DNS Prefetch Nedir Nasıl Kullanılır?

Web sitesi olan herkes sitesinin daha hızlı açılmasını ister. Çünkü hızlı açılan siteler kullanıcıları ve arama motorlarını oldukça memnun etmektedir. DNS Prefetch’de tamda bunun için ortaya çıkmış bir tekniktir. Bu teknik için kısaca web sayfalarını hızlandırmanın bir yolu tanımı yapılabilir. Bu yol ile tarayıcının ilk olarak hangi DNS adresini çözümlemesi gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

Web sayfanızda 3 farklı siteden çekilen dosyaların olduğunu farz edelim. Tarayıcı 3 adet domain için çözümleme yapacaktır. Buda sayfanın açılış hızını ciddi anlamda etkilemektedir. Fakat sorun şudur ki, tarayıcı bu adresi çözümlerken hangisini ilk yapacağına kendisi karar vermektedir. Bu durumda çözümlemenin ilk olarak hangisinden başlayacağını kestiremeyiz. Bu konuda imdadımıza DNS Prefetch koşuyor. Bu teknik ile sorgu sayısını hem en aza düşürebiliriz hem de ilk olarak hangi DNS adresi çözümlenmesi gerektiğine karar verebiliriz.

DNS Prefetch Ne İşe Yarar?

Sayfanın daha hızlı yüklenebilmesi için farklı kaynaktaki dosyalara öncelik verilmesi gereklidir. Öncelik verdiğiniz DNS’in çözümlenmesi, sayfanın açılış hızını ciddi anlamda düşürmektedir. Bunun için kullanılan link etiketi DNS Prefetch’dir. Bu tekniği doğru ve etkin bir şekilde kullanarak sayfalarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

DNS Prefetch Nasıl Kullanılır?

Bu tekniğin nasıl kullanıldığını açıklamadan önce belirtmeliyim ki bu bir link etiketi değildir. Bu nedenle bu tekniği doğru yerlerde ve doğru zamanda kullanmanız gereklidir.

<head>
              <link rel=”dns-prefetch” href=”https://cdn.acarnet.com”>
</head>

Yukarıdaki kod şu manaya gelmektedir: “cdn.acarnet.com” İlk olarak çözümleyeceğin DNS adresidir. Yani bu kodu yazarak tarayıcıya ilk olarak hangi dosyayı yüklersen yükle benim DNS Prefetch etiketi verdiklerime öncelikli olarak çözümleme yap demiş oluruz. Buda yükleme sırasında hızdan tasarruf edilmesini sağlayacaktır.

dns prefetch

Bu Teknik Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Javascript veya CSS gibi dosyalar için belirtilmiş olan yollar dışarıdan çekilmiyorsa bu tekniği kullanmak mantık dışıdır. Sonuçta tarayıcı alan adını bir defa çözümlemiş oluyor fakat tekrardan DNS Prefetch işleminin yapılması yine çözümlemenin yapılmasını sağlıyor buda siteye zarar vermektedir. Site sayfalarının geç açılması bu zararlara örnek olarak gösterilebilir. Fakat bu durumun aksine dışarıdan bir dosya çekiyorsanız bunun DNS adresinin öncelikli olarak çözümlenebilmesi için bu tekniği kullanabilirsiniz.

Sonuç itibariyle;

Bu teknik dışarıdan gelen ve farklı domain adreslerine sahip olan site dosyalarının çözümlenebilmesi için kullanılmalıdır. Kendi HTML sayfanızda var olan linklerin zaten siteyle ilişkili olması bu tekniğin kullanılmasını mantıksız kılar. Fakat bu tekniği dışarıdan bir dosya çekmeden kullanırsanız sürekli olarak DNS kendini çözümler buda SEO açısından sitenize ciddi anlamda zararlar verebilir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Yazılım Nedir?

Web Yazılım Nedir?

Web yazılım nedir sorusunun cevabı; Web sitelerinin temelini oluşturan HTML kodlama dillerine birçok özellik katmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir