Anasayfa / İnternet Reklamları / En Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri

En Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri

Kuşkusuz ki bir ürünü veya hizmeti etkili bir şekilde müşterilerinize ulaştırmayı amaçlıyorsanız bunun için dijital ortamlarda reklam yapmanız şarttır. Tarihimiz ticari anlamda başarısız olan projelerle doludur. Bu projeler aslında iş görür niteliktedir fakat doğru reklam stratejisinin yapılmamasından dolayı kullanıcılarına ulaşamadan hiç olmuştur.

Bu yazımızda sizlere işletmeniz için etkili olan dijital pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz. Yazımıza başlamadan önce belirtmeliyim ki aşağıda bulunan yöntemlerden işletmenize en yakın olanları tercih etmelisiniz. Bu satışlarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Arama Motoru Pazarlaması

Bu yöntem doğrudan arama motorlarına yönelik olan çalışmaları kapsar. Bu tür bir pazarlama yönteminde sitenizi, ürününüzü veya hizmetinizi arama motorlarına tanıtabilirsiniz. Bu tanıtımın ardından müşterilerinizin sizleri arama sonuçlarında bulması kolaylaşacaktır. Peki bu sistem nasıl işliyor? Bu sorunun yanıtını aşağıdan sırasıyla maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

 • İlk olarak hedef kitlenize hitap edecek bir anahtar kelime seçimi yapılmalıdır. Örneğin Avcılar bölgesinde ayakkabı satıyorsanız bunun anahtar kelime “Avcılar spor ayakkabı” şeklinde olabilir.
 • Anahtar kelimeyi seçtikten sonra reklam oluşturma aşamasına geçilmektedir. Bu konuda doğru bir stratejinin geliştirilebilmesi için çalışmalarıyla adından bahsettirmiş bir ajansla ile çalışabilirsiniz.
 • Artık ücretli bir şekilde arama motorunda reklamlarınızı oluşturabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz bu reklamlar hedeflenen anahtar kelime ile eşleştiğinde kullanıcıların karşısına çıkacaktır.

Bu yöntemin en büyük avantajlarından biri çözüm arayan hedef kitleye doğrudan erişebilmenizdir. Google bu konuda 1 ABD doları harcayan işletmelerin 2 ABD Doları kazanç elde ettiği sonucuna yaptığı araştırmalarla varmıştır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Her gün milyonlarca kişi Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarında vakit geçirmektedir. Bu durumu birçok işletmenin de yapmış olduğu gibi fırsata çevirebilirsiniz. Ayrıca günümüzde tüketicilerin %37’i sosyal medya platformlarından ilham alarak ürün satın almaktadır. Buda sosyal ağları kazançlı bir platform haline dönüştürür. Bu platformda sürecin nasıl yürüdüğünü aşağıdan maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

 • Öncelikli olarak ürün veya hizmetlerinizi pazarlayabileceğiniz bir sosyal medya mecrası seçmelisiniz. Örneğin bir tişört sattığınızı farz edelim. Bu tişörtler şayet ki gençlere hitap ediyorsa sosyal medya ağında seçiminizi Instagram, Facebook gibi platformlarından yana yapabilirsiniz. Öte yandan kurumsal bir hizmet veriyorsanız bunun içinde en ideal platform Linkedin’dir.
 • Doğru platformu seçtikten sonra ilgili mecrada bir işletme hesabı oluşturmanız gereklidir.
 • Hesabınızı da oluşturduktan sonra müşterilerinizin ilgisini ve dikkatini çekecek paylaşımlar hazırlamanıza sıra geldi. Bu aşamada ilgi çekici tasarımlar oluşturarak bunları sosyal medya aracılığıyla müşterilerinizle buluşturmalısınız.
 • Son olarak sosyal medya üzerinden sponsorlu reklam yapmayı hedefliyorsanız. Bunun için belirli bir bütçe hazırlamalısınız. Bu konuda olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalmamak Youtube üzerinden eğitim videoları izleyebilirsiniz.

İçerik Pazarlaması

Şayet ki küçük bir işletmeniz varsa içerik pazarlaması tamda size göre bir reklam stratejisidir. Bu yüzden günümüzde pek çok işletme müşterileriyle doğrudan etkileşime geçmek için var olan sitelerinde blog yazıları paylaşmaktadır. Tabi bu içeriklerin takipçileriniz tarafından okunabilmesi için yazının değerli, tutarlı ve özgün olması şarttır.

Örneğin bir ayakkabı firmanızın olduğunu farz edelim. Müşterilerinizi kendinize bağlamanız adına “Ayakkabılarınız Yeni Gibi Olsun” şeklinde bir başlık oluşturup, başlıkla alaklı içerikler yazın. Bu makaleniz ayakkabının nasıl yeni olacağına, yeni ayakkabılarda nelerin dikkat edilmesi gibi bilgileri içerebilir.

Günümüzde internet kullanıcılarının %77’sinin blog okuyucuları üzerinden alışveriş yaptığını düşünürsek içerik oluşturarak bir pazarlama stratejisi geliştirmek oldukça mantıklıdır. Üstelik bu strateji diğerlerine oranla daha ucuz maliyetlidir. Sonuç olarak bu stratejiyi kullanan şirketlerin çoğu yüksek oranda dönüşüm almıştır.

E-Posta Pazarlaması

Eski ve etkili yöntemlerden biri de e-posta pazarlamasıdır. Pazarlama dünyasında oldukça sık kullanılan bu yöntem işletmelerin satışlarını arttırmalarına büyük oranda yardımcı olmuştur. Bu yöntemin nasıl işlediğini aşağıdan iki aşamalı olacak şekilde inceleyebilirsiniz.

 • İlk olarak hedef kitlenin e-posta adresleri toplanmalıdır. Bunu siteye bize abone olun şeklinde ibareler ekleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Fakat insanların e-posta adreslerini vermeleri konusunda isteksiz olmaları bir sorun olarak görülebilir. Onları ikna edecek indirimler ve kampanyalar düzenleyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Topladığınız e-posta adreslerine sonrasında toplu bir şekilde ürünlerinizi veya hizmetlerinizi gönderin. Bu işlemi e-posta hizmet sağlayıcıları vasıtasıyla kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

E-posta pazarlaması konusunda yapılan araştırmalara göre 1 Dolarlık bir yatırım 44 Dolarlık sonuçları beraberinde getirmektedir. Bu sebepten ötürü bu yöntem diğer pazarlama yöntemlerine oranla daha etkilidir. Bu sebepten ötürü bu pazarlama stratejisi uzun yıllar denenmesi gereken bir yöntemdir.

Sonuç İtibariyle;

İşletmenizin veya ürünlerin tanıtımını yaparak satış yapma gibi bir düşünceniz varsa sosyal medya platformlarında var olmanız, bir web sitesine sahip olmanız ve siteye ait olan mail adresiniz olmalıdır. Tüm bu gereklilikleri yerine getirerek ve belirli zaman aralıklarıyla Google üzerinden reklam yaparak amacınıza ulaşabilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Dijital Reklam Ajansları

İnternet hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. İnsanlar merak ettikleri konuları, alışverişlerini, sağlıkla ilgili mevzularını dahi …

2 yorumlar

 1. Makalenizi gerçekten keyif alarak okudum. Normal bir insanın bile anlayabileceği tarzda anlatılmış. Emeğinizden dolayı teşekkür ederim.

 2. Makaleniz çok zevkli olmuş tam da aradığım makale buydu çok teşekürler ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir