Anasayfa / İstanbul Web Tasarım / Database (Veri Tabanı) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Database (Veri Tabanı) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Database nedir nasıl kullanılır sorusunun cevabını detaylarıyla bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Hepimizin bildiği üzere fiziksel olarak bilgiler kütüphane denilen ortamlarda saklanır. Kütüphane alanlarında binlerce kitap yer alır ve bu kitapların saklanabilmesi için devasa bir alan gerekir.

Aynı durum dijital verilerin saklanması için de geçerlidir. Ancak dijital veriler, fiziksel eşdeğerlerinden daha az yer kaplarlar.

Kütüphane örneğine yeniden dönelim ve veritabanı kavramının nasıl işlediğini açıklamaya çalışalım. Kütüphanede bir kitap nasıl bulunur? Yani binlerce kitap arasından adını bildiğiniz bir kitabı nasıl bulabilirsiniz? Tabi ki daha önceden kitaba ve bulunduğu raflara verilen kodlama sistemi ile…

Önce raflardaki sıralama kodları takip edilir ve daha sonra kitabın kodu bulunur. Böylece binlerce kitap arasından istediğinizi bulabilirsiniz.

Peki ya dijital ortamdaki veriler?

Database Ne Demek? (Veri Tabanı Nedir)

Yukarıdaki başlıkta verdiğimiz örneklere dayanarak, veri tabanı nedir sorusunu cevaplayarak, konuya açıklık getirelim.

Veri tabanı, elektronik ortamda depolanan yapılandırılmış verilerdir. Burada anahtar kelime “yapılandırılmış” kelimesidir. Yani veri tabanı sisteminde yapılandırılmış veriler bulunur. Veriler gelişi güzel sıralanmazlar. Böylece istenen veriye, istenilen zamanda ve miktarda ulaşılabilir. Veriler, Data Base Management System yani veri tabanı yönetim sistemiyle yapılandırılırlar. Bu bir tür yazılımdır. Verileri sınıflandırır, kontrol eder, denetler, sıralar ve istenildiği zaman isteyen kişiye sunar.

Database Ne İşe Yarar?

Veri tabanı nedir sorusunu yanıtladıktan sonra ne işe yarar sorusunu da yanıtlayalım. Böylece konunun derinlerine biraz daha inmiş olacağız.

Veriler, internet üzerinde ya da bilgisayar depolama birimlerinde saklanırlar. Veri tabanı yazılımları ise bu verilerin; silinmesini, güvenle saklanmasını, güncellenmesini ve üzerine sistemli bir şekilde başka verilerin eklenmesini sağlarlar. Database nedir ne işe yarar sorusunun cevabı budur.

(Database) Veri Tabanının Önemi

İnternet ortamında aklınıza gelen her türlü bilgi, veri tabanlarında saklanır. Banka hesap bilgileriniz, E-ticaret sitenize ait veriler, çeşitli sitelerde oluşturduğunuz üyelik bilgileri, sosyal medya hesaplarınızda yer alan bilgileriniz vs.

Sizin için önemli olan bilgileri bulamadığınızı, silindiğini ya da karıştığını bir düşünün. Milyonlarca kelimeden oluşan bilgilerin birbirine karışması sonucunda ne tür bir karmaşa yaşanır sizce?

Veri tabanının önemi yukarıdaki soruların cevaplanması ile daha iyi anlaşılacaktır. Şöyle söyleyelim, internetin dünya genelinde bir anda kesilmesi ya da elektriklerin dünya genelinde bir hafta boyunca olmaması ile eşdeğer bir kaos yaşanır.

Veri tabanı yazılımları ya da sistemleri olmasaydı, internet siteniz ya da banka hesaplarınız olmazdı. En azından internet ortamında var olamazlardı.

Database (Veri Tabanı) Programları

Bilgilerin düzenlenmesini ve kullanımını kolaylaştıran veri tabanı programları, dünya genelinde kullanılmaktadır. Bu programlara kısaca değinelim.

MySQL dünyada en popüler olan ve en çok kullanılan veri tabanı programıdır. Altı milyondan fazla sistemde yer alır. 1995 yılından bu yana kullanılan bu sistemi Windows ve Unix işletim sistemlerine yönelik olarak ücretsiz olarak dağıtılır. Açık kaynak kodludur ve sürekli olarak güncellenmektedir. Özellikle internet sitesi sahipleri sunucularda bu program ile mutlaka karşılaşmışlardır. PHP ve ASP gibi web programlama dilleri ile entegre bir şekilde çalışabilmektedir.

Oracle köklü ve gelişkin bir sistemdir. Microsoft firmasından sonra dünyada ikinci dev bilişim firması olan Oracle tarafından geliştirilmiştir. Devasa miktarda bilgiye erişimi kolaylaştıran özelliklere sahiptir. Daha çok kurumsal olarak kullanımı tercih edilir. Kolay ve esnek bir kullanıma sahiptir. Açık kaynaklı olan bu veri tabanı sistemi, dünya genelindeki topluluklar tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. Oracle Database Admin adı verilen iş tanımı bulunur.

SQLite veri tabanı sistemi C ve C++ dilleriyle geliştirilmiştir. Sunucu yapısına ve yapılandırmaya gerek olmadan kullanılabilir. 2000 yılında ortaya çıkan bu sistemi Linux, Windows ve MacOS işletim sistemlerinde verimli bir şekilde çalışır. Hızlı ve güçlüdür. Açık kaynak koduna sahiptir ve sürekli olarak güncellenir. Sadece dosya yapısı ile çalışır ve öğrenmesi oldukça kolaydır.

PostgreSQL veri tabanı sistemi SQL sorgu dilini doğrudan destekleyen tek dildir. Güvenli ve gelişmiş özellikleriyle birçok kişi tarafından tercih edilir. 1996 yılında ortaya çıkan bu sistem güvenlidir ve hatasız olarak çalışır.

Firebird C++ diliyle yazılan bir başka veri tabanı programıdır. Borland açık kaynak kodları ile geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu olması, ücretsiz olarak sunulması ve sınırının olmaması gibi muhteşem özelliklere sahiptir. Web uygulamaları için kullanılabilir.

Veri tabanı programlarından bahsettikten sonra, veri tabanı çeşitlerinden bahsetmeden geçmek olmaz. Aşağıda bazılarına kısaca değindik.

İlişkisel veri tabanı sistemi, tablo temelli yapılardan oluşur. Tablolar arasındaki ilişkileri esas alan bir sistemdir.

 

Dağıtık veri tabanı, veri tabanında yer alan bilgilerin birden fazla fiziksel ortamda bulunmasıdır. Dağıtık sistem heterojen ya da homojen olabilir.

Bulut veri tabanı, günümüzde giderek artan kullanımıyla, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu sistemde sanallaştırılmış ortamlarda veriler saklanır. Bulut sistemlerinin en büyük avantajı, altyapı ve donanım maliyetlerini ortadan kaldırmasıdır.

SONUÇ OLARAK…

Veri tabanı örnekleri ve sistemleri hakkında bilgi sahibi olarak, hangisini kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Özellikle hosting firmalarının hangi veri tabanı sistemlerini kullandığına dikkat etmelisiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Hazırlanır?

SEO uyumlu web tasarım, arama motorlarında ilk sıralarda uzun süre yer almayı ifade eder. İnternet …

3 yorumlar

  1. Merhaba, Veri tabanı ne işe yaramaktadır işlerimizi kolaylaştır mı? Birde veri tabanı programlarından en iyisi hangisidir? Yardımcı olduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim.

    • Merhaba Davut Bey,
      Veri tabanı, elektronik ortamda depolanan yapılandırılmış verilerdir. Burada anahtar kelime “yapılandırılmış” kelimesidir. Yani veri tabanı sisteminde yapılandırılmış veriler bulunur.

  2. Merhabalar, veri tabanı nedir ne işe yarar? Veri tabanının kullanıcılar için önemi nedir? Veri tabanının porgramları nelerdir? Verilen bilgiler için sizlere çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir