E-ticarette 3D Secure Sisteminin Önemi

E-ticaret siteleri kuşkusuz ki günümüzün en çok tercih edilen sistemleri arasında yerini alıyor. Önceden türlü uğraşlar sonucu aldığımız bir ürünü günümüzde kolay bir şekilde bu sitelerden temin edebilmekteyiz. Fakat bu sitelerden alışveriş yaparken kullanıcının siteye güven duyması çok önemlidir. Sonuçta kimse güvenmediği, adını sanını duymadığı bir siteden alışveriş yapmak istemez.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için karşımıza 3D Secure ibaresi çıkıyor. Kart sahibinin güvenini kazanmak için yapılan çalışmalar bu ibarenin kısa bir açıklamasıdır. Günümüzde e-ticaret sitelerinde kullanılan bu sistemin nasıl çalıştığını, ne işe yaradığı, nasıl başvuracağınızı gibi soruları aşağıdan bulabilirsiniz.

3D Secure ile Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

3D Secure olan sitelerde alışveriş yapmak kuşkusuz ki daha güvenlidir. Bu sistemin bankalar tarafından yönetiliyor olması sanırım sistemin bu kadar tercih edilmesindeki başlıca etken. Bu sistem kullanılarak alışveriş yapılırken kullanıcın karşısına sitenin haricinde yeni bir pencere açılmaktadır. Bu pencere ekranında kartla ilgili birtakım bilgiler girdisi yer almaktadır. Bu bilgiler girdisi eksiksiz ve doğru girildikten sonra kart sahibine bir SMS gönderilmektedir.

Bu gelen SMS’teki kod sisteme giriş yapıldıktan sonra satın alma işlemi bitirilmiş olacaktır. Bu tamamlanan işlemde herhangi bir sorun banka sorumluluğuna girdiğinden dolayı e-ticaret site sahipleri bu sistemi oldukça fazla oranda kullanmaktadır. Ayrıca herhangi bir sorunda sorumluluğu üstlenen bankalar çalıntı kart ile yapılan birtakım alışverişleri de kolaylıkla önleyecektir. Bu önleme için az öncede belirttiğimiz gibi kullanıcının özel bilgileri ve sms alma işlemi kullanılmaktadır.

3D Secure

3D Secure Sisteminin Kullanıcılara Faydaları

  • Alışverişte kullanılan bilgileriniz banka tarafından üstün güvenlik sistemleriyle korunur.
  • Sistemi kullanıp ürün almak oldukça basittir.
  • Sizin kartınız üzerinden kimse birtakım alışverişler gerçekleştiremez.
  • Sisteme kayıt olmak oldukça basittir.

3D Secure Sisteminin Site Sahiplerine Faydaları

  • Yapılan işlemlerde kullanılan kart bilgileri ile kart sahibinin gerçek olup olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.
  • Sitenizde yapılan alışverişler bu sistemle daha güvenli olacaktır.
  • Yaşanan sorunlar azalacaktır.
  • Sitenizin güvenli olması müşteri potansiyelinizi artıracaktır.

İnternette Güvenli Alışveriş

3D Secure Sistemine Nasıl Sahip Olunur?

Eski sistemlere oranla daha güvenli ve kullanışlı olan bu sisteme bir kullanıcı olarak kayıt olmak için kartınıza ait olan bankaya başvuru yapmalısınız. Bu başvuru için yetkili kişilere 3D Secure kaydı işlemi yapmak istiyorum demeniz yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra banka sizlere bir şifre verecektir. Bu şifreyi alışverişlerinizde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz ve bu sistemi kullanmak istiyorsanız sizlerde sanal posunuza ait olan bankalarla iletişime geçerek 3D bir sanal pos kullanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu konu hakkında banka sizlere en iyi hizmeti sunacağından emin olabilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

E-Ticaret SEO Çalışması

E-Ticaret SEO Çalışması

Bilgisayar teknolojisinin sürekli olarak gelişmesi ve yenilenmesi ile e-ticaret tüm işletmelerin özellikle kobilerin vazgeçilmez sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir