Google’ın Arama Motoru Nasıl Çalışıyor?

Google’ın Arama Motoru Nasıl Çalışıyor? Arama motoru anlamaya böylece dikkate alınır farklı faktörlerin yüzlerce (bazı binlerce söylemek) vardır neyi  gitmeli nereye .

Gizemli bir kara kutu gibi ve çok az insan içeride ne olduğunu tam olarak biliyor.

Ancak, iyi haber şu ki arama motorları aslında anlaşılması oldukça kolay.

Her bir faktörü (yüz veya bin arasında) bilemeyebiliriz, ancak buna da ihtiyacımız yok.

Google’ı memnun etmek, daha üst sıralarda yer almak ve daha fazla web sitesi trafiği getirmek için basit bir yöntemle bunu temellere indireceğim  .

Ayrıca Google’ın  aradığınızı tahmin etmesine yardımcı olan RankBrain gibi en son gelişmelerden bazılarını tanıtacağım (yazmasanız  bile).

Ama önce, Google’ın arama motorunun gerçekte nasıl çalıştığını anlatacağım .

Arama motorları interneti nasıl tarıyor?

Bunlar, tüm yeni bilgiler için net olan küçük otomatik programlar veya botlardır.

kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve sizi bulmakla ilgilenebileceklerini öğrenmek için her sayfadaki metne kadar web sitenizde notlar alacaklardır.

Ancak  , günün her dakikasında 300-500 yeni web sayfasının herhangi bir yerinde bulunduğunu düşünmek küçük bir başarı değil .

Bu yüzden ilk büyük zorluk,  yeni verileri bulmak , ne hakkında olduğunu kaydetmek ve daha sonra bu bilgileri bir veri tabanında saklamaktır.

Google’ın bir sonraki işi, bir arama sorgusu yazdığında bilgileri veritabanında en iyi şekilde eşleştirmenin ve görüntülemenin nasıl olacağını bulmaktır. Yine de ölçeklendirme yine bir sorun haline geliyor.

Google şimdi bir yılda iki trilyondan fazla arama yapıyor . Bu 1999’da yılda sadece bir milyardan fazla.

Bu  , son on yedi yılda kabaca % 199,900’lük bir hacim artışı !

Bu nedenle, veritabanındaki bilgilerin doğru şekilde kategorize edilmesi, yeniden düzenlenmesi ve birinin bekledikten sonra bir saniyeden daha kısa sürede gösterilmesi gerekir.

Ve zaman burada özüdür. Marissa Mayer’e göre on yıldan uzun bir süredir Google’da çalıştığı zaman Speed ​​kazanıyor.

Google Haritalar ana sayfasının yüklenmesinin (boyutlarını düşürerek) geçme zamanını hızlandırdıklarında, trafiğin yedi gün içinde% 10 ve birkaç hafta sonra% 25 oranında arttığını bildirdi .

Google, arama motoru yarışını kazandı o zaman:

  1. Daha fazla bilgi bulun ve kaydedin
  2. Daha doğru sonuçlar alın
  3. Ve bu iki görevi birden diğer motorlardan daha hızlı yapın

Onun “genelinde bilgi geri ve ileri-mekik de inanılmaz iyi bir hal aldı boru hattı , bilginin veritabanında kullanıcıları bağlayan”.

Google’ın tüm bu konuların başından başlayarak atlamasına sebep olan nedenlerden biri sonuçlarının doğruluğu oldu.

Gösterdiği bilgiler çok daha iyiydi.

Bunu bu şekilde düşün.

Google’a bir şey yazdığınızda, bir  şey bekliyorsunuz demektir. Şehrinizdeki hava durumu gibi basit bir cevap ya da “Google’ın arama motoru gerçekten nasıl çalışıyor?” Gibi, biraz daha karmaşık olabilir.

Google’ın sonuçları, zamanın diğer alternatifleriyle karşılaştırıldığında, bu sorguları daha iyi yanıtladı. Bilgi en iyinin iyisiydi.

Ve bu atılım, Google’ın kurucu ortaklarının aslında üniversitede çalıştığı ilk bir teoriden geldi.

Google

Bağlantılar neden önemlidir?

Google’ın kurucu ortakları 1998’de Stanford’da, “PageRank Atıf Sıralaması: Web’de Sipariş Vermek” başlıklı bir bildiri yayınladılar.

Akademik yazılar genellikle bir makalenin aldığı atıf sayısına göre sıralanmıştır. Ne kadar çok aldılarsa, o konuda o kadar otoriter kabul edildiler.

Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin aynı “derecelendirme” sistemini web bilgisine uygulamak istediler. Geriye dönük oy kullanmak için vekil olarak kullandılar  Bir sayfa ne kadar çok bağlanırsa, o konu hakkında o kadar fazla algılanır .

 

Tabii ki, sadece bağlantı sayısına bakmadılar. Ayrıca , bağlantıyı kimin yaptığını göz önünde bulundurarak kaliteyi de etkilediler .

Örneğin, iki farklı web sitesinden iki bağlantı aldıysanız, bir konuyla ilgili daha fazla ‘otoriteye’ sahip olan daha değerli olacaktır.

Ayrıca  , bir bağlantının kalitesini daha iyi ölçmek için alaka düzeyini de göz önüne aldılar .

Şimdi, daha ileri gitmeden önce, lütfen on yıldan daha eski olan kavramlardan bahsettiğimizi anlayın.

Bu nedenle, tam olarak ne istediğinizi bulmak için Google’ın birkaç farklı faktör kullanması gerekir.

Google bu rastgele veri parçalarını bir araya getirebiliyor. Birdenbire bir araya gelen bir sürü puzzle parçası gibi.

Artık Google, size açıkça “yazılım mühendisi maaşları” sormamanıza rağmen, ne tür “mühendis maaşları” göstereceğini biliyor.

Bu, Google’ın şimdi sormadan önce sorularınızı nasıl yanıtladığını da gösteriyor.

Bununla birlikte, reklamların altındaki yerel sonuçlar “nereden pizza alacağınızı” sorduğunuzu varsayıyor.

En  sağ taraftaki Bilgi Grafiği , hemen hemen her gerçeğe hizmet ediyor ve akla gelebilecek pizza hakkında rakam veriyor.

RankBrain, sormadan önce size cevaplar vermek için tüm bu verileri işleyebilir ve filtreleyebilir.

Aramanızı biraz değiştirin (bunun gibi “pizza kulübe” için) ve arama motoru sonuç sayfası (SERP) yeni bilgilerle değişir.

Artık Google’ın arama motorunun gerçekten nasıl çalıştığını biliyorsunuz.Uzman olmanıza gerek kalmasa da, bunun gibi temelleri anlamak, beklentilerinize tam olarak ne istediklerini verebilmenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir (böylece daha iyi sıralama ve daha fazla trafik elde edersiniz ).İşte dikkat etmeniz gereken büyük şeylerden birkaçı.

Google Arama Motoru

Daha üst rütbeli: İnsanların sorunlarını çözme

İnsanlar, karşılaştığı soruya cevap bulmak için arama dizelerini Google’a yazar.

Bir cevap arıyorlarsa, bir soruları var demektir.

Ve eğer bir soruları varsa, bir problemleri olduğu anlamına gelir.

Demek asıl işin, birisinin problemini çözmek.

Teoride, gerçekten bu kadar basit. Birisinin problemini herkesten daha iyi çözerseniz, daha iyi sıralama ve daha fazla trafik elde edersiniz .

Şimdi birkaç örneğe bakalım, böylece bunun gerçek hayatta nasıl çalıştığını tam olarak görebilirsiniz.

Sıradaki, Google’ın diğer insanlara yardımcı olduğuna inandığı adım adım talimatları içeren bir Anında Yanıt kutusu. Bu yüzden, bu sayfadan hiç çıkmadan lavabonuzu düzeltmeye başlayabilirsiniz!

Aksi takdirde, aşağıda diğer kişilerin sıkça sorduğu sorular var (cevaplarıyla birlikte).

Tüm bunlar şu soruyu soruyor: Bir kullanıcının problemini çözmede yardımcı olabilecek bir şeyi nasıl yaratırsınız?

“Anahtar kelime yoğunluğu”, Google’ın algoritması aptal ve statik olduğunda bir zamanlar ilgili olan eski bir okul taktiğiydi. Ancak bugün RankBrain ile Google sınır çizgisi dahi haline geldi.

Yani tekrar tekrar 1999 gibi anahtar kelime doldurma sadece uzun vadede size zarar verebilir. Ve gördüğünüz gibi, bu birisinin sorununa karşı korkunç bir “cevap” veya “çözüm”.

Bunu söyledikten sonra, bir sayfada özellikle dikkat etmek istediğiniz birkaç yer var.

Örneğin, Başlık Etiketi ve Meta Açıklama bu sayfanın ne hakkında olduğuna resmi bir cevap vermek için Google tarafından kullanılır.

Bunlar, birisi sorgularına yazarken bir SERP’de görünecek olan iki unsurdur.

Sadece mantıklı, o zaman, ana konuyu bu alanlarda kullanmalısınız, böylece herkes sayfanızın tam olarak ne tartıştığını bilir.

Google Search

Bu metnin nereden alındığını görmek ister misiniz?

Başlık etiketini ve meta açıklamasını kodun üst kısmında görebilirsiniz.

Ayrıca  , WordPress’in arkasına bu ekstra alanları eklemek için Yoast’ın WordPress SEO eklentisini kullanıyorum .

Bu şekilde tek yapmanız gereken, belirli bir unvanı ve açıklamayı düz bir metinde yazmaktır (ellerinizi kodla kirletmek yerine).

Aksi takdirde, asıl sayfa içeriği insanlar için yazılmalıdır (arama motorlarına hile yapmak veya aldatmak için yapılan anahtar kelimelerin aksine).

Bunun yerine, sayfa içeriğinizin nasıl görünmesi gerektiği:

Bu örnekte, birisinin karmaşık bir soruna bir çözüm bulmasına yardımcı olmak için derinlemesine bir yanıt yazıyordum (anahtar kelime araştırması).

Ancak bu karmaşık bir konu olsa da, bu sorunu en kısa sürede çözebilecekleri basit ve adım adım bir çözüm bulmaya çalışıyordum.

Google  , içeriğinizin ne kadar yararlı olduğunu belirlemek için artık web sitesikullanım verilerini de dikkate almaktadır.

Örneğin, diyelim ki birileri web sitenizi Google’dan tıklıyor ve zayıf tasarım veya okunması zor içerik tarafından kapatılıyor. Böylece farklı bir sonuç bulmak için derhal Google’a geri dönüyorlar.

Bu kötü bir işaret! Google şimdi bunu anlayabiliyor ve sizin mutlu bir arayıcı olmadığınızı belirliyor. Bu yüzden belki Google herkesi mutlu etmek için bununla takas etmek için başka sonuçlar bulmaya çalışacaktır.

Bu yüzden paragrafları dağıyorum ve çok fazla resim ekledim. Amaç, insanların aradıklarını hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olmaktır. Sayfayı daha hızlı okumalarını ve bilgileri daha kolay sindirmelerini, böylece zıplamak yerine daha uzun süre dolaşmalarını istiyorum.

Bu arama motorlarında iyi sıralamanın anahtarıdır. İnsanlara istediklerini verin, çevrelerinde tutun veya daha fazlası için geri dönün, sonuç olarak Google daha mutlu olacaktır.

Bunun başka bir bağlamda nasıl çalıştığını görmek için tıkanmış boşaltma örneğimize geri dönelim.

Bunların hepsi oldukça iyi sonuçlar!

Her durumda, her sayfayı hazırlayan kişi ortak bir soruna ayrıntılı bir cevap verdi.

Bu ikinci büyük SERP sonucunu sıfırlayalım, Yahoo’nun “Bir Drenajı (Fotoğraflar) Açmanın 7 Muhteşem Yolu”, bunun gibi büyük, popüler bir arama sorgusunda iki numaraya bu kadar iyi vurduklarını keşfetmek için.

Bu iyi bir sonuç gibi gözüküyor çünkü bize ne olduğunu tam olarak görebilmemiz için fotoğraflar ile birlikte denememiz için birden fazla yöntem sunuyor.

Bir sorunu çözmeye yardımcı olmak için kullanıcıya iyi, kaliteli içerik sağlar. İçeriğiniz bunu ne kadar iyi yaparsa, başkaları da yararlı bulduğunda alacağı bağlantılar veya ‘o kadar fazla oy alır’.

Bağlantılar ve diğer alıntılar veya sosyal sinyaller Google’ı uyarmaya yardımcı olur. Arama motoruna sayfanızın arttığını ve bu konular için web sitenize dikkat etmeye başladığını söylerler.

Sayfanız daha iyi muamele görür, sıralamada yükselir, daha fazla insana maruz kalır, sonuç olarak daha fazla bağlantı veya oy alır ve bu artış eğilimine devam eder.

Google’ın sürecinin dehasının devreye girdiği yer burasıdır.

Tam olarak aradıklarını vererek insanları mutlu eder. Ve doğru yaptığınızda, sonuçta web sitenizin trafiğini genişleterek, birdenbire başınıza gelebilecek avantajları birleştiriyor.

Google İmages

Sonuç

Google’ın arama motoru, dünyadaki en karmaşık teknolojilerden biridir.

İnsanlara tam olarak ne aradıklarını ve ne zaman istediklerini vermek için yıldırım hızlarında akılda kalıcı bir veri miktarına sahiptir.

Google’ın reklamcılığının tüm arama ağı reklam gelirlerinin% 78’ini çekmesinin iyi bir nedeni var .

Ancak her şeyi temel bilgilere göre kaynattığınızda, arama motorlarının anlaşılması oldukça kolaydır.

Sadece insanların aradıklarını bulmalarına yardım etmeye çalışıyorlar.

İnsanlar yanıtları bulmak ve çözüm bulmak için Google’ı kullanıyor. Akıllarının tepesinde bir şeyler var ve konuyu günleriyle devam ettirmelerine yardımcı olacak bir cevap bulmak istiyorlar.

Google, tam olarak ne aradığınızı belirlemek için her türlü yerden veri çekerek, özellikle de aradığınız şeyi belirlemek için bunu herkesten daha iyi yapar!

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Google’a Reklam 13 Adımda Nasıl Verilir?

Google’a Reklam 13 Adımda Nasıl Verilir?

Bir internet sitesinin, hizmetin veya ürünün tanıtımı için reklam stratejileri çok önemlidir. Birçok kişiye kolay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir