Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü nedir sorusunun cevabı; “Orthocoronavirinae Latince ismi olan kuşlarda ve memelilerde görülen bir virüs türüdür” olarak verilebilir.

Coronaviridae familyasına bağlı olan bu virüs türleri hayvanlardan insanlara geçer. Genelde insanlarda ciddi olmayan nezle ve grip gibi hastalıklara yol açarlar.

İlk olarak 1960 yılında görülen Corona virüsün en tehlikeli versiyonu, geçtiğimiz aylarda Çin’in Hubel eyaleti Wuhan şehrinde görüldü. Covid-19 adı verilen virüsün bu türü solunum yolu enfeksiyonuna neden olarak, ölüme kadar giden süreçlerin başlamasına neden oluyor.

Corona Virüsü Belirtileri

Corona Virüsü Belirtileri

Üst solunum yolu hastalıklarında görülen belirtilere benzer belirtiler, Corona virüsü belirtileri olarak da görülebilir. Ayrıca:

 • Burun akıntısı,
 • Öksürük,
 • Boğaz ağrısı,
 • Yüksek ateş,
 • Boğulma hissi,
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı,
 • Karın bölgesinin şişmesi,
 • Görme sorunlarının yaşanması,
 • Göz sulanması ve gözde renk değişmesi,
 • Denge sorunlarının baş göstermesi

Belirtileri de virüs bulaşan kişilerde görülmüştür. Virüsün en korkutucu yanı, yukarıda saydığımız belirtileri 14 günden önce göstermemesi. Yani 14 gün sonra belirtilerin bir kısmı ya da hepsi aynı anda görülebiliyor. Bu yüzden dünya genelinde 14 gün kuralı olarak bilinen karantina önlemleri alınıyor.

Corona Virüsü Ölüm Oranı

Dünya genelinde 190 bine yakın vaka tespit edildi ve bu sayı her geçen gün artıyor. Şu ana kadar bildirilen ölüm vakası sayısı ise 6 bin 995 olarak bildirildi.

Yalnızca Çin ülkesinde 3 bin 111 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. İtalya’da 2158, İran’da 988, İspanya’da 509, Fransa’da 148, Güney Kore’de ise 81 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Corona Virüsü Ölüm Oranı

Corona Virüsü Önlemi Nasıl Alınır?

Corona virüsü önlemi almanın en iyi yollarından birisi, kalabalık ortamlardan uzak durmak olarak açıklandı. Bunun yanı sıra, aşağıdaki önlemlerin alınması da uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye ediliyor.

 • Ellerinizi sıklıkla yıkayın. Yıkama süresi en az 20 saniye olsun. Organik sabun kullanmaya dikkat edin.
 • Alkol bazlı dezenfektan kullanın. Kolonya uzmanların en çok tavsiye ettiği ürünlerden bir tanesi.
 • Kirli ellerle hiçbir yere temas etmeyin.
 • Öksürürken ya da hapşırırken ağzınızı mendille kapatın. Eğer yanınızda mendil yoksa kolunuzun dirsek kısmına yakın bölümüyle ağzınızı ya da burnunuzu kapatın.
 • Teşhis koyulan hastalarla aynı yerde bulunmayın. Karantina altına alınan yakınlarınız varsa, onları ziyaret etmeyin.
 • Kapı kolları, korkuluklar ve sıklıkla kullanılan eşyaları alkol ile dezenfekte edin.
 • Evinizi ya da bulunduğunuz ortamı en az 6 saat boyunca havalandırın.
 • Dış ortama çıkmanız zorunluysa maske kullanın.

Corona Virüsü Aşısı

Dünya genelinde corona virüse karşı etkili olabilecek aşılar geliştirilmeye çalışıyor. En son ABD ve Türkiye aşı konusunda açıklamalarda bulundu. ABD’de geliştirilen aşı 4 kişi üzerinde test edildi.

Türkiye’den de Prof. Dr. Uğur Şahin önemli açıklamalarda bulundu. BioNTech firmasının kurucu ortaklarından olan Şahini BNT162 adı verilen bir aşı üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Bu aşı Çin merkezli Shanghai Fosun Pharmaceutical (Fosun Pharma) firması ile ortaklaşa geliştiriliyor.

Yakın zamanda Küba devletinde de umut verici açıklamalar gelmişti. Devlet başkanının yaptığı açıklamada, aşı geliştirme çalışmalarının başladığını kısa sürede sonucu tüm dünyaya duyuracakları açıklanmıştı.

Bu gelişmelerden başka, aşı bulunduğuyla ilgili hiçbir haber bulunmamaktadır.

Karantinada Covid 19

Corona Virüsü Türkiye’de

Corona virüs İstanbul ile ilgili bir açıklama, yakın zamanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. En son 17 Mart 2020 tarihinde virüsle ilgili açıklama yapan Bakan Koca, Türkiye genelinde şu ana kadar vaka sayısının 47 olduğunu belirtti.

Son belirlenen 29 vakanın Ortadoğu ve ABD ülkelerinden gelenler olduğu açıklandı. En son umre ziyaretinden dönen vatandaşlara yönelik karantina önlemleri alındı.

Corona Virüsü Ne Zaman Biter?

Virüsün ne zaman etkisini kaybedeceğine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak virüsün yüksek sıcaklıklara karşı dayanıksız olduğu tespit edilmiştir. Yaz aylarında virüsün etkisinin azalacağına dair bilgiler elimizde bulunmaktadır.

Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan corona virüs son dakika haberine göre, virüsün en çok 50 yaş üzerindeki kişilerde etkili olduğu, bu yaşın altındaki kişilerde ölüm vakalarının daha az olduğu belirtildi. Ayrıca gerekli önlemlerin alınmasıyla birlikte, virüsün etkisini bir süre sonra yitireceği, gelen haberler arasında yer alıyor.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

İnternet bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı…Herkesin dilinde bugünlerde bu iki kavram var. Bağımlılık kelimesi çoğu zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir