Anasayfa / Web Tasarım / HTTP ve HTTPS Nedir Ne İşe Yarar Farkları Nelerdir?

HTTP ve HTTPS Nedir Ne İşe Yarar Farkları Nelerdir?

İnternet kullanımı 1990 yıllardan sonra yaygınlaşmıştır. Bu bağlamda ilk süre zarflarında internet sitelerinde HTTP protokolü kullanıldı. Hiper metin aktarım protokolü manasına gelen HTTP düz metinleri aktarmakla görevli bir yapıdır. Fakat bu yapıda metinlerin düz bir şekilde aktarılması güvenliği tehdit altına atmaktadır. Yani ikinci bir kişi bu verilere rahatça ulaşabilmektedir. Bu sorun E-ticaretin yaygınlaşmasına dek devam etti. Daha sonra yaygınlaşan e-ticaret sistemleriyle güvenli bir yapının oluşturulması kararı alındı. Böylece ortaya HTTPS çıktı.

HTTPS Nedir?

Köprü Metin Aktarım Protokolü anlamına gelen ve güvenli interneti sağlamak üzere ortaya çıkan HTTPS ile web sayfaları daha güvenli bir hale gelmiştir. Yani bu protokolün gelişmesiyle beraber sunucu ile istemci arasındaki veriler şifreli bir hal aldı. Buda güvenliği üst düzeye getirmiştir. Bunun için SSL Sertifikası kullanılmaktadır. Bu sertifika siteyi HTTP’den HTTPS dönüştürmektedir.

Siteleri dolaşan kullanıcılar daha çok güvenli sitelerde vakit geçirmektedir. Bunu yapılan araştırmalarda doğrulamıştır. Fakat sitenize giren kullanıcıları sağ üst köşede “Bu Site Güvenli Değil” ibaresi karşıladığında bu durum sitenize duyulan güveni ve sitenizin imajını zedeleyecektir. Bu nedenle bir site kurma gibi bir girişiminiz varsa yapacağınız ilk iş sitenize bir SSL sertifikası almak olmalıdır.

ssl-sertifikasi-nedir.png

SSL Sertifikası Nedir?

Web sayfasının güvenli bir hale gelmesi için SSL sertifikası kullanılmaktadır. Güven ürünü oluşturmak amacıyla yapılan SSL ile siteler güvenilir site ibaresini kazanacaktır. Bu ibare tarayıcının özel alan kısmında yeşil bir renkte gözükmektedir. Buda siteye duyulan güveni arttırmaktadır.

HTTP Nasıl Çalışıyor?

Yukarıda da belirttiğim gibi HTTP istemci ile sunucu arasındaki köprüyü oluşturmakla görevli bir yapıdır. Yani bir nevi HTTP sunucuyla istemci arasındaki bilgi alışverişini sağlar. Aynı zamanda bu bilgi alışverişini kurallarını da HTTP belirlemektedir.

Her gün yüzlerce siteye binlerce kullanıcı girmektedir. Bu işlemi browser yardımıyla yaparken sitenin sunucusuna talep de bulunuyoruz. Bu talep için Explorer, Mozilla, Chrome gibi tarayıcıları kullanıyoruz ve istek de bulunuyoruz. Sonrasında sunucuya gönderdiğimiz bu istek sunucuya ulaşıp gönderdiğimiz talebe yanıt veriyor. Bu yanıt içinde HTTP protokolü kullanılıyor. Bu protokol geri döndürülen cevabın güvenli bir şekilde kullanıcıya gönderilmesinde büyük rol üstlenmektedir.

HTTP ile HTTPS Protokollerinin Farkları

 • HTTP güvensiz iken HTTPS güvenlidir.
 • HTTPS protokolü şifreleme yaparken HTTP yapmaz.
 • HTTP protokolü isminden de anlaşılacağı üzere http:// ile başlar HTTPS ise https:// ile başlayabildiği gibi ön ek ad da alabilmektedir.
 • HTTPS’de bir sertifika bulunması gerekirken http’de böyle bir zorunluluk yoktur.
 • HTTP’de gizlilik ihlali olabilirken bu sorun HTTPS’de olmaz.
 • HTTP portu 80 iken HTTPS’in 443’dür.
 • HTTP doğrulama gerektirmezken HTTPS bir sertifika gerektirir.

HTTPS’in Avantajları Nelerdir?

 • HTTPS’de SSL sertifikası bulunmaktadır buda bilgi alışverişini şifreli bir hale getiriyor. Bu sebeple sertifikalar E-ticaret gibi güvenliğin önemli duyduğu sitelerde tercih edilmektedir. Ayrıca bu sertifikanın sitede olması kullanıcılara güven vermektedir.
 • SSL banka bilgilerini, kullanıcıları bilgilerini sunucuya yollarken şifreleme işlemi yapmaktadır. Buda o bilgelere 3. Şahısların erişmesini imkansız hale getirmektedir.
 • Site HTTPS olduğunda daha hızlı açılacaktır. Buda SEO yani arama motoru optimizasyonu ciddi oranda etkilemektedir. Bu nedenle E-ticaret gibi büyük sistemler SSL sertifikasını sitelerine dahil etmektedir.
 • Sitede güvenilir site ibaresinin bulunması güvenli alışveriş yapılmasını sağlamaktadır. Buda kullanıcıların yoğun bir şekilde siteden ürün alışverişi yapmasını sağlamaktadır. Buda doğrudan sitenizin arama motoru sonuçlarında hızla yükselmesini sağlayacaktır.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Şirkete Özel Web Sitesi 9 Adımda Nasıl Olmalıdır?

Alanında yetkin olan bir firma web sitesi yaptırmak ister. Bu konuda internet üzerinden araştırma yapar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir