Anasayfa / Genel / Growth Hacking Nedir? Teknikleri Nelerdir?

Growth Hacking Nedir? Teknikleri Nelerdir?

Günümüzde büyüme gösteren birçok işletmenin merak ettiği konulardan biri Growth Hacking’in ne olduğudur. Dilerseniz bu merak edilen ve çok konuşulan Growth Hacking konusuna kısa bir göz atalım.

İnternet girişimcilerinin son zamanlarda sıklıkla üzerinde durduğu ve birçok kişinin kafasını karıştıran konulardan biri Growth Hacking’dir. Konu hacking olunca birçok kişi bunu daha da merak edip araştırma gereği duymuştur. Aynı şekilde büyümenin de söz konusu olduğu bu konuyu derinlemesine incelemeden önce dilerseniz startup ile bağlantılı olmasından dolayı startup’ın ne olduğunu kısaca açıklayalım.

Startup Nedir?

Startup her ne kadar teknolojiyle çalışıyor olup yeni bir işletme kurmak manasına geliyor olsa  da durum Paul Graham’a göre bundan ibaret değildir. Paul Gramham aynı zamanda yatırım alıyor olmanızın da sizi bir startup yapmadığı görüşündedir. Ona göre gerçek bir startup olabilmeniz için pazardaki problemleri tespit edip bu problemleri çözmeniz gereklidir. Tabi bu çözümleri teknoloji aracılığıyla halletmelisiniz.

growth-hacking-teknikleri-nelerdir.png

Growth Nedir?

Dilerseniz Growth Hacking ibaresini ikiye bölüp konuyu açıklayalım. Öncelikle Growth kelimesini inceleyelim. Growth her ne kadar internet sitesinin trafiği veyahut da sosyal medyadaki takipçileriniz ile ilgili büyümeler gibi düşünülse de durum bundan ibaret değildir. Asıl Growth yaptığınız girişimin büyüme süreci içerisinde hangi noktadan hangi noktaya geldiğidir.

Growth Hacking Ne Demek?

Yukarıda Growth kelimesinin ne manaya geldiğini kısaca açıkladık. Growth ibaresini açıkladığımıza göre sıra geldi Hacking ibaresine. Yazılım dünyasında hacking her ne kadar var olan yazılımlara korsanlık yapma gibi düşünse de durum bundan ibaret değildir. En azından bu konuda Hacking kelimesi bu anlama gelmemektedir. Asıl Hacking bu konumuzda karşılaşılan veya tespit edilen sorunlara çözümler üretmektir. Bunun için stabilleşmiş metotlar yerine daha yeni farklı yöntemleri kullanmalısınız. Bu iki ibareyi de birleştirdiğimiz karşımıza büyümeler yaşanırken karşılaşılan sorunlara etkin çözümler üretmek ve bu çözümleri uygulamak anlamı çıkıyor.

growth-hacking-nedir.jpeg

 Growth Hacking Teknikleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğim gibi Growth Hacking işletmenizin büyümesinde karşılaşılan sorunlara etkin bir şekilde çözümler üretme sanatıdır. Bunun için birtakım stratejiler ve taktikler geliştirmeniz gereklidir. Bu teknikler için aşağıda belirtilen büyüme modelini inceleyebilirsiniz. Ayrıca diğer stratejileri ve taktikleri de aşağıdan bulabilirsiniz.

Growth Büyüme Modeli

  • Yeni ziyaretçilerin kazanılması
  • Kullanıcıları aktif bir hale getirme
  • Var olan ve yeni kullanıcıları elde tutma
  • Referans göstererek yeni kullanıcılara ev sahipliği yapma
  • Tümüyle gelirin elde edilmesi

growth-buyume-modeli.jpg

İçerik Pazarlaması

Yeni kullanıcı kazanmada oldukça etkili yöntemlerden biri içeriktir. Sektörünüzle alakalı araştırmalar gerçekleştirip ihtiyaç duyulan konular üzerinden içerikler üretmeniz sizlere organik kullanıcılar getirecektir. Bu kullanıcılarla ürününüzü ve işletmenizi daha iyi yerlere getirebilirsiniz. Tabi bunun için öncelikli olarak özgün ve gerçek bilgi veren içerikler üretmeniz gereklidir.

Sosyal Medya

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu artışı fırsata çevirerek sosyal medya platformları üzerinden hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Bir nevi sosyal medya platformları büyümeniz için bir kanal görevi görecektir.

E-mail Marketing

Dijital pazarlama denilince ilk olarak akla gelen kanallardan biri e-mail marketing yöntemidir. Oldukça eski ve etkili bir yöntem olan Email marketing ile kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına göre onlara geri dönüşümler sağlayabilirsiniz.

Reklam Çalışmaları

Sosyal medya platformlarını da içine alan reklam çalışmaları ile daha geniş kitlelere sesinizi duyurabilirsiniz. Google ve sosyal ağlar bu çalışmaların başında geliyor. Bu kanallar üzerinden hedef kitlenizi koruyabilir ve yeni kitlelere ulaşabilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Domain Hakkında Detaylı Bilgiler

Daha önceki yazılarımızda domain nedir sorusunun cevaplarını vermiş ve bazı bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Bu yazıyı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir