Anasayfa / Web Yazılım / Google’dan Seyahat Rehberi Hizmeti

Google’dan Seyahat Rehberi Hizmeti

Herkes Google’u sadece arama motoru sanıyor fakat Google bir arama motorundan çok daha fazlası. Biz kullanıcılara sunduğu özellikler açısından sürekli olarak gelişimini tamamlayan bu arama motoru son özelliğiyle kullanıcılarının kalbini bir kez daha kazanmayı başardı. Fakat bu özellikten kötü yönde etkilenenlerde oldu. Seyahat siteleri bunun en büyük örneğidir. Peki ya nedir bu yeni gelen özellik? Gelin bu sorunun yanıtını aşağıdan beraber inceleyelim.

Google Destination Nedir?

Google Destination için kısacası seyahat rehberi tanımını yapabiliriz. Google arama motoru üzerinden gezeceğiniz şehir hakkında birtakım aramalar gerçekleştirdiğinizde artık sağ taraftan “Gezi Planlama” alanının hemen altında ilgili olan ilin “Seyahat Rehberi” yazısını göreceksiniz. Konuyla alakalı örnek aşağıdaki gibidir.

Yukarıda da gördüğünüz gibi “İzmir” şeklinde bir arama gerçekleştirdik ve karşımıza “Gezi Planlama” sekmesinin hemen altında “Seyahat Rehberi” alanı çıktı. Bu alan kendi içerisinde dört ana kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar;

1-Seyahat Rehberi

Bu alanda şehirle alakalı üst tarafta görseller bizi karşıladı. Görsellerin hemen altında şehirle alakalı kısa bir yazı mevcut. Bu yazıda şehrin nüfusu, coğrafi ve jeopolitik konumu gibi bilgiler yer almaktadır. Görsel ve yazının hemen altında ise diğer kategorilere ait linkler mevcuttur.

2-Yapılacaklar

Bu kategoride ise şehrin turistlik yerler yer almaktadır. Bu yerleri Google sizlere popülerlik sırasına göre listelemektedir. Bu listeye göre bir gezi planı oluşturabilirsiniz. Ayrıca gezeceğiniz yerler hakkında kısa bilgilere de bu alanda ulaşabilirsiniz.

3-Günlük Planlar

Google Destination özelliğinin en önemli kısımlarından biri günlük planlardır. Bu alanda sizlere 24 saatlik ve 48 saatlik planlamalar sunulmaktadır. Bu planlamalar doğrultusunda nereye gideceğinize karar verebilirsiniz. Ayrıca bu bölümde seçtiğiniz yer ile diğer gezeceğiniz yer arasındaki mesafeyi rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

4-Gezi Planlama

Son kategori olan “Gezi Planlama” alanında seçtiğiniz konumla alakalı bilet, otel fiyatları ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Kişi sayısına ve konaklanacak gün sayasına göre bu alanı kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Ayrıca bu alanda sizlere en uygun uçak biletleri ve şehre ait konaklama yerleri listelenmektedir.

Seyahat Siteleri Açısından Bu Durum Ne İfade Ediyor?

Artık yerli yabancı demeden birçok turist gezeceği yeri bulmak veya bulduğu yer hakkında bilgi edinmek için gezi rehber sitelerinin yerine tercihlerini Google Destination hizmetinden yana kullanacaktır. Google’un gezi hakkında tüm bilgileri tek bir platformda toplaması onun bu özelliğinin sıklıkla kullanılmasında etkili olmuştur. Fakat bu durum seyahat sitelerini ciddi anlamda olumsuz yönde etkilemiştir. Bilindiği üzere önceden Google bilet ve konaklama için ayrı teknolojiler geliştirmişti. Ve bu teknolojiler sonucunda birçok site kullanıcı kayıplarıyla karşı karşıya kalmıştı. Bu durum aynı şekilde seyahat siteleri içinde geçerli olacak gibi görünüyor. Peki ya bu konu hakkında sizler ne düşünüyorsanız. Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Laravel PHP Framework Nedir?

PHP Framework kavramını Laravel üzerinden ve hatta birlikte bu yazımızda ele alacağız ve açıklayacağız. Belki …

9 yorumlar

  1. Google gerçekten çok faydalı hizmetler sunuyor. Bir çoğumuz Google’ı sadece arama motoru olarak kullanıyoruz ancak hayatı kolaylaştıran o kadar çok hizmeti var ki. Buda onlardan birisi sık, sık seyahat rehberini kullanıyorum. Umarım bu içerik insanlara yararlı, bilgilendirici olur.

  2. Çok faydalı bir içerik olmuş Bilmiyordum bu özelliğim artık kullanacağım

  3. Google’ın böyle bir hizmeti olduğunu bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum bundan sonra sık, sık kullanacağım. Bu tür bilgilendirici ve yararlı makalelerin artması dileğiyle.

  4. Bilgi amaçlı olarak çok faydalı olmuş google’nin böyle bir hizmet sunması gerçekten güzel birşeymiş makaleniz yararlı olmuş.

  5. Öncelikle google nın böyle bir hizmet sunduğunun farkında değeldim öğrenmiş olduk sayeniz de ellerinize sağlık

  6. Çok faydalı bir makale olmuş google da böyle bir özelik olduğunu bilmiyordum galba artık kullanıcam teşkürler

  7. Çok faydalı bir makale olmuş google da böyle bir özelik olduğunu bilmiyordum galba artık kullanıcam teşkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir