E-ticaret Yazılımları Nedir?

E-ticaret Dijital dünyada tüketici ve firmaları tek bir noktada birleştiren online olarak alışveriş yapılmasına imkan sağlayan web sitelerine E-Ticaret siteleri denmektedir. Bu E-Ticaret web sitelerinde reel mağazalarda bulunan herşeyi bulmanız mümkündür ve bu siteler sayesinde online ortamında bulunan tüm ürünleri ve hizmetleri online ödeme seçenekleri ile satın alabilirsiniz. E-ticaret sitelerinin oluşumun da E-Ticaret yazılımı rol oynamaktadır.

E-ticaret Yazılımının Modülleri ve nasıl olmalı?

Kullanacak olan firmanın kullandığı gereksinimleri önemli olmakta ve hangi satış alanlarında  kullanılacağına göre E-Ticaret yazılımı değişiklik gösterecektir bu normal bir durumdur her web sitesi için kodlamalar değişir. Genel olarak E-ticaret siteleri oluşturulurken kullanılacak olan yazılım tipleri ve modülleri şu şekilde olmaktadır.

 1. 3D alışveriş
 2. Filtreleme
 3. Siparişleri takip
 4. E-ticaret sitesi içerisinde iade, satış, gizlilik güvenlik bunlar için oluşturulmuş alışveriş sözleşmeleri
 5. Haber ve duyuru
 6. E-Ticaret sitesinde markanıza özgün, profesyonel veya ta mobil e uyumlu bir tasarım
 7. SSL ve 128bit şifreleme ile oluşturulmuş güvenilir bir alışveriş sağlanmasına yarar.
 8. Kupon
 9. Sınırsız sayıca ürün ekleme
 10. Stokları takip
 11. Üye takip
 12. Kargo takip

 

E-Ticaret Yazılımı nasıl olmalı?

1.Öncelikle güvenilir ve güvenli olmalıdır: E-Ticaret sitelerinde en önemlisi sitenin güvenilirliğidir. Sunucularda herhangi bir problemle her-an karşılaşacakmış gibi hazır da beklemek ve alt yapıyı sağlam yapmak mantıklı olacaktır. Oluşabilecek saldırı, tehdit gibi olaylara karşı anında bir çözüm üretecek ve sunabilecek bir programlamanın kullanılması gerekmekte. Ve sunucu da sadece saldırı, tehdit vb. gibi oluşabilecek sorunlar için değil yedekleme yapabilmek içinde uygun programların bulunması gerekmektedir. Böylelikle oluşabilecek veri kayıplarından da korunmuş olursunuz. Bunların yanı sıra müşterilerin  de özel bilgileri ve kart bilgileri içinde 128bit yada 256bit SLL şifreleme sistemi kullanılmakta dır.

 1. Arama motorlarına yönelik olmalı: E-Ticaret siteleri arama motorlarına uygun yazılımlardan oluşmalı. Otomatik bir site haritası oluşturulmalı ve bu site haritası bütün arama motorlarında tanımlana bilir olmalıdır. Web sitenize gelen ziyaretçilerinizin davranış analizi edebilmeniz açısından arama motorların da analitik eklentilere kurulmuş olması gerektir. Ayrıca bir SEO eklentisine sahip olmak gerekmektedir. Seo arama motorlarında iyi bir sıraya gelmenizdeki en kilit noktalardan dır.
 2. Geliştirilebilir yazılım ve tasarım olması lazım: Bugünlerde yapacak olduğunuz tasarımları ileriye dönük yapmanız da fayda var bizce ileriye baktığımız zaman daha güzel görseller daha iyi kameralar ile çekilmiş görseller bulunacak vb. gibi bir çok şey akla gelmekte bu yüzden E-Ticaret yazılımının geliştirile bilir olarak yazılması da mantıklı bir seçenek gibi görünmekte.
 3. Yönetim paneli rahat ve kullanışlı olmalıdır: E-Ticarete kullanılan ve kullanacak olduğunuz falan bulunmaktadır. Bu alanlar ise; ürün ekleme sipariş kontrolü ve kargo takiptir. Bu alanların rahat ve kullanışlı olması gerekmekte ve bunu sağlamalısınız. Müşterilerin ürün ekleyip çıkara bilmeleri kargonun takibi gibi işlemleri kolayca ve rahat bir şekilde yapılmalı bu şekilde daha hızlı bir sürede işlemleri bitire bilir ve kolay bir şekilde ürüne ulaşıla bilir bunu sağlaya bilmek önemli bir etkendir.
 4. Sanal pos ve ödeme seçenekleri: E-Ticaret sitelerinde ödeme seçenekleri çeşitli olması en önemli noktadır. Eğer sitenizden yapılacak olan alışverişlerde kredi kartı sunuluyorsa sanal pos ve 3D secure E-Ticaret yazılımının sorunsuz çalışıyor olması gerekir.
 5. Kullanılacak E-Ticaret yazılımının ayrıcalıkları olmalı mı dır? : E-Ticaret yazılımın da bütün detaylara özen gösterilmelidir. Gelişmiş opsiyon yönetimi, müşterilerin sipariş analizi, toplu mail gönderi mi, aktif kullanıcılar, sanal pos detaylandırmaları, kullanıcı güvenliği ve anlaşmalı banka kargo şirketleri gibi tüm özelilerin olmasına dikkat etmelisiniz.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

E-Ticaret Sitelerinin Geri Kalmasına Yol Açan SEO Hataları

E-Ticaret Sitelerinin Geri Kalmasına Yol Açan SEO Hataları

Ticari amaçla kurulan sitelerin amacı ve fonksiyonu farklıdır. Dolayısıyla arama motorlarında birinci sırada yer alabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir