Anasayfa / Web Tasarım / FileZilla Kullanımı Nasıldır?

FileZilla Kullanımı Nasıldır?

FileZilla, küçük/büyük dosyaları aktarmanıza yardımcı olan ücretsiz, açık kaynak bir aktarma programıdır. Çoğu dosya aktarma programı aktarma limitine sahip. Filezilla’da aktarma limiti olmadığından kullanıcı dostu bir program. Çok popüler bir aktartma(FTP) istemcisidir ve dünyanın her yerinden yöneticileri tarafından kullanılır. FileZilla istemci sürümü ve sunucu sürümü olarak kullanılabilir. FileZilla, Profesyonel FTP barındırma hizmetiyle tamamen uyumludur .

FileZilla Özellikleri?

 • FTP sunucularının ve ilişkili bağlantı verilerinin bir listesini oluşturun ve saklayın.
 • Dizin karşılaştırması-bir kullanıcının yerel ve uzak dizin içeriğini karşılaştırmasını sağlar.
 • Dosya ve klasör görünümü-bir dosya yöneticisine benzer, bir kullanıcının dosya ve klasörleri değiştirmesine ve yerel ve uzak dizinler arasında sürükle ve bırak özelliği sağlamasına izin verir.
 • Aktarım sırası-devam eden veya İşlem bekleyen dosya aktarımlarının durumunu görüntüler.

FileZilla, Windows, macOS X ve Linux’ta çalışabilir. FTP, SFTP ve FTPS protokollerini destekler.

FileZilla Windows Üzerinde Nasılır Kurulur?

 • Windows işletim sistemindeki FileZilla kurulumu oldukça basittir. Doğru paketi indirdikten sonra (.exe uzantılı paket önerilir) üzerine tıklayın.
 • Lisans Sözleşmesiekranı görünür.
 • Kabul Ediyorumdüğmesine basın.
 • Bir sonraki ekranda, işletim sisteminin her kullanıcısının FTP istemcisiyle çalışıp çalışamayacağına ya da yalnızca yönetici hesabı için izin verilip verilmediğine karar vermelisiniz.
 • İlerlemek için İleridüğmesine tıklayın.
 • Kurmak istediğiniz bileşenleri seçin. Hazır olduğunuzda – İleridüğmesine tıklayın.
 • Bir sonraki pencere FileZilla kurulumu için hedef klasörüayarlamanıza izin verir. İstediğiniz klasörü seçin ve İleri düğmesine basın.
 • Bundan sonraBaşlat Menüsü klasörünü seçmeli ve Yükle düğmesine basmalısınız.
 • Kurulum birkaç dakika içinde tamamlanmalıdır. FileZilla’yı şimdi başlatonay kutusunu işaretli olarak bırakabilirsiniz ve Son düğmesine tıklayın. Bu, FileZilla FTP istemcinizi başlatacaktır.

FileZilla Bağlanısı Nasıl Kurulur?

FileZilla kurulumunuzu açın ve aşağıdaki ayrıntıları girin:

 • Ana bilgisayaradı:

etki alanı adınızı veya hesabınızın bulunduğu barındırma sunucusunun adını girin;

 • Kullanıcıadı:

FTP kullanıcı adını girin (cPanel kullanıcı adınızı veya yeni bir FTP hesabından birini kullanabilirsiniz);

 • Şifre:

karşılık gelen FTP şifresini girin;

 • Port:

FTP portunu girin (varsayılan olarak 21’dir).

FileZilla Kullanımı

Bilgisayarın iyiden iyiye insan hayatına girmesiyle beraber birçok programlama yazılımı da ortaya çıkmıştır. Bu yazılımların başında da filezilla adı verilen bir program gelmektedir. Son dönemde artan web siteleri ve bu konuda yapılacak olan ayarlamalar konusunda çok sık tercih edilen filezilla, genel olarak internet üzerinden faaliyet gösteren web sitelerinin içerisine herhangi bir dosyayı atmaya yarayan programdır. Bir ftp programı olan filezilla, aynı zamanda ücretsiz olması ile de son dönemde dikkat çekmektedir. Bu programı kullanmak için öncelikle filezillayı indirmek gereklidir. Filezilla programını indirmek için internet üzerinden herhangi bir lisans ücreti ödemenize gerek yoktur. Filezilla programı, https://filezilla-project.org/adlı internet sitesi üzerinden indirilmektedir.

Program indirildikten sonra kısa bir kurulum işlemi yapılmakta ve program çalıştırılmaktadır. Bundan sonra ilse webhosting ftp hesabına girmek için çeşitli adımlar izlenmek gerekmektedir. Öncelikle adres satırına size ait olan web sitesinin ya da ftp alanının adresi veya ip numarası yazılmaktadır. Mesela; ftp.domain.com ya da 192.151.2.2 şeklinde olduğu gibi. Daha sonra ise user adı verilen ve kullanıcı anlamına gelen bölüme web sitesi sahibine bilgi maili adı altında gönderilmiş olan kullanıcı adı yazılmaktadır. Bu işlem tamamlandıktan sonra web sitesi sahibine gönderilmiş olan şifre ya da parola, password adı verilen bölüme girilmek zorundadır. Port adresi adındaki bölüme ise port adresi 21 olarak girilmelidir. Bu sayı standarttır.

Daha fazla detay için www.acarnet.com/blog/iyi-web-tasarim-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Hiçbir sayı girilmediği takdirde de burası 21 olarak kayıt altına alınacaktır. Bundan sonraki işleme göre ise quick connect adı verilen ve bağlantıyı hızlı bir şekilde gerçekleştiren alana tıklayarak, ftp hesabından bağlanmak gereklidir. Bu bölüm içerisinde ftp hesabınıza bağlanan ftp programı bir takım bilgileri göstermeye başlayacaktır. Bu bilgiler ekran üzerinden hızlı bir şekilde geçmektedir. Eğer bir sorun olursa bilgi akışından bunu takip etmem mümkündür. Bu bölüm aynı zamanda kişiye ait olan bilgisayar dizini içerisindeki dosya ve diğer materyalleri de göstermektedir. Burada gözüken dizin ve dosyalar çeşitli isimlerle adlandırılmaktadır. Bunların içerisinde yer alan web, email, backup ve public_html adındaki dizin ve klasörler, web sitesi sahibine ait olan dizin ve klasörlerdir. Ftp aracılığı ile bağlanıldığı zaman FileZilla web sitesine ait olan disk içerisine girilmiş olunmaktadır.

Burada dosya ve dizinlerin listesi mevcuttur. Web sitesinin daha iyi çalışabilmesi için buradaki dizinler mutlaka gereklidir ve kesinlikle kullanıcı tarafından silinmemelidir. Public_html, web dizini veya httpdocs adlı bölümler, web sayfasının içeriğinin yollanacağı alanlardır. Ana sayfa yapılmak istenen klasörün adı index.htm, default.html, index htm ya da idex.php adını almalıdır. Bu isimler verilmediği takdirde ana sayfa oluşturulmayacak ve doğa olarak da web sitesi görülmeyecektir. Dosya gönderme işlemini gerçekleştirmek için 7 numarası ile belirtilen bölümden seçilen dosyalar 8 numaralı dizin içerisine bırakılmalıdır. Daha sonra ise 9 numaralı bölümden göndermek ya da indirmek istenilen dosyalar görüntülenebilir ve böylelikle dosya yollama işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Dosya Düzenleme:

Seçilen dosyaya sağ tıklayın ve Görünüle / Düzenle seçeneğini seçin.

Dosya varsayılan metin düzenleyicide açılacaktır. Düzenleyin ve ardından değişiklikleri kaydedin. FTP istemcisi dosya değişikliklerini tanır. Değiştirilen dosyayı sunucuya geri yüklemek isteyip istemediğinizi sorar ve yerel kopyayı bilgisayarınızdan siler.

Dosya İndir:

Bu seçenek uzak sunucudan yerel bilgisayarınıza dosya ve klasör indirmenize izin verir.

Kuyruğa dosya ekle: Dosyaların

daha sonra transfer edilmesini sağlar.

Dizin Oluştur

: Geçerli konumunuzun altında yeni bir klasör oluşturmanıza olanak sağlar.

Dizin Oluştur ve gir: Mevcut konumunuzun altında yeni bir klasör oluşturmanıza ve konumu otomatik olarak bu klasöre değiştirmenize izin verir.

Yeni Dosya Oluştur:

Geçerli konumunuzun altında yeni bir klasör oluşturmanıza olanak sağlar.

Yenile:

Klasör içeriğini yenilemenizi ve en son değişiklikleri gözden geçirmenizi sağlar

Sil:

Kullanarak dosyaları ve klasörleri silebilirsiniz.

Yeni isim ver:

Dosya ve klasörleri yeniden adlandırabilirsiniz.

Dosya izinleri

Dosya ve klasörlerin dosya izinlerini değiştirmenize olanak sağlar; Sahibini, grubunu ve genel izinleri değiştirebilirsiniz. Dosyaların okunabilir, yazılabilir ve yürütülebilir olup olmadığını tanımlayabilirsiniz.

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Şirkete Özel Web Sitesi 9 Adımda Nasıl Olmalıdır?

Alanında yetkin olan bir firma web sitesi yaptırmak ister. Bu konuda internet üzerinden araştırma yapar. …

2 yorumlar

 1. Filezilla’da aktarma limiti yok demişsiniz fakat karşıya bir dosya gönderirken zaman aşımı var mı? Böyle bir şey ile karşılaştığımı hatırlıyorum. Diğer sorum ise genelde tercih edilen Filezilla mı?

 2. Filezilla’da bir dosya aktarırken ve dosyayı indirirken maksimum 2 adet indirme yöneticisi var. Yani 2 tane 2 tane dosyayı aktarıyor ve indiriyor. Örneğin 8000 adet dosya aktaracağım ve 10’ar 10’ar işlem görmesini yani 10’ar 10’ar aktarmasını istiyorum. Böyle bir seçenek mevcut mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir