Anasayfa / İnternet Reklamları / Google Reklam Bütçesi

Google Reklam Bütçesi

Google firmasının iş ortağı olan sitelerde reklamlarınızı göstermeyi sağlayan araçlardan olan Google Ads, aynı zamanda internetteki reklam ekosisteminin adıdır. Google reklam bütçesi ise, reklam verenlerin ödediği bedel olarak ifade edilir.

Google Reklam Verme Ücretsiz Nasıl Yapılır?

Eğer yeni başlıyorsanız ve işletmeniz varsa, Google Ads kaydı yaparak, ücretsiz reklam vermeye başlayabilirsiniz. Ancak ücretsiz reklam vermenin de bir sınırı olduğunu belirtelim. Google reklam verme ücretsiz diye bir şey aslında yoktur. Sadece işletme kaydınızı yaparsınız ve Google size az bir miktar promosyon kodu verir. Bu kod zaten yeterli bir reklam bütçesi sayılmaz. Üzerine sizin de ekleme yapmanız gerekir.

Google Reklam Komisyonları Ne Kadar?

Asıl ücretli olan kısım da zaten komisyonlardır. Aslında Google Reklam komisyonları hakkında net bir bilgi vermek imkansızdır. Bütçe tamamen sizin elinizdedir. Yani seçeneklerden birisini değerlendirirsiniz ve komisyonlar da ona göre belirlenir. Google reklam ücretleri:

 • Ülkeye,
 • Bölgeye,
 • Reklam verenin seçimlerine,
 • Bağlı bulunduğunuz sektöre,
 • Kampanya seçiminize ve
 • Bütçe seçiminize göre

Belirlenmektedir. Görüldüğü üzere, Google reklam komisyonları birçok kritere bağlı olarak değişebilmektedir.

Google reklamlar, elde edeceğiniz sonuca göre ücretlendirilen bir yapıdadır. Ziyaretçiler internet sitenizi görüntüler ve reklamlarınızın üzerine tıklarsa, ödeme yaparsınız. Google firmasının tıklama başına aldığı ücret ise komisyon olarak adlandırılmaktadır.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ…!!

Google Reklam Tıklama Ücretleri Ne Kadar?

4 başlıkta, Google reklam ücretlerini sıralayalım ve açıklayalım.

 1. Tık Başına Fiyat (CPC: Cost Per Click): Google arama motorunda reklamlarınız her tıklandığında, belirli bir birim fiyat ödersiniz. Fiyatlar ise sizin belirlediğiniz bütçelerdir. Günlük, haftalık ve aylık olarak bütçe seçeneklerinden bir tanesini değerlendirebilirsiniz. Mesela günlük bütçe olarak 50 TL ayırdınız. Her tıklama başına Google sizden 50 kuruş kesinti yapar. Bütçeniz bitene kadar bu durum devam eder.
 2. Görüntü Başına Fiyat (CPM: Cost Per Mile / Thousand Impressions): Reklam fiyatları, sitenizin görüntüleme sayısına göre belirlenir. Reklam verdiğiniz sayfa 1000 kere tıklandığında bu 1 birim sayılır. Fiyatlandırma ise 1 birim üzerinden yapılır.
 3. Eylem Başına Fiyat (CPL: Cost Per Lead / Cost Per Action): Reklam veren kişinin eylemine göre fiyatların belirlenmesidir. Reklam veren kişinin üye yapması gerekiyor.
 4. Satın Alma Başına Yapılan Fiyatlandırma (CPA: Cost Per Acqusition): Google arama motorunda verdiğiniz reklamlardan dolayı, ürün satılırsa, ücretlendirme yapılıyor. Bu sistemde satılan ürünün ücreti alındıktan sonra ücretlendirme söz konusudur. Yani ürün satışı gerçekleşmezse, ücretlendirme de söz konusu değildir.

Google Reklam Türleri Nelerdir?

En çok kullanılan Google Reklam türlerinden bahsetmeden olmaz değil mi? Aşağıda açıklamalarıyla Google reklam türleri hakkında bilgi verelim.

Arama Ağı Reklamları: Google arama ağlarında yapılan sorgulamalarda vermiş olduğunuz reklamlar görüntülenir. Arama sonuçları sayfasında mutlaka görmüşsünüzdür. Belirli bir anahtar kelime ile arama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuç sayfasının en üstünde yer alan reklamlar, arama ağı reklamlarıdır.

Görüntü Reklam Ağı Reklamları: Web sitelerinde reklamlarınızın görünmesini sağlayan sistemdir. Youtube, Gmail ve diğer internet sitelerinizde reklamlarınız küçük boyutlarda görüntülenir. Bir internet sitesine girdiğinizde, satır aralarında karşılaştığınız reklamlar, görüntü reklam ağına güzel bir örnektir.

Alışveriş Reklam Ağı: Google Merchant Center portföyünde bulunan ürün envanterinin kullanılması sonucu oluşturulan sistemdir. Öncelikle, Google Merchant Center sistemine kayıt olmanız gerekir. Daha sonra reklam yapılmasını istediğiniz ürünleri bu sisteme aktarmanız gerekmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için biraz teknik bilgi gerekir.

Youtube Üzerinden Gösterilen Reklamlar: 2 milyara yakın kullanıcısı bulunan Youtube platformu, en iyi reklam mecralarından bir tanesidir. Google Ads platformu üzerinden, Youtube reklamlarını seçebilir ve bu platformda metin ve görsel reklamlarınızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. İzlemek istediğiniz bir video başlamadan önce karşınıza çıkan kısa videolar, reklam videolarıdır.

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Reklamları: Eğer herhangi bir alışveriş sitesini gezmişseniz ya da Youtube platformunda bir ürünü incelemişseniz, her yerde bu ürünlerle ilgili reklamlarla karşılaşmışsınızdır. İşte bu Remarketing yani yeniden pazarlamadır. Bu şekilde reklam vererek, daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Google Reklam Paketleri Avantajlı mı?

Google Partnerleri ve diğer siteler tarafından düzenlenen kampanyaların adıdır. Reklam paketleri, siteye göre ya da partnere göre farklılık gösterebilir. Bütçenize uygun reklam paketi satın alarak, ne kadar ödediğinizi de bilebilirsiniz.

Google reklam paketleri, diğer reklam kampanyaları kadar avantajlı olabilir.

Google Reklam Bütçesi Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda birçok kullanıcının, Google Ads ile ilgili sordukları soruları listeledik. Umarız sizin de merak ettiğiniz sorular vardır.

Google Reklam Fiyatları Standart mı?

Reklam fiyatları, her anahtar kelime öbeğinde ya da rekabet durumuna göre farklılık gösterir. Türkiye’de ortalama reklam maliyeti tık başına 7 kuruş ile 4 TL arasında değişir. Ancak üst miktar için herhangi bir sınır yoktur. Sektöre göre de fiyatların farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz.

AdWords Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Fiyatlar hedeflerine göre ve sektörünüzdeki rekabet ortamına göre farklılık gösterir. Bu yüzden bütçenizi hangi amaçlar için ayırdığınızı iyi belirlemeniz gerekiyor.

Ne Kadar Bütçe Ayırmam Gerekiyor?

İlk başta reklamlara fazla bütçe ayırmayın. Önce arama ağı reklamları ile başlayın. Daha sonra sosyal medya ve diğer sitelerde reklamlarınızın gösterilmesini tercih edebilirsiniz. Bütçenizi zamana yayın. Örneğin ilk başlarda hafta bir yayınlanmak üzere reklam bütçesi ayırabilirsiniz. Daha sonra reklamların getiri durumuna göre, bütçenizi artırabilirsiniz.

Bütçemi Dilediğim Zaman Değiştirebilir miyim?

Google AdWords diğer seçeneklerde olduğu gibi, reklam bütçesi seçeneğinde de oldukça esnektir. Dilediğiniz zaman bütçe değişikliği yapabilirsiniz.

Reklam Bütçemi Belirledim ve Ödeme Gerçekleştirdim. Ne Zaman Başarılı Olurum?

Kampanya stratejisi belirleme konusunda Google size yardımcı olur ve en iyi tüyoları verir. Bu tüyolara harfiyen uyarsanız, kısa sürede başarı elde edebilirsiniz.

Reklam Çalışması Bitti, Ancak Bütçem Bitmedi, Şimdi Ne Olacak?

Bütçeniz fazla verse bile kalan bakiye bir sonraki çalışmaya devredilir. Böylece bütçenize ilave yapabilir ya da bakiyeniz yeterliyse, kalan bakiye ile devam edebilirsiniz.

Rakip Firmalar Reklamlarıma Sürekli Tıklarsa Ne Olur?

Bir İP adresinden yalnızca bir tıklama gerçekleştirilebilir. Bu yüzden fazla tıklama yüzünden ücretlendirilmezsiniz. Google bu durumun nedeninin otomatik yazılım olduğunu anlarsa (kesinlikle anlar), ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Daha Fazla Reklam Bütçesi Oluşturursam, Daha Başarılı mı Olurum?

Tabi ki reklam vererek belirli bir başarı elde edersiniz. Ancak başarı, yalnızca verdiğiniz reklamlara bağlı değildir. Aynı zamanda internet sitenizin SEO uyumuna, UX ve UI tasarımlarına, mobil durumuna da bağlıdır. Kısacası çalışırsanız kesinlikle başarı elde edebilirsiniz.

BU MAKALEMİZ 30.11.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR…!!

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Dijital Reklam Ajansları

İnternet hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. İnsanlar merak ettikleri konuları, alışverişlerini, sağlıkla ilgili mevzularını dahi …

5 yorumlar

 1. İşletmemiz için Google’da reklam çıkıyoruz. Ancak reklam bütçesi ayarlama konularında bazı sorunlar yaşadık. Makaleniz sayesinde kafamızda bir kaç senaryo oluştu. Emeğinizden dolayı teşekkür ederim.

 2. İşletmemiz için Google reklamı çıkmak istiyoruz. Google reklam bütçesini planlayacak birisine ihtiyacımız var. Bu konuda bize destek olabilir misiniz?

 3. Mustafa Bora Özgün

  Merhaba, işletmemizi küçük çaplı yerel bölgede tanıtmak istiyoruz. Önerebileceğiniz reklam bütçesi var mı acaba?

  • Merhaba Mustafa Bey,

   İşletmenizin tanıtımı yapılacak yerel bölgenin konumu, hitap edeceğiniz kitle ve ürününüzün niteliği başta olmak üzere birçok etken birleşerek reklam bütçenizi belirler. Bu konuda belirtmiş olduğumuz detayları ve diğer hizmetlerimizden haberdar olmanız açısından web sitemizde yer alan iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Verilen bilgilerden dolayı sizlere teşekkür etmekteyim. Google Reklam paketleri sizlere göre avantajlımıdır? Google reklamalara tıklandığında ücret alınmaktamıdır? Ücretsiz bir şekilde Google’ a reklam verebilmektemiyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir