Anasayfa / Hizmet Yerleri / Denizli Web Tasarım

Denizli Web Tasarım

Merhabalar dostlar. Denizli Web Tasarım başlığı altında yine en can alıcı konularla karşınızdayız. Bu yazımızda, herkesin merak ettiği UX tasarımı hakkında güncel ve haber tadında bilgileri sizlerle paylaşacağız. Haydi başlayalım.

http://https://www.youtube.com/watch?v=GCCpEBHCB_k&t=210s

İlham Veren 13 UX Tasarımcı Portföyü

Hepimiz biliyoruz ki, UX tasarımı olmasaydı, web siteleri çıplak birer alandan başka bir şey olmazdı. Kullanıcı deneyimi (User Xperience) aslında bütün web sitesi sahiplerine ilham veren fikirlerin ana kaynağıdır. Ancak zamanla, tüm tasarımlar değişiyor ve UX tasarımında da günümüzde farklılıklar söz konusudur.

İnternet sitelerinize ilham verecek 6 yeni tasarım fikirlerini sizlerle paylaşıyoruz. Hazır mısınız?

 1. Sadelik Dikkat Çeker

Sadeliği internet sitenizin ana sayfasında vurgulayarak, dikkat çekebilirsiniz. Peki ama bunu nasıl yapacaksınız? Şöyle bir örnek verelim: Siyah ile kırmızı zıt renkler olsalar da, her iki renk de birçok insanın dikkatini çeker. Mesela sitenizin ana sayfasında, kahverengi sandalye üzerinde duran kırmızı bir elma ve arka fonun siyah olması. Gözünüzde canlandırınca, oldukça sade ve dikkat çekici değil mi?

Beyaz arkan fon üzerinde turuncu bir logo da oldukça sade ve dikkat çekici özelliklere sahip olabilir. Hayalinizdeki sadeliği, internet sitenize yansıtabilirsiniz. Unutmayın, tasarım karmaşık olmak zorunda değil!

 1. Müzik ve Hareketli Nesneler

İnternet sitelerinde eskiden fon müziği kullanılırdı. Ancak müzik seçimi sanırız hatalı olduğu için şimdilerde terk edildi diyebiliriz. Her şeye rağmen hala internet sitelerinde fon müziği kullananlar var.

Peki siz de web sitenizin arka fonunda hoş bir müzik yer almasını ister misiniz? Kulağı tırmalamayan, hatta ruhu okşayan hoş bir müziği, internet sitenizin arka planında kullanabilirsiniz.

Şimdilerde görsellik önemli tabi ki. Ancak hareketli nesneler de kullanıcı deneyimlerine dayanarak, birçok kişinin dikkatini çeken ve tercih ettiği tasarım unsurları haline geldi. Mesela siyah göz bebeği olan kocaman bir göz. Sürekli olarak ekranın farklı yerlerine bakıyor. Arada bir de size bakıyor. Ne kadar etkileyici değil mi? Bir de bu gözün, internet sayfasının her yerinde dolaştığını düşünün… Seçenekleri çoğaltabilirsiniz. Tamamen hayal gücünüze kalmış bir şey.

 1. Karanlıklar Dünyası

Siyah her zaman asaletin ve ciddiyetin sembolü olmuştur. Siyah rengi ile her şeyi deneyebilirsiniz. Tasarım açısından size bol seçenekler sunar. Mesela siyah arka fon üzerinde noktalı çizgiler, sade ve mesaj veren bir açılış yazısı, kırmızı ve gri çizgilerden oluşan rastgele çizgiler. Siyah rengi ile sizde farklı tasarımlar gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Akıllı Telefonlar Tasarımlarda

Akıllı telefonların ekranından, anlatmak istediklerinizi yansıtmaya ne dersiniz? Farklı bir tasarım olarak akıllı telefon ekranlarından yararlanabilirsiniz.

 1. İlham Perisi ve Ampul

Aklımıza bir fikir geldiğinde, başımızın üstünde sanki bir ampul yanıyormuş gibi hissederiz. Aydınlanma gibi bir şey. Bazılarımızda ilham perisi geldi tabirini kullanırız. Tasarımlarınızda yeni fikirleriniz olduğunu ampul simgesini kullanarak karşı tarafa gösterebilirsiniz.

Gerçek bir akkor ampulu yanarken ve ana sayfanızın resmi olarak hayal edin. Gerçekten de farklı bir tasarım olmaz mıydı?

 1. Yumuşak Renkleri Kullanmak

Her rengin kendisine özgü enerjisi olduğunu biliyor muydunuz? Herkesin; huzur bulduğu, rahatsız olduğu, sevindiği, neşelendiği renkleri var. Ama bazı renkler var ki, birçok kişinin ortak duygusunu yansıtabiliyor. Mesela çok açık ve beyaza kaçan bir renk hayal edin. Ortasında da sade bir yazı ve yazıda “Daha fazlası için aşağı kaydırın” ifadesi var. Emir ve rica arası bir şey. Ancak sizi kendisine çekiyor ve istemsiz bir şekilde, Mouse eliniz gidiyor ve sayfayı aşağı kaydırıyorsunuz.

Mutlaka bu tasarımı deneyin!

Son Çıkan Web Tasarım Trendleri

Hep aynı Web tasarım imgelerinden bıktıysanız, sizi sıkıntıdan kurtarmaya geldik. Farklı fikirlerle, sizlere ilham vererek, daha iyi tasarımları gerçekleştirmenize yardımcı olacağız. Haydi başlayalım.

 1. Dijital Çizim Modası

İllüstrasyonlar birçok kişi tarafından beğenilen unsurlardan. Peki illüstrasyonların dijital halinin web tasarımında kullanılması nasıl olur? Birçok kişi bu fikre bayıldı. Kalabalıklardan sıyrılarak ve diğer tasarımları taklit etmeden milyonlarca seçeneği, web sitenizde uygulayabilirsiniz.

Dijital illüstrasyonları birçok amaç için de kullanabilirsiniz. Mesela, sitenizin kaydırma çubuklarında, kategoriler bölümünde, arka planda, ana sayfada, nerede isterseniz kullanabilirsiniz.

 1. Canlı Renkler Her Zaman Göz Alıcıdır

Parlak sarı ya da yeşil renkleri ana sayfanızın arka fonunda kullanarak, ziyaretçilerin sayfaya girmesi ile birlikte, onların dikkatini çekebilirsiniz.

 1. Az Laf, Çok Görsel

Artık kullanıcılar çok sabırsız. Her şeyi neredeyse bir anda görmek istiyorlar. Bu ilhamdan yola çıkarak, ana sayfanızın arka fonunda, video kullanabilirsiniz. Arka planda oynayan video ve ortasında ise sitenizle ilgili slogan ya da herhangi bir metin yer alacak.

Unutmayın video her zaman insanları çeker.

 1. Bölünmüş Ekranlar

Şimdilerde oldukça moda olan bölünmüş ekranlar, aslında bir bütünün iki parçası gibi hareket etmektedir. Sanki bütün olan bir resmi ortadan ikiye ayrılmış gibi düşünün. Arada ince beyaz bir çizgi var. Resmin diğer yarısına ait olduğunu zaten görür görmez anlıyorsunuz.

Birbirinden farklı iki karenin, sanki bir bütünün iki yarısıymış gibi resmedilmesine ne dersiniz? Örnekleri çoğaltabilirsiniz. Resmin boyutlarının birbirinden farklı olmasının bir önemi yok. Yeter ki, bir bütünün iki yarısıymış gibi görünsün yeter.

 1. Geometrik Süsler İşe Yarar

Dünyaca ünlü birçok tasarımcı, güzel süsler oluşturmak amacıyla, sonsuz geometrik şekilleri ustaca kullanırlar. Bu teknik, tüm dijital ürünler için geçerlidir. Mesela SVG görüntülerini ve yüksek çözünürlüğe sahip PNG resimleri, geometrik desenlerle arka plan olarak kullanabilirsiniz. Bu tür arka planlar iyi ölçeklenmeye de müsaittir. Böylece küçük ya da büyük ekranlarda nasıl görüneceği hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

 1. İkili Tonlar ve Gradyan Renkler

Birçok grafik tasarım programında Gradyan renkler (geçiş renkleri) ve ikili tonlar ustaca kullanılmaktadır. İnternet sitenizde bu renklerden yararlanarak, harika tasarımlar ortaya koyabilirsiniz. Çeşitli renklerle deneyler yapabilirsiniz. Mesela tek bir renk üzerine gradyan renklerle geçiş yaparsanız nasıl olur? Cevabı deneyerek bulabilirsiniz. Mesela Spofity sitesinde çift tonlu efekt renklerinin tasarımını görebilirsiniz.

 1. Kalın Tipografiler

Büyük ekrana hakim olan metinler, daha baştan sitenin amacını ve mesajını kullanıcılara güzel bir şekilde anlatacaktır. En az görsel kadar, internet sitelerinde kullanılan yazıların da önemi vardır. Kalın fontlar ve fontların türü, sitenizdeki ziyaretçilerin, sitenizde kalma sürelerini etkiler. Bir yazı fontunun ne kadar güçlü olduğunu anlatmak istersek, dünya film klasiklerinden olan Star Wars filminin başlangıcındaki akan yazıları örnek olarak gösterebiliriz.

Tasarımcı olarak yukarıda saydığımız yenilikleri deneyebilir ve birçok kişiden daha üst seviyede yer alabilirsiniz.

Makalemiz 29.11.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Bakırköy Web Tasarım Ajansları

Bakırköy Web Tasarım Ajansları

Bakırköy teknolojiyle ilgili bir bölge olduğu için web tasarım faaliyetlerine olan ilgi oldukça fazladır. Türkiye’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir