Anasayfa / Genel / Corona Virüsü Aşısı Hızlı Bulunabilir mi?

Corona Virüsü Aşısı Hızlı Bulunabilir mi?

Corona virüsü aşısıbulma çalışmaları; ABD, Almanya, Çin ve diğer ülkelerde son hız devam ediyor. Bu ülkelere yakın zamanda Türkiye’de katıldı. Son gelen haberlere göre ülkemizde 6 üniversite ve birçok bağımsız araştırma merkezinin çalışmalarını son hız devam ettirdiği belirtiliyor.

Corona Virüsü Aşısı Çalışmaları

Corona virüsü aşısı bulundu mu sorusu, bugünlerde hem sosyal medyanın, hem de gündemin ortasında yer alıyor.

Tedavi ile ilgili olumlu sayılabilecek ilk haber Çin ülkesinden geldi. Çin devleti tarafından aşıyla ilgili çalışmaların sonuna geldiği duyuruldu. Ancak kesin bir sonuç hakkında henüz bir bilgi verilmedi.

Koronavirüs aşısı ile ilgili ilk deneme ABD’nin Seattle kentindeki KaiserPermanente Washington Araştırma Enstitüsün’de gerçekleştirildi. İlk aşı denemesi, aşı için gönüllü olan ABD vatandaşı, Jennifer Haller isimli kişi üzerinde denendi. Küçük bir teknoloji şirketinde çalışan Jennifer üzerinde denenen aşının etkileri gözlemlenmeye devam ediyor.

Aşı ile ilgili bir başka çalışma da, ABD kökenli olan Moderna INC adlı bir biyoteknoloji şirketi tarafından yürütülüyor. mRNA-1273 adlı prototip aşıyı geliştiren şirket, aşı üzerindeki çalışmalara devam ediyor.

Türkiye’de de aşı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Moleküler Biyoloji Derneği Başkanı Özgören, yerli aşı çalışmalarının devam ettiğini ve bu çalışmaların 6 ay ile 1 yıl arası süreceğini belirtti.

Çin’de ise virüsün etkisini azaltan Favipiravir adlı bir ilaç bulunduğu haberi duyuruldu.  Bu ilaç 2,5 günde ateşi düşürüyor. Yan etkileri az olduğu için Çin ülkesinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Almanya ise aşı ile ilgili umut vadeden açıklamalarda bulundu. CureVac adlı bir firma tarafından yapılan açıklamada, virüs aşıyla ilgili çalışmada sona yaklaşıldığı belirtildi. CureVac ekibi içerisinde yer alan DietmarHopp, Alman basınına yaptığı açıklamada, sonbahara doğru aşının tamamlanabileceğini belirtti. Önce hayvanlar üzerinde denenen aşı, insanlar üzerinde de denenecek ve son haline getirilecek.

Tüm çalışmalara karşın etkili bir aşının tamamlanabilmesi için uzmanlar, 6 ay ile 18 ay arasında bir süre öngörüyorlar.

Corona Virüsü Aşısı Ne Zaman Bulunur?

Dünya genelinde geliştirilen aşıların bazıları, bağışıklık sistemine güçlendirmeye yarıyor. Bazıları ise doğrudan virüse saldırıp yok etme özelliği sergiliyor. Ancak yine de kesin bir tedavinin bulunduğunu söylemek çok güç.

Şu anki en zor durum, hastalığın kaç kişide olduğunun belirlenmesi. İlk olarak Çin’de denenen test kitleri başarılı olduğunu kanıtladı. Ancak test kitlerinin yeteri kadar kişiye uluştırılabilmesi için milli seferberlik ilan edilmesi gerekiyor.

Birçok ülkede halk hala kontrolsüz bir şekilde dış ortamda dolaşmaya devam ediyor. Bu durum ise hastalığın tespiti çalışmalarının güçlükle ilerlemesine neden oluyor.

Hastalığın tespitinden sonra tedavisinin yapılabilmesi mümkündür. Ancak her geçen gün birçok kişi de virüs bulgusuna rastlanıyor. Şu ana kadar her ne kadar resmi açıklamalarda virüs bulaşan insan sayısı açıklansa da, aslında kesin rakam net olarak bilinmiyor.

Ülkemizde de test kiti geliştirilmesi olumlu bir gelişme olarak görülebilir. Şu ana kadar Türkiye’de Covid-19 RT-qPCR Tespit Kiti ile 343 kişide virüs tespit edildi.

Dünya genelinde ise 381.598 kişiye virüs tanısı koyuldu. Bu rakamın her geçen gün artması bekleniyor.

Aşı çalışmaları hızla devam ederken, bir yandan da teşhis çalışmaları gerçekleştirilmeye çalışılıyor.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

İnternet bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı…Herkesin dilinde bugünlerde bu iki kavram var. Bağımlılık kelimesi çoğu zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir