Anasayfa / Hosting / Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Host Türkçe anlamıyla göçebe demektir. İnternet terimi olarak, Hosting ise barındırma hizmetlerini simgeler. Yani internet sitenizin yer aldığı ve korunduğu sunucu anlamına gelir. Sunucular ise özel olarak ayrılmış bilgisayarlardır. Özel olarak diyoruz çünkü, normal bilgisayarlardan daha hızlı ve güçlüdürler. Ayrıca kapasiteleri de daha fazladır. Hosting nedir sorusunu cevapladıktan sonra, Host adresi nedir sorusunun cevaplarına bakalım.

Host Adresi Nedir?

Host Name olarak da geçer. İnternet üzerinde bulunan ve sunucu görevi gören bilgisayarların DNS isim karşılığıdır. Yani bu bilgisayarların fiziksel adresleridir. İnternet ortamında kullanılmak için geliştirilmiştir. Aslında IP adresi olarak yer almazlar. Onun yerine bulunması daha kolay olsun diye, DNS adresleri şeklinde yer alırlar. DNS adresleri de IP adreslerine dönüştürülür. Tabi ki tüm bu işlemler, biz sunucu ile bağlantı kurduğumuzda gerçekleşir.

Amacın Ne Senin Hosting?

İnternet sitenize ait tüm bilgileri bilgisayarınızda barındırmak zor bir işlem olabilir. Ayrıca bu işlem için çok güçlü bilgisayara ve yeterince alana sahip olmalısınız. Bilgisayarınız ise 7/24 saat çalışmak zorundadır. Tüm bu olanaklara birçok kişi sahip olamadığına göre, Hosting hizmetlerinin amacı daha iyi anlaşılacaktır.

Hosting hizmeti internet sitenizde yer alan; resim, video, metinsel içerik ve daha birçok içeriğin, sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Sitenize erişmek isteyen kullanıcılar da hosting sunucuları sayesinde, sitenize kolaylıkla erişebilir.

Hosting hizmeti sağlayan sunucuların en belirgin iki özelliği, hız ve güvenlik sağlamalarıdır. Belki de kendi bilgisayarınızda gelişmiş güvenlik önlemleri olmayabilir  ve dışarıdan gelen saldırılara hazırlıklı olmayabilirsiniz. Aynı şekilde bilgisayarınızda çok fazla veri olabilir. Bu verilerde bilgisayarınızın ve bilgisayarınızda bulunan internet sitenizin yavaşlamasına neden olur. İşte iyi bir hosting hizmeti tüm bu olumsuzlukların yaşanmamasını sağlar.

Ayrıca iyi bir hosting hizmeti, veri kayıplarının da önüne geçer.

Türlerin Kökeni: Hosting

Hosting hizmetleri de kendi içinde türlere ayrılır. Hosting hizmetlerinin türlere ayrılmasının nedeni, çok farklı yapıda internet sitesi olması ve bu sitelerin ihtiyaçlarının farklı olmasıdır. Aşağıda başlıklar halinde hosting türlerinden bahsederek, daha ayrıntılı bilgiler vermiş olalım.

WordPress Hosting Hizmetleri:

Dünya üzerinde birçok kişi WordPress tabanlı site kullanır. Worpress sisteminin amacı kişisel blogların oluşturulmasına imkan sağlamak ve gelişmiş içerik yönetim sistemini kullanıcılara sunmaktır. WordPress altyapısının kendi hosting hizmeti bulunmaktadır ve WordPress ile bir site oluşturmuşsanız, bu hosting hizmetini kullanıyorsunuz demektir. Hız ve güvenlik konusunda, dünyada hizmet veren birçok hosting hizmetinden daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Linux Hosting Hizmeti:

Aslında Linux bir işletim sistemidir. Windows işletim sisteminden bile eski olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu ismin tüm dünyada biliniyor olmasının bir diğer nedeni de, hosting hizmeti sağlamasıdır. İnternet sitesi olan çoğu kişi, alan adı alırken ya Linux ya da WordPress hosting hizmetlerinden bir tanesini seçerler. Tabi ki diğerlerine de sırası gelince değineceğiz. Linux hosting özellikle; PHP, MySQL ve Python gibi açık kaynak koduna sahip dillere uyumludur. Site sayfalarının çok hızlı yüklenmesini sağlar ve yüksek güvenlik özelliklerine sahiptir. Linux Hosting sisteminin barındırdığı bazı site türleri, aşağıda sıralanmıştır:

  • E-Ticaret siteleri,
  • Blog siteleri,
  • CMS siteleri,
  • Bilgi bankaları

Windows Hosting Hizmetleri:

Windows yazılım teknolojileri tarafından geliştirilen; .net, core, mssql ve asp.net yazılımlar için Windows host hizmetlerinin kullanılması zorunludur. Bu host hizmeti esnek ve hızlı bir yapıya sahiptir. İleri teknoloji ile kurulan altyapısı sayesinde, internet sitelerinin hızlı açılmasını ve güvenliğini sağlamaktadır. Dünya genelinde yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Windows Hosting hizmetleri, Windows Server adı verilen bilgisayarlarda hizmet vermektedir.

Kurumsal Sunucular:

Kurumsal firmaların kullandığı internet sitelerinin yapısı, bireysel olarak kullanılan internet sitelerinden farklıdır. Daha hassastır ve gizli bilgilerin de yer aldığı birçok veriyi içinde barındırır. Bu yüzden ileri düzey hosting hizmetlerine ihtiyaç duyarlar. İşletmelerin özel ihtiyaçlarından dolayı; e-posta kotası yüksek, daha fazla disk alanının bulunduğu, özel güvenlik sistemlerinin olduğu hosting hizmetine ihtiyaç duyulur.

Bulut Teknolojisi:

Önümüzdeki 10 yıl içinde, dünya genelindeki tüm bilgilerin, Bulut sunucularda depolanacağı öngörülüyor. Yani, flash disk ya da DVD teknolojisi tarihe karışacak gibi görünüyor. Bu yüzden Bulut Sunucuların önemi giderek daha da artmaya başladı. İnternet sitelerinin birçoğu da artık Bulut sunucularda bilgilerini saklıyorlar. Daha çok E-ticaret sitelerinin ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ticari faaliyette bulunan internet sitelerinin veri ihtiyacı daha fazla olacaktır. Siparişler ve müşteriler artacak ve ürün portföyü genişleyecektir. Bu da demek oluyor ki, daha fazla alana, daha güçlü işlemcilere ve daha fazla güvenliğe ihtiyaç vardır.

Bulut sunucular, bu tür sitelere özel olarak donanımsal kaynakları rezerve ederler. Maliyeti, diğer sunucu hizmetlerine göre daha fazladır. Fiziksel olarak daha küçük yapıdaki Bulut sunuculara bilgiler paylaştırılır. Böylece hızlı ve kesintisiz bilgi aktarımı sağlanmış olur.

Hosting ve Alan Adı İlişkisi

Hosting hizmeti aldığınızda, alan adınızın da barınma işlemini yapmış olursunuz. Aslında bazı internet sahipleri, alan adını başka firmadan, hosting hizmetini de başka firmadan almaktadır. Tabi ki bu yanlış demiyoruz. Ancak her iki hizmetin de tek bir firmadan alınması, teknik destek almada kolaylık sağlaması açısından daha pratik olacaktır. Bu arada, hosting ve alan adı birbirinden farklı kavramlardır, onu da hatırlatmış olalım.

Bir Kurumsal Hosting Hikayesi

Konumuzun başında, hosting türleri başlığı altında, ihtiyaçlara göre hosting hizmetlerinin olduğundan bahsetmiştik. Kurumsal hosting hizmetleri de bu türlerden bir tanesidir. Kurumsal hosting kavramının ayrı olmasının nedeni, güvenliktir.

Standart hosting hizmetlerinde, içerikler paylaşılır. Yani güvenlik söz konusu değildir. Kurumsal hosting hizmetlerinde ise ticari bilgilerinizin kimseyle paylaşılmamasını sağlamış olursunuz.

Kurumsal firmaların e-posta trafiği yoğun olacağından dolayı, hız ve kapasite önemlidir. Hosting hizmetleri de en az 4 GB kapasite olacak şekilde, e-posta alanı ayırırlar. Yani standart hosting paketlerinden farklıdır. Ayrıca en az 3 adet web sitesi barındıracak paketler de bu tür hosting hizmetlerinde sunulmaktadır. Böylece, ana sitenin dışında alt sitelerde oluşturulabilir ve barındırılabilir.

Kurumsal firmaların; video, resim, logo ve metinsel içeriklerinizi sorunsuz ve hızlı bir şekilde kullanabilmeleri için idealdir.

Kurumsal hosting hizmeti sağlayan firmalar, hizmet alan müşterilerine 7 günlük periyotlarla yedekleme hizmeti sunarlar. Aslında bu hizmet oldukça önemlidir. Nedeni ise belki de milyarlarca dolarlık bilgilerin kaybolması durumunda, firmanın ciddi zarara uğrayacağı gerçeğidir.

Sunuculardan kaynaklanan kesintiler, firmalar açısından zarar demektir. Şirket içi haberleşmenin kesintisiz olarak devam etmesi gereklidir. Özellikle iç yazışmalar ve ödeme sistemlerinin sürekli olarak ve kesintisiz bir şekilde işlemesi gereklidir.

Hizmet sonrası alınması gereken teknik destek hizmetleri de kurumsal firmalar için önemlidir. Olası bir soruna hemen müdahale edilmesi, ciddi zararların da önüne geçilmesi anlamını taşır.

Bir Hosting Aldığınızda Yanında Bunlar Bedava!

Eğer firmadan hosting hizmeti satın almışsanız, alan adınız bedavaya gelebilir. Evet, bazı firmalar bu tür kampanyalar düzenlemektedir. Ayrıca domain sorgulama hizmeti de alabilirsiniz.

SSL sertifikaları artık yalnızca kurumsal firmalar için değil, bireysel internet sitesi sahipleri için de önem taşıyor. Hosting hizmeti aldığınızda, güvenlik sertifikası da almış olursunuz. Ancak güvenlik sertifikalarını aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Bu konuda hosting hizmeti aldığınız firmadan teknik destek alabilirsiniz.

İnternet sitesi kurma ile ilgili hiçbir bilginiz yoksa, hosting firmanız bu konuda sizlere yardım edebilir. Site kurma araçları artık günümüzde, birçok hosting firması tarafından sağlanıyor. Mesela, GoDaddy ve Wix gibi hosting firmaları, hazır elemanlarla site kurulmasına imkan sağlayan araçları da müşterilerine sunuyorlar. Üstelik teknik destek de sağlıyorlar.

Birçok kişi teknik destek kavramını ya bilmez, ya da hafife alır. Bu tıpkı sağlıklı olduğunuzda, hasta olmanın ne demek olduğunu bilmemeniz gibidir. Hasta olduğunuzda dünyadaki diğer tüm şeyler önemini yitirir. İşte internet sitenizde bir sorun oluştuğunda da, şiddetle yardım edebilecek birilerini ararsınız. Hosting hizmeti aldığınız firmanın, teknik destek bölümünün 7/24 sizlere yardımcı olması bu açıdan önemlidir. Mesela birçok kullanıcı, internet sitelerinde http 500 sayfa hatasını alırlar. Yani internet sitesine girmeye çalıştığınızda, site açılmaz ve beyaz bir sayfa çıkar. Bunun gibi birçok sorunun giderilmesinde, teknik destek almanız önemlidir.

Hosting firmasının sunduğu araçlar ve kontrol panelinin sade bir arayüze sahip olması da önemlidir. Çünkü internet sitenize yapacağınız her işlem için başkalarından yardım alamayabilirsiniz. Bazı işleri de sizin halletmeniz gerekecektir. Bu yüzden yönetim panelinin açıklayıcı ve kolay kullanım özellikleri sergilemesi gerekir.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

VPS Hosting

Biraz klasik olacak ama ne yapalım, yeni bir teknolojinin bilinmeyen bir terimi ile karşılaştığımızda, bu …

3 yorumlar

  1. Merhabalar bir sorum olacaktı alan adım başkasındayken sizden hosting destegiği alabilirmiyim?

  2. Merhabalar sitemin hızının hostingle bir alakası var mı ve hosting tam olarak ne işe yaramaktadır bize olan faydası nedir etkisi büyük müdür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir