Anasayfa / İnternet Reklamları / Google Reklam Bütçesi

Google Reklam Bütçesi

Google reklamları; e-ticaret sitelerinin satışlarını arttırması ve blog sitelerinin tıklanma oranlarının artmasını sağlamak amacı ile kullanılıyorlar. Dolayısı ile hem e-ticaret siteleri hem de blog siteler için adlarını duyurmanın bir yoludur. Google reklamları için bir miktar ücret ödeyen bir e-ticaret site sahibi, aldığı tıklanma ve açık pazarda satış yapması ile reklam için verdiği ücreti yerine koyabiliyor ve hatta bundan kâr sağlıyor.

Ayarlanan reklam bütçeleri tamamen reklam veren kişiye aittir. Ancak Google, bünyesindeki rekabeti durduran hiçbir şey yok. Bu nedenle, sektörünüze uygun, rekabetin içinde kıyasıya yarışacağınız bütçeler ayırmalısınız. Eğer çok fazla maliyet çıkaracak kadar büyük bir adım atmak istemiyorsanız, bir uzman ile birlikte yavaş yavaş büyüme yoluna gidebilirsiniz. Google reklam uzmanları dışında reklam ajanslarına da bütçe sorununuzu çözmelerinde yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Eğer böyle uzmanlardan yardım alırsanız hızlı büyüyebilirsiniz ama yardım aldığınız uzmanlar da reklam için verdiğiniz ücretten alacaklardır. Bu da büyümeniz için gereken ücretin fazlalaşması anlamına geliyor.

 

Google Reklam Bütçeleri Nasıl Hesaplanır?

Google reklamlarını kullanmak isteyen kullanıcılar, büyük kâr toplama hedefinde olmalılar. Mümkün olduğunca az maliyet ile daha çok kazanılmalıdır. Minimum süre içerisinde e-ticaret siteleri satışlarını arttırmalı ve blog siteleri de ziyaretçilerinin sayısını yükseltmelidir. Google’ın reklam desteğinin amacı sizlere kazanç sağlamaya yardımcı olmaktır. Sizin seçimleriniz doğrultusunda reklamlarınız verilir ve kâr elde etmeniz beklenir. Google’da reklam vermek strateji gerektiren bir iştir. Verilmesi gerekenden az miktarda ücret vermeniz istediğiniz sonucu size vermez. Verilmesi gerektiğinden fazla vermeniz de sizden daha fazla ücret alınmasına yol açar. Kâr etmenizin kesinleşmesi de belli olmadığından zarara uğrayabilirsiniz.

Peki, ne için reklam vermek istiyorsunuz? Yani hedeflediğiniz süre içerisinde daha fazla satış yapmak mı yoksa bloglarınıza daha fazla trafik alması mı? Bu iki hedef farklı yapılar içermektedir. Aynı zamanda Google reklam bütçeleri de farklı hesaplanır.

Eğer bir uzmanın yanına gitmeden kendiniz bir reklam sunmak istiyorsanız, kendi kendinize deneme yanılma yaparak doğru yöntemleri bulabilirsiniz. Öncelikle rakiplerinizi inceleyin. Nasıl yöntemler izlemişler ve nasıl bir bütçe ayarlaması yapmışlar? Bunları araştırın. Deneyimlenme adına bir reklam hazırlayın. Bütçenizi de araştırmalarınıza göre ayarlayın. Hatta biraz daha düşük bir maliyet hesabı yapabilirsiniz. Örnek verdiğiniz reklam ne kadar ve nasıl geri dönüşler aldı diye rapor hazırlayın. Eksiklerinizi not alın ve reklamlarınızda iyileştirmeye gidin. Böylece belirli ve doğru bir şekilde reklam vermeye devam edebilirsiniz. Ancak Google üzerindeki rekabetler de söz konusu olunca, vereceğiniz reklama göre de maliyetler değişim gösterebilir. Bu nedenle Google’ın reklam kampanyalarını ve rekabet ölçüsünü (ve durumunu) düzenli olarak kontrol edin ve rapor çıkartın. Siz de reklam verirken yaptığınız araştırmalardan yararlanarak daha fazla kâr sağlayıcı ve daha kaliteli bir reklam ortaya çıkarmış olursunuz.

Siteniz için tıklanmalar da çok önemli bir etken teşkil etmektedir. Sitenize yapılan tıklanmalar ne kadar fazla ise o kadar yarar göreceksiniz. Bu nedenle Google’ın reklam aracısı Google Ads ile sitenizin ziyaretçi alma kapasitesini sürekli olarak kontrol altında tutun.

Ek Olarak

Birkaç cümle ile ortalama fiyat bilgisi vermeye çalışacağım. Sıkça sorulan sorular üzerinden ilerlemek daha doğru sanırım.

 • Google reklam maliyetlerinin hep aynı olduğu sorusuna verilecek olan cevap; maliyetler çok değişkendir. Anahtar kelimelerin kullanılması sektördeki rekabetin seviyesine göre farklı ücretlendirmeler yapılıyor. Ayrıca ülkemizde tıklanma başına 7 kuruş ile 4 TL arasında değişen fiyatlandırma yapılmaktadır. Ancak 4 TL’den daha fazla da olabilir.
 • Çok bir bütçeniz yok ise ve Google ile reklam vermek istiyorsanız; burada reklam metinleri büyük önem taşır. Anahtar kelimelerini çok doğru bir şekilde yazarak reklamınızda yayınlayabilirsiniz. Böylece Google sizin sitenizi daha kolay bulabilir. Reklamlarınız çok az olabilir, ancak göz önünde durmalarını sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenize doğru mesajı ulaştırabilirseniz amacınıza ulaşabilirsiniz.
 • Eğer günlük harcama limitinizi yatırıyorsanız ve bu bütçe o gün bitmedi ise ertesi güne devreder. Yani kalan bütçeniz ile reklam vermeye devam eder.
 • Ödemenizi yaptınız ve reklamlarınız ile en üst seviyede mi olmak istiyorsunuz? Bu konu için de şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz; stratejinizi belirleyin ve hedef kitlenize uygun anahtar kelimeler ile yazılan reklam metinleri ve reklamınızın tanıtımları sayesinde, sitenizi en üst sıralarda görebilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Seo | Adwords | Sosyal Medya

Seo(Arama motoru optimizasyonu) SEO nedir ve nasıl çalıştığını bilmek ister misiniz? Biz sizin için bu …

4 yorumlar

 1. İşletmemiz için Google’da reklam çıkıyoruz. Ancak reklam bütçesi ayarlama konularında bazı sorunlar yaşadık. Makaleniz sayesinde kafamızda bir kaç senaryo oluştu. Emeğinizden dolayı teşekkür ederim.

 2. İşletmemiz için Google reklamı çıkmak istiyoruz. Google reklam bütçesini planlayacak birisine ihtiyacımız var. Bu konuda bize destek olabilir misiniz?

 3. Mustafa Bora Özgün

  Merhaba, işletmemizi küçük çaplı yerel bölgede tanıtmak istiyoruz. Önerebileceğiniz reklam bütçesi var mı acaba?

  • Merhaba Mustafa Bey,

   İşletmenizin tanıtımı yapılacak yerel bölgenin konumu, hitap edeceğiniz kitle ve ürününüzün niteliği başta olmak üzere birçok etken birleşerek reklam bütçenizi belirler. Bu konuda belirtmiş olduğumuz detayları ve diğer hizmetlerimizden haberdar olmanız açısından web sitemizde yer alan iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir