinde link kontrolleri mekanizmasına da güvenebilirsiniz rahatlıkla.

 

Konuyla İlgili Makalelerimiz Aşağıdaki Linklerde Mevcuttur

1. SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

2.Google Üst Sıralara Tırmanmanın Yolları

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

SEO

SEO, sitenizin başlıca Google olmak üzere arama motorlarına optimizasyon olması demektir. Sitenizin, arama motorlarında aranan …

3 yorumlar

 1. Merhaba,

  Çok detaylı güzel bir şekilde yazmış olduğunuz makaleden dolayı sizlere çok teşekkür ederim. Yazmış olduğunuz bu yazı backlink ile seo yapacak olanlar için çok faydalı bir yazı olmuş.

 2. Merhaba, güzel bir anlatım şekli olmuş fakat backlink web sitemiz için önemi nedir?

 3. Detaylı bir bilgi olmuş bloglarınızı takip ediyorum ve her okuduğumda fazlasıyla bilgi ediniyorum bunun için size teşşekür ederim. Sitemize link vermek için ne gibi yazılar yaza biliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir