Anasayfa / Web Tasarım / Bir Web Tasarım Firması Nasıl Olmalıdır? 4 İpucu

Bir Web Tasarım Firması Nasıl Olmalıdır? 4 İpucu

Sizler için önemli olan internet sitelerinizi emanet ettiğiniz firmaların özelliklerini biliyor musunuz? Web tasarım ajansı özellikleri hakkında sizlere bilgi vererek, aslında hangi firmaları seçmeniz gerektiğini sizlere anlatacağız. O zaman başlayalım!

Tecrübeli ve Güvenilir

Bir Türk atasözü der ki, “Tecrübe yenilen kazıkların bileşkesidir” tabi ki bu söylediğimiz şaka. Ancak hangi işte olursa olsun tecrübe oldukça önemlidir. Birçok kritik durumda görülmüştür ki tecrübe hayat kurtarır. Yalnızca iş dünyasında değil, hayatın her alanında tecrübe bizleri yanlış yapmaktan kurtarır. Tecrübe de aslında daha önce yapılan hatalardan ders almaktır.

Web tasarım firması seçimi yaparken, mutlaka tecrübeli olmasına dikkat etmelisiniz. Tabi ki tecrübe demek 20 yıl da 30 yıl faaliyet içinde olunan alanda çalışmak anlamına gelmiyor. Bir firmanın ya da kişinin iş tecrübesini daha önceki yaptığı işlerden ve kritik durumlarda gösterdiği tavırlardan anlayabilirsiniz. Tecrübeyle ilgili ilginç bir hikaye anlatarak, aslında ne kadar önemli olduğunu göstermiş olalım.

Bir fabrikada, fabrikanın tüm işlerinin bağlı olduğu makine bozulur. Makine Alman markasıdır. Fabrika müdürü birçok tamirci ve makine mühendisi çağırmasına rağmen sorun çözülemez. Görünürde makinenin hiçbir şeyi yoktur, ancak makine çalışmamaktadır.

Başka çare kalmayınca fabrika müdürü, makinenin üretici firması ile görüşür ve Almanya’dan mühendis getirilmesine karar verilir. Alman mühendis gelir ve makineye şöyle bir bakar. Makinenin altına girip bir vidayı sıkıştırır. Makine çalışmaya başlar. Herkes bu duruma şaşırır. Mühendise nasıl başardığını sorarlar. Mühendis tek bir kelime söyler, “Tecrübe!”

İyi bir web tasarım firması aynı zamanda güvenilirdir. İnsanlar firmaya gözü kapalı işi verirler. Çünkü firmaya güvenirler. Daha önceden nasıl iş yaptığını bilirler ya da anlarlar. Verilen işi kaliteli bir şekilde ve zamanında bitirmek, müşterilerin ödediği ücretin hakkını vermek, iş dünyasında güvenilirlik olarak adlandırılır.

Yaratıcı Özgün Kreatif Çalışmalar Yapan

Yaptığı işe farklı yaklaşabilen, farklı çalışmalar ortaya koyabilen kişi ya da firma sayısı o kadar azdır ki… Yaratıcı olabilmek, hangi iş olursa olsun çok zordur. Farklı çalışmalar ortaya koyan firmalar, kimsenin görmediği detayları görürler.

İnternet dünyasında birbirine benzeyen tasarımlar çoktur. Birçok kişi de birbirinin benzeri tasarımları kullanır. Ancak kurumsal şirketler için durum böyle değildir.
Bir web sitesinin ana sayfasında farklı tonlarda renklerin kullanılması yaratıcılığa örnek olarak gösterilebilir. Aynı zamanda işlevsellik de önemlidir. Sonuçta bir web sitesi daima ziyaretçiler için tasarlanır. Mesela siteye gelen ziyaretçinin siteyi birkaç dakika içinde gezebilmesi için yapılan kodlama, yaratıcılığa örnektir.

Ziyaretçi siteyi öyle hızlı ve kolay bir şekilde dolaşabilir ki, siteden ayrıldığında, sanki bu siteyi yıllardır ziyaret ediyormuş hissine kapılır. İşte böyle bir site tasarlanabiliyorsa, bu tasarım gerçekten başarılıdır.

Dünya genelinde, “Awwwards” adlı bir site var. Bu site ülkemizdeki “Altın Örümcek” sitesi gibi, dünya genelinde yaratıcı tasarımlara ödül veriyor. Puanlama ise dünyaca ünlü yazılım uzmanları, UX ve UI tasarımcıları tarafından gerçekleştiriliyor. Site sahipleri ya da siteyi kullananlar, Awwwards internet sitesine web tasarımını öneriyor ve puanlama yapılıyor. Her dalda en yüksek puanı alan site ödüllendiriliyor. Aynı zamanda dünya genelinde tasarım dalında adını duyurmuş oluyor.

İşe Özel Farklı Stratejiler Üreten

Bir E-Ticaret sitesine Blog sitesi muamelesi yapamazsınız. Yani bu iki tür sitenin de tasarımları ve içeriğinde yer alan elemanlar tamamen farklıdır. Biz buna konsept diyoruz.

Her iş için farklı stratejiler üreten firmalar, web tasarım firması seçimi açısından büyük bir kriterdir. Konuya göre iş üretebilir olmak, web tasarım şirketi özellikleri arasında yer alır. Tasarım firmaları, tasarıma başlamadan önce müşterilerinden bilgi alırlar. Ana sayfada hangi resimler yer alacak, logo tasarımı nasıl olacak, eğer e-ticaret sitesi tasarlanacaksa, kaç tane ürün hangi sayfada yer alacak gibi birçok bilgiyi alıp değerlendirirler.

Daha sonrasında tecrübe ve yaratıcılıklarını da kullanarak, tasarıma başlarlar. Aslında önce kendilerine yol haritası belirlerler. Daha sonra güzel bir çalışma ortaya çıkar. Tasarım sırasında bazı zorlukların çıkması normaldir. Bu aşamada farklı stratejiler üretebilen tasarım firmaları en iyi olarak kabul edilebilir.

Ekipçe Destek Verebilmek

Hizmet aldığınız web tasarım firması, bir sorununuz olduğunda sizler stajyerlerle mi muhatap ediyor? O zaman o firmayı derhal bırakın!
İyi bir web tasarım firmasında; Yazılım uzmanı, Bilgisayar mühendisi, UX ve UI tasarım uzmanı, SEO uzmanı gibi profesyonellerden oluşan bir ekip bulunur.

Web tasarımı bir bütün olduğuna ve tüm bu ismini saydığımız kişilerin ortak ürünü olduğuna göre, herhangi bir sorunda da yine bu isimlerin yer aldığı ekibin destek vermesi gerekir. Doğru olan da budur.

Web sitenizle ilgili bir sorun yaşadığınızda, sorun yaşadığınız kısım hangisi ise o kısmın uzmanı size yardım eder. Mesela ara yüz tasarımında bir sorun varsa, UI uzmanından yardım alırsınız. Aynı zamanda teknik bir konu olduğu için işin içine yazılım uzmanı da dahil olur. Çünkü ara yüzü tasarımını UI tasarımcısı ile birlikte yapmışlardır.

Kısacası iyi bir web tasarım firması yukarıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda hareket eden bir yapıda olmalıdır. Siz de seçiminizi yaparken, yukarıdaki bilgileri kriter olarak alabilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Özgün Web Tasarımı Neden Gereklidir

Özgün Web Tasarımı Neden Gereklidir

Günümüzde, insanlar birçok ihtiyacını internet aracılığıyla karşılamaktadır. Alışveriş, eğitim, sosyal medya, bilgilendirici içerik ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir