Anasayfa / ERP / ERP Programı Kullanımı Nasıldır?

ERP Programı Kullanımı Nasıldır?

ERP kelimesinin anlamı Kurumsal Kaynak Planlamadır ve Enterprise Resource Planning kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. ERP sayesinde bir kurumun tüm verileri ve içerisinde ilerleyen süreçleri tek bir alanda birleştirerek yönetmek, incelemek mümkün olmaktadır. Bu sistemde donanım ve yazılım başta olmak üzere pek çok farklı bileşen olmaktadır. ERP’nin kullandığı veritabanı, bileşenler arasındaki entegrasyonu gerçekleştirmek ve farklı kaynaklardan elde ettiği bilgileri toplayabilmeye yaramaktadır.

ERP Programı Kullanımı

Kurumlarda ERP programı kullanımı, malzeme, makine, işgücü gibi kaynakların doğru şekilde kullanılması ve incelenmesi için bilgileri bir araya toplayan bir sistemdir. Bu sistemin kullanımı oldukça kolaydır ve bu sistem sayesinde kurumun tüm verileri bir yere toplanır veya bir yere toplanması için çalışanlara yardımcı olur. Bilgisayarın çeşitli yazılımları kullanılarak standart görünümlü bir ERP yazılımı oluşturulmaktadır. Bu veritabanı sayesinde çeşitli veriler bir araya toplanarak güvenli bir şekilde saklanılmaktadır.

Kurumsal kaynak planlaması, yani ERP, işletmenin tüm kaynaklarını birleştirerek ortaya en verimli sonucun çıkması için tasarlanan bir sistem olmaktadır. ERP terimi ilk olarak sadece üretim çevrelerinde kullanılsa da teknolojinin gelişimiyle birlikte kurumsal kaynak planlaması daha geniş alanlarda kullanılmaya başladı. Artık neredeyse tüm işletmelerin bilgileri ERP sistemlerinde toplanmaktadır. ERP sistemleri her yerde kullanılabildiği için işletmenin hangi işe baktığı ayırt edilmez ve kurum bilgileri aynı yere toplanır. Kar amacı olmayan vakıf, hükumet ve diğer kuruluşlar da ERP programlarını kullanarak bilgilerini muhafaza edebilmektedirler.

 

ERP Hakkında

ERP sistemleri denildiği zaman akla sadece bir paket gelmemektedir. İki veya daha fazla yazılım da bir araya getirilerek yazılım paketi halinde kullanılabilmektedir. Ancak DİA kurumsal yönetim sisteminde işleyiş biraz farklıdır. Burada bulunan tüm ERP yazılım paketleri aynı bünyede barındırılmaktadır. Bu sayede bir yazılıma ihtiyaç duyulur ve tüm işlemler de bu sistem üzerinden kolayca halledilebilir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, ERP yazılım sistemlerinin kullanım alanları daha çok geniş işletmelerde kullanılıyor olmasıdır. Standart bir ERP yazılımı bile işletmelerin bağımsız bir şekilde tüm işlemlerini bir sistem üzerinden görebilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden ERP sistemlerinin kullanımı da oldukça yaygın bir hale gelmektedir.

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

ERP Nedir? Nasıl Öğrenilir ?

ERP Nedir ERP, kurumsal kaynak planlamasını ifade eden sistem ve yazılımlar bütünüdür.  Bir işletmenin sahip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir