Anasayfa / Google / Doorway Sayfa Nedir ?

Doorway Sayfa Nedir ?

Doorway Sayfa Nedir

İnternetin en fazla kullanılan alanı arama motorlarıdır. Çünkü kullanıcılar arama motorları aracılığıyla istedikleri konulara ve bilgilere ulaşmaya çalışmaktadırlar. Arama motorları bünyelerinde barındırdıkları arama motoru robotları sayesinde web sitelerinin içeriklerini taramakta ve bu taranan bilgileri veri tabanına kaydetmektedir. Daha sonra ise bu veri tabanındaki bilgiler kullanıcının arama konusuna göre onun karşısına çıkarılmaktadır. Bu nedenle de internet demek bir nevi arama motoru demektir demek yanlış olmaz. Çünkü milyonlarca insan bu arama motorları sayesinde web sitelerine ulaşabilmektedir. Ayrıca web siteleri de arama motorları sayesinde kullanıcılara ulaşabilmektedirler. Bu nedenle de web siteleri arama motorlarına ve arama motorlarında üst sıralarda yer almaya oldukça önem vermektedirler. Çünkü arama motorlarında üst sıralarda yer almak demek sitenin pagerank değerinin de yüksek olması demektir. Pagerank, bir web sitesinin ziyaret edilme sayısını ifade etmektedir. Web sitelerinin değeri de ziyaretçi sayısına yani pagerank’a göre belirlenmektedir. Bu nedenle de bir web sitesi için pagerank hayati öneme sahiptir diyebiliriz.

doorwaysayfanedir2

 

Bazı durumlarda kişilerin veya şirketlerin birden fazla web sitesi bulunabilmektedir. Bu web sitelerinin de birisinin pagerank değeri yüksek iken diğerinin pagerank değeri düşük olabilmektedir. İşte böyle bir durumda pagerank değeri yüksek olan sitenin linkine pagerank değeri düşük olan siteye yönlendirme uygulanmaktadır. Yani kullanıcı pagerank değeri yüksek olan web sitesine girmek isterken site linki otomatik olarak onu pagerank değeri düşük olan siteye yönlendirmektedir. Böylelikle pagerank değeri düşük olan sitenin de daha fazla tıklanması ve daha fazla ziyaretçi sayısına ulaşılması hedeflenmektedir. Tabi ki bu sayede daha fazla ziyaretçi sayısına ulaşan web sitesinin de pagerank değeri yükselecektir. İşte adına doorway sayfası dediğimiz bu uygulama sayesinde web sitelerinin ziyaretçi sayıları ve dolayısıyla pagerank değerleri artırılmaya çalışılmaktadır.

 

Doorway sayfa kullanılması demek internet kullanıcılarının kandırılması demektir. Çünkü kullanıcı bir web sitesine girmek istediğinde o siteye ulaşamamakta belki de hiç girmek istemediği bir web sitesine girmektedir. Bu nedenle de doorway sayfaları kullanıcılar tarafından oldukça şikâyetçi olunan bir konudur. Bunun farkına varan arama motorları da kullanıcıların bu mağduriyetini gidermek için bir takım uygulamalar yapmaktadır. Arama motorları tarafından bir web sitesinin doorway sayfası kullandığının tespit edilmesi durumunda bu web sitesi ile ilgili veri tabanındaki bilgiler silinebilmektedir. Bu bilgilerin silinmesi demek web sitesinin arama motorlarında alt sıralara gerilemesi demektir.Hatta ilerleyen dönemlerde doorway uygulaması kullanımdan kaldırılsa da arama motorlarına üst sıralara çıkabilmek uzun yıllar almaktadır. Çünkü internet dünyasında kaybedilen bu itibarın geri kazanılması öyle kolay bir şey değildir.

Bu nedenle de seo açısından da oldukça tehlikeli olandoorway sayfası uygulaması artık günümüzde yavaş yavaş terkedilmektedir. Çünkü günümüzde web siteleri açısından bile önemli olan sitelerin itibarı konusunda doorway sayfası uygulamasının son derece tahrip edici olduğunu söylemek gerekir. Ayrıca bu uygulama kullanıcıları kandırmak anlamına da geleceği için web sitesinin kötü bir üne kavuşmasına ve dolayısıyla kısa zamanda çok fazla sayıda ziyaretçi kaybedilmesine neden olacağı için arama motorları tarafından da yasaklanmıştır. Arama motorları tarafından doorway sayfası uygulaması, black hat seo teknikleri denilen ve seo yapılırken doğru olmayan yöntemlerin kullanılması anlamına gelen teknikler arasında sayılmaktadır. Bu nedenle de doorway sayfa uygulamasını kullanan web sitelerinin arama motorlarında yer alan bilgileri silinmekte ve bu yolla da internet sitesinin arama motorlarında gösterilmesi engellenmektedir. Bu sebeple doorway uygulaması web sitelerinin uzak durması gereken bir uygulamadır.

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Google’a Reklam 13 Adımda Nasıl Verilir?

Bir internet sitesinin, hizmetin veya ürünün tanıtımı için reklam stratejileri çok önemlidir. Birçok kişiye kolay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir