Htaccess Nedir ?

Htaccsess bir çok web sitesinde bulunan ve kimi webmasterlerin adını bile duymadığı bu dosya ile ilgili arama motorlarında .htaccess şeklinde arattırdığınızda bir çok bilgi bulabilirsiniz. .htaccess kullanan bir webmaster bu dosyada yapacağı birkaç değişiklikle, Apache üzerindeki sitesine gizli klasörler oluşturabilir, hotlinking’i engelleyebilir hatta siteye zararı dokunacak tüm botları engelleyebilir.
Htaccess (Hypertext Access) dosyası, Apache’nin klasör düzeyinde ayarlamalar yapılmasına izin veren, genel ayar dosyasındaki direktifleri değiştirebilen ve özelleştirebilen bir dosyadır. Bir klasöre tüm erişimi engellemek istiyorsanız ( örneğin program kaynak kodlarınızı barındıran bir klasörünüz var ve bu klasöre internetten herkese açık değil de sadece dosya sisteminden erişmeyi ayarlayabilirsiniz ) dosya klasörünüzün içindeki. htaccess dosyası oluşturulup içine yazmanız yeterli olacaktır. .Htaccess dosyası ( hypertext access file ) özellik olarak klasörler üzerinde sunucuya çeşitli ayarlar ve uygulamalar yaptıran özelleştirilebilen bir dosyadır.

Başta WordPress gibi hazır sistem kullanan sitelerin vazgeçilmezleri arasındadır. .Htaccess dosyası ile bir webmaster sitesine birçok düzenleme, yetki ve kısıtlama gibi işlemler yapabilir. Düzenleme olarak 100′lerce birbirinden farklı komut ile oldukça kullanışlı olan bu Htaccess dosyası gerekli işlemleri yapmak üzere farklı kodlamalar kullanmayı gerektirebilir. Arama motorlarında. Htaccess oluşturucu şeklinde arama yaptığınızda karşınıza çıkacak kaynak ile hiç bir şekilde kod bilgisine gerek kalmadan, kendi sitenize uygun. Htaccess dosyanızı oluşturabilirsiniz. İlgili kaynak bilgilere arama motorlarından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

httacsess-nedir2.jpg

Aynı şekilde bu dosyaya eklenecek ip adresleri veya ip bloğu haricinde kimsenin girmesini de engelleyebilirsiniz. Yine başka önemli bir nokta, web sitelerin erişilemeyen sayfalarında çıkan HTTP 404 hata sayfalarını özelleştirebilirsiniz. Yine. htaccess dosyasından yapılacak değişikliklerle özel hata sayfaları düzenleyebilir ve kullanıcıları bunaltmadan çalışan sayfalarınıza yönlendirme işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca siteniz için hotlinking yani sitenizde bulunan bir resmi veya videoyu başka bir sitenin görmesini de engelleyebilirsiniz.

Bununla ilgili google arama motorunda. htaccess şeklinde arattırdığınızda konu ile alakalı RewriteEngine on şeklinde kaynaklara ulaşabilir ve siteniz için gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Genel olarak bakıldığında. htaccess web siteniz için önemli bir yere sahip ve yapılacak ayarlamalar ile web sitenizi özelleştirebilirsiniz. Kısaca başlıklar halinde. htaccess siteniz için başta şu kavramlar için lazım olacaktır. Dosya veya klasör erişimi engelleme işlemi, Temel kimlik doğrulama ayarları, Hata sayfaları oluşturma işlemi, Varsayılan sayfa oluşturma işlemi, WWW Yönlendirme işlemi, 301-302 Yönlendirme düzenleme işlemleri, Erişim kısıtlama gibi siteniz için önemli yere sahip işlevsel özellikleri gerçekleştirir ve sitenizi rahatlatır. Daha açıklayıcı anlatılacak olursa; Seo uyumlu link yapısı için.

Apache . htaccess

Htaccess dosyasına ihtiyacınız vardır.

Düşman botları engelleyebilir sitenizi koruyabilirsiniz. Sitenizin ftp dizinindeki klasörleri şifreleyebilir veya farklı güvenlik korumaları sağlayabilirsiniz. Sitenize giriş yapan veya yapmasını istemediğiniz IP numarasını veya IP numarası bloğunu engelleyebilirsiniz. Sitenizde bulunan verileri sıkıştırabilirsiniz. Sitenize saldırı olarak algılanacak spam engelleme korumasını aktifleştirebilirsiniz. Bakım sayfaları oluşturabilir ve sitenizi özelleştirmeye faydalı birçok uygulamayı. Htaccess dosyası ile yapmanız mümkündür. Genel olarak.

Htaccess web alanında birçok faydalı yönlendirme işlemlerinin yapılmasını sağlayan, Apache web sunucularının en etkili ve çok amaçlı bir ayar dosyasıdır. Web Tasarım projelerinde birçok işe yaradığı için. Htaccess ile kullanıcı dostu URL’ler yapmanıza ve bir takım yollarla da sitenizi güvenlik altına almış olursunuz. Seo dostu URL’ler oluşturabilir ve arama motorlarını direk sitenize mıknatıs misali çekebilirsiniz. Ayrıca bu özellik sayesinde de siteleriniz oldukça hızlı index alır. Özel 404 Hata sayfaları oluşturup kullanıcıları sitenizden soğumasını engelleyebilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Yazılım Nedir?

Web Yazılım Nedir?

Web yazılım nedir sorusunun cevabı; Web sitelerinin temelini oluşturan HTML kodlama dillerine birçok özellik katmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir