Anasayfa / SEO / E-Ticaret SEO Nedir?

E-Ticaret SEO Nedir?

E-ticaret SEO konusu denildiğinde aklımıza gelen püf nokta potansiyel müşterinin size ulaşmasıdır. E- ticaret seo ister orta ölçekli ister büyük firmaların rekabet ortamında başarıya ulaştıran en önemli adımdır.

SEO çalışmalarının en can alıcı konusu Google’da kaçıncı sırada olduğunuzdur.

Bunu yakalamak için, seo rehberi adı altında, rotamızı bulabiliriz. Bu rotanın bölümlerini şu şekilde inceleyebiliriz.

Araştırma

Site içi SEO ve site dışı SEO çalışmalarına başlamadan önce, anahtar kelime araştırması ve rakip araştırması çalışmaları mutlaka yapılmalıdır.

Araştırmalar, SEO çalışmalarının esas unsurudur.  Yanlış hedeflenen anahtar kelimeler, seo çalışmalarının planlanmasının ilk aşaması olup temelini oluşturmaktadır.

Anahtar Kelime Araştırması

Web sitenizde yer alan en önemli sayfaları optimize aşamasına geldiğimizde, anahtar kelimenin bağıntısının önemi oldukça önemlidir. Bu planlamayı google arama motorunun sunduğu ücretsiz bağlantı ile anahtar kelime planını çıkartabiliriz.

Anahtar kelime seçimi sırasında dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kelimenin eşleşme durumu,   anahtar kelimemizi uygun şekilde genişletirsek, kelimenin dönüşüm oranı azalacaktır. Bu durum Google sıralama sonuçlarına yansıyacak ve bu eksi şekilde yansıyacaktır.

Blog için yapılan anahtar kelime araştırmalarında uzun kuyruklu kelimeler daha kullanışlı olacaktır. %70 i uzun kuyruklu kelime araştırmalarını kapsamaktadır.

Rakip Araştırması

Anahtar kelime çalışmasından hemen sonra dikkat etmemiz gereken diğer nokta rakip araştırmasıdır. En iyi ilerleme yolu rakiplerin durumu öğrenme adımıdır.

Backlinkler

Rakiplerinizin backlinklerini öğrenmenin önemi, kazanma stratejilerine yönelik bir adımdır. Bu şekilde değeri düşük siteleri listeden çıkarabiliriz.

Site Yapısı

Rakiplerinizin site yapısını incelemek zorundayız.

  • Popüler ürünler
  • Alakalı ürünler
  • En çok görüntülenen ürünler hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Farklılık

Farklılık bizi başarıda en üst noktaya getiren bir unsurdur. Kullanıcılar açısından geliştirilmesi gereken bir noktadır. Bu düğümü çözdüğümüz takdirde rakiplerin önüne geçmek kaçınılmazdır. Problemlerin belirlenmesi, blog, link taşımı da e-seonun diğer önemli unsurlarıdır.

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Screaming Frog ile SEO Denetlemesi Nasıl Yapılır?

İyi bir SEO analiz aracı ile internet sitenizin eksiklerini öğrenebilir ve ne yapmanız gerektiği ile …

4 yorumlar

  1. Burak Mercankaya

    Firmamıza ait bir adet E-Ticaret sitesi var. Bugüne kadar bir çok SEO uzmanıyla çalıştık ancak net ve sağlam sonuçlar alamadık. Makalenizi okudum faydalı ve yararlı bir içerik olmuş.

  2. E-ticarette seonun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ürünlerin pazarlanması, kullanıcılara ulaşmak için seo gerçekten çok önemli.

  3. Merhaba, e-ticaret sitemiz mevcut. İlk başlarda Google sıralaması oldukça iyiydi ancak zamanla düşmeye başladı. Site üzerinde SEO çalışması yaptırmak istiyoruz yardımcı olabilir misiniz?

  4. e- ticaret ve seo çalışmalarına başlamak istiyordum, iyi bir rehber oldu, teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir