Anasayfa / SEO / Backlink ve pagerank nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır?

Backlink ve pagerank nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır?

Backlink ve pagerank nedir ne işe yarar nasıl yapılır? sorusuna Öncelikle bir web sitesi sahibi olmadan önce temel konular hakkında az çok bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Web tasarımı ve site yönetimi gibi konular günümüzde oldukça önemli ve de gerekli konulardır. İnsanlara ulaşmak isteyen her birey, tüm şirketler ya da firmalar, çevrimiçi haber yayınları, e-ticaret ve çevrimiçi rezervasyonlar, küçük işletme siteleri, ticari amaç gütmeyen kuruluşlar, topluluk tabanlı portallar, kişisel ya da ailevi sayfalar, her hangi bir organizasyon için aynı anda birden çok kişiye ulaşmak isteyenler gibi akla gelebilecek her konu için web siteleri neredeyse zorunlu bir hal almıştır. Çünkü internet kullanımı artık her yaşta, her bireyin tercih ettiği bir edinimdir ve internet ortamına her an istediğimiz her yerde ulaşabilmekteyiz.

Teknolojinin günümüzde bu denli yaygın kullanılması da zorunlu olarak reklam, tanıtım ya da duyuruların artık internet ortamında yapılmasını zorunlu kılmıştır çünkü reklamlar insanların baktığı yerlerde sunulmak durumundadır. Web site sahibi olmak istiyor fakat bu konuda yeterli donanıma sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, joomla gibi sizin için her şeyi düşünen ve tam bir kullanıcı dostu olan web tasarım uygulaması ile her hangi bir teknik bilgi ya da donanıma sahip olmadan, kolayca kendi web sitenizi oluşturabilir ve bu uygulama sayesinde sitenizi yönetebilirsiniz.

Web sitesi tasarlamak oldukça önemli bir konudur. Bu konunun bilincinde olarak da Joomla içerisinde bulundurduğu pek çok tema seçeneği ile size en uygun siteyi tasarlamanıza olanak sağlamakta ve kolayca sunumlarınızı gerçekleştirmenize olanak tanımaktadır. Web sitesi tasarlamanın yanında bir diğer önemli konuda sitenizin adını duyurmak ve google sıralamalarında yükseltmektir. Web sitesi sahibi olmak için öncelikle birkaç konu hakkında araştırma yapmak ve bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu konulardan bazıları backlink ve pagerank gibi konulardır. Her ne kadar karmaşık görünseler de aslında bu konuların mantıklarını kavramak çok da zor değildir.

 Backlink ve Pagerenk nedir ve ne işe yarar?

Backlink ve Pagerank birbirine bağlantılı olarak çalışan değerlerdir. Backlink bir sitede bulunan banner veya text linkinin sizi başka bir siteye yönlendirmesidir. Başka bir sitede bulunan backlinkin sizin sitenize çıkması, google arama botları tarafından sitenizin sıkça ziyaret edilmesi demektir. Bu da google tarafından sitenizin rank’ının yükseltilmesi anlamına geleceğinden oldukça önemli bir detaydır. Pagerank ise google site sıralamasının, sitelere verdiği değeri ifade eder. Google site sıralaması için bir algoritma kullanır ve sitelere verdiği değer 0 ile 10 arasındadır. Bu değerler sitelerin kullandığı özgün içeriklere, bağlantılara ve sitenize bağlantı sağlayan sitelerin kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Sitenin doğal yapısı ve link içerikleri, sayfa değerlerini oluşturur. Bir site başka bir site linkini bünyesinde barındırıyor ve ziyaretçilerini başka bir siteye yönlendiriyorsa, arama motorlarının çalışma mantığına göre yönlendirilen site iyi bir sitedir. Backlinkler ile sitenizi yükseltmek için, sitenizde mutlaka özgün içerikler ve orijinal makaleler barındırmalısınız. Sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için kullandığınız backlinkler, orijinal içerik ve özgün makaleler barındırmadığınız takdirde, sitenizin düşüşe geçmesine sebebiyet verecektir. Orijinal içerik ve özgün makalelerle sürekli güncel tutulan bir site ise, daimi pagerank edinmeyi garanti etmek demektir. Böylece siteniz daime yükselişte olacaktır.

Bu nedenle backlink önemli bir seo etkenidir. Her arama motoru, kullanıcılara en iyi içeriği bulmaya çalışmaktadır. Varolan sayısız içerik içerisinden her biri editörler tarafından incelenip değerlendirilemeyeceğine göre tüm aramam motorları, backlink yani bir nevi referans sistemini kullanarak sitelerin iyi ve kullanışlı olduğuna kanaat getirmektedirler.

 

Faydaları nelerdir?

Web sitenizde olan backlink yapmak ta olduğunuz iş veya bilgiler için diğer kullanıcılar tarafından olumlu yanıt aldığınızı belirler. Bunlarda sizlere avantaj olarak geri döner sizlerin kendi sitenizin bazı popüler olan internet sitelerin de paylaşılmasını oraya linklerin konulmasını sağlar. Bu şekilde internet sitenizin kullanıcı sayısı her geçen gün artmaya devam eder. İnternet sitenizin kullanımı arttıkça arama motorlarında ki sıralaması da artışta olur.

Backlink alınırken nelere dikkat edilir?

Backlink alınması  siteniz için her zaman avantaja dönüştüğü kadar da bazen alınan backlinkler kötü sonuçlar elde edebilir. Pekala backlink alınırken nelere dikkat edilmesi gerekir sorusuna cevap aramak için backlink in kavramını doğru bir şekilde anlamanız gerekir. Eğer ki güvenilir bir site de öneriliyorsanız  sizlerin web siteniz de güvenilir bir site olur. Fakat kötü bir web tasarım sitesin de öneriliyorsanız sizlerin de web tasarım sitenizin kötü olmak gibi bir olasılığı olabilir.

1-Almakta olduğunuz linkler eğer ki zaman geçmeden siliniyorsa silindiği taktir de her hangi bir sonuç alamasınız. Bunun için kaliteli bir backlink alıp sürekli hizmet vermesine dikkat etmelisiniz.

2-Her siteye backlink veren sitelerden uzak durmanız önerilir.

3-Ücret karşılığı alınan backlinkler den uzak durmanız önerilir nedeni ise otomatik bot atan ve kötü sitelere de link veren siteniz için düşüşe etki eden sitelerdir.

4-Gerçek backlink kaliteli ve doğal backlinkler den bir tanesidir. Sitenizi nerdeyse her zaman güncel bir şekilde tutmanız internet aramalarında hep üst sıralar da olmanızı sağlayacaktır.

Neden önemli?

Web sitenizin amaçlarından bir tanesi daha fazla kullanıcıya ulaşılmasını sağlamaktır. Fakat bu şekil de sitenize yer almakta bulunan ürünlerinizin alınması konusunda ise gene bir artış söz konusu olabilir. Web sitelerinizin daha aktif bir kullanıcıya ulaşmasını sağlamak için internet arama motorlarında üst sıralarda olması gerekir. Bunun için daha fazla kullanıcıya sahip olan internet sitesine backlink verilmesi daha uygun olabilir.

Backlink verilmesi zamanla oluşması gerekir. Aklınıza gelebilecek olan bir siteye haftada 40-50 tane backlink verirsek bu siteniz için olumsuz yönde etkiler. Backlink verilirken zamana uyulması şarttır. Backlink verilirken kesinlikle işi bilen teknik birisiyle konuşmanız sizler için iyi olur.

 

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nasıl Olmalı?

İnternet sayfaları açısından seo konusu hayati derecede önemlidir. Bundan dolayı seo konusunda başarılı olan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir