ERP Nedir? Nasıl Öğrenilir ?

ERP Nedir

ERP, kurumsal kaynak planlamasını ifade eden sistem ve yazılımlar bütünüdür.  Bir işletmenin sahip olduğu insan, fiziksel ve maddi kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan entegrasyon biçimidir. Farklı eğitimci ve kurumlarca farklı tanımlar yapılmıştır. Ülkemizdeki işletmelerde, kurumsal kaynak planlaması olarak değerlendirilmektedir. Bu sistemde muhasebe, üretim, satış sonrası destek, insan kaynakları gibi birçok bölümün sahip olduğu bilgiler, tek bir veri tabanında birleştirilir. ERP programı kullanmak, anlık görüntüleme, her aşamada maliyetlendirme, raporlama yapma imkânı sunar. Karar almada yöneticilere kolaylık sağlar.

ERP nedir diye sorulduğunda, burada kastedilen bir yöntem değildir. Ya da ERP bir programın adı değildir.  Bu bir işletmenin daha çok iç işleyişini kolaylaştıran bütünleşik bir mekanizmadır. Sistem ve yazılımlardan oluşur.  Kaliteli bir bilgi akışına olanak sağlar. ERP ile tüm bölümler için modül üretilebilir.

Erp

Firmalar hazır olarak sunulan ERP programlarını tercih edebilecekleri gibi, en baştan tasarlanmış yeni bir ERP programı da talep edebilirler. Burada önemli olan nokta kararın sonradan değiştirilmemek üzere verilmesidir. Çünkü ERP programının işletme sistemleri ile uyumlu hale getirilmesi, yavaş ve özenli bir çalışma gerektirmektedir.

ERP, şirketin ihtiyaç duyduğu çözümleri sunan geniş tabanlı bir yazılımdır. Bu programı bir kontrol mekanizması olarak değerlendirmek de yanlış olmaz. Çünkü sürekli bir bilgi ve veri akışı söz konusudur. Bu sayede, eksiklik görülen herhangi bir alanda iyileştirmeler yapılabilir.

İngilizce açılımı Enterprise Resource Planning olan bu sistem, Türkçe’de KKP olarak kısaltılmıştır. Bu sistem çalışırken bilgisayarın birden fazla donanım ve yazılımlarını kullanır. Bilgilerin tek bir elden birçok yere ulaştığını düşünebiliriz. Ayrıca ERP, bir işletmenin sunduğu ürün ve hizmetlerin üretim aşamasında, gerekli olan kaynakların yönetilmesini sağlar.

Son günlerde gelişen teknoloji ile işlemler manuel olarak değil, bilgisayar kullanılarak yapılmaktadır. Bu da işletmelerin değişikliğe gitmesini zorunlu kılar. E- fatura, E- irsaliye gibi uygulamaların artması da bunda etkilidir. Dolayısıyla ERP, özellikle büyük firmaların olmazsa olmazı haline gelmiştir.  Çünkü ERP tüm bu işlemleri aynı tabanda toplar ve daha az insan gücü ile planlama yapılmasına olanak sağlar.

ERP Nasıl Öğrenilir

ERP programı, işletmelerin kaynaklarını verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan kapsamlı bir yazılım ve sistemler bütünüdür. İşletmelere sağladığı katkılar düşünüldüğünde, personele bu konuda gerekli eğitimin verilmesinin önemi ortaya çıkar. Çünkü program her departmanda etkili ve doğru bir şekilde kullanıldığında, kısa zamanda daha çok üretim ve hizmet ortaya çıkar.

What is Erp?

ERP nasıl öğrenilir sorusu aklınızı kurcalayabilir. Bu programın tamamını öğrenmek, uzun zaman alan bir iştir. Elbette kurulumu uzman firmalar ve yazılımcılar tarafından yapılmaktadır. Satış sonrası da teknik destek talep edilebilir. Ancak yazılımcıların her konuda bilgi sahibi olması mümkün değildir. Bu nedenle muhasebe bölümünde çalışan personelin muhasebe modülünü,  satın almada çalışan personelin satın alma modülünü tüm detaylarıyla öğrenmesi yerinde olacaktır.

ERP programını satın alan bir işletme, adım adım tüm programı kendi sistemlerine entegre eder. Burada bir ERP uzmanının kılavuzluğuna ihtiyaç duyulur. Bir plan dahilinde hareket edildiğinde ve işletme ile yazılım uzmanı iş birliği içinde çalıştığında, süreç sorunsuz bir şekilde ilerler.

Program kurulduktan sonra, ERP  nasıl öğrenilir sorusuna cevap aranmaya başlanır. Bu noktada işinde uzman tecrübeli mühendislerin veya sektör çalışanlarının vereceği şirket içi eğitim, oldukça yararlı olacaktır. İşletmeler, bu eğitim için bütçe ayırmaktan çekinmemelidirler. Programın sağlayacağı işgücü ve zaman tasarrufu düşünüldüğünde, diğer maliyetlerde azalma olacaktır.

Erp Sistemi

Bu eğitimler sunumlarla, dağıtılan bilgi kitapçıklarıyla gerçekleştirilebilir. Öncelikle ilgili bölümdeki personele kullanılacak arayüz öğretilir. Çalışanlar kullanılacak ekrana alışırlar. Nereye hangi data girileceği öğretilir. Kullandıkça ekrana alışacak olan personel, bir süre sonra belli transactionları kullanacaktır.

İşletme personeli, şirket içi gerekli eğitimi aldıktan sonra, zamanla programı öğrense de, bireysel bir çabaya da ihtiyaç duyanlar olacaktır. Birçok konuda bilgi barındıran internet, bu konuda da yardımımıza koşar. Arama motoruna ERP programı nasıl öğrenilir yazıldığında, birçok kaynak karşımıza çıkacaktır. Bu konuda yazılmış makaleler, yazılım firmalarının web sayfalarında bulunan bloglar faydalı olacaktır. Ayrıca bu konuda uzman veya çalışan kişiler sitelerine videolar eklemektedirler. Bu videolar izlenerek de, ERP programı öğrenme süreci desteklenebilir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

ERP Programı Kullanımı Nasıldır?

ERP Programı Kullanımı Nasıldır?

ERP kelimesinin anlamı Kurumsal Kaynak Planlamadır ve Enterprise Resource Planning kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. …

3 yorumlar

  1. Her geçen gün gelişen bu teknolojileri takip etmek gerçekten de güç. Neyse ki yazılarınız tabiri caizse karanlık dünyama güneş gibi doğuyor 😀

  2. Merhabalar erp tam olarak ne işe yaramakta bunu açıklarmısınız Erp’i sadece şirketler mi kullana bilir kişisel olarak kullanılmıyor mu Erp’i en iyi yöntemlerle nasıl öğrene bilirim öğrenimi kolay bir şey mi sizce?

    • Merhaba Kamil Bey,
      ERP nedir diye sorulduğunda, burada kastedilen bir yöntem değildir. Ya da ERP bir programın adı değildir. Bu bir işletmenin daha çok iç işleyişini kolaylaştıran bütünleşik bir mekanizmadır. Sistem ve yazılımlardan oluşur. Kaliteli bir bilgi akışına olanak sağlar. ERP ile tüm bölümler için modül üretilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir