Anasayfa / Web Tasarım / İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

İçerik yönetim sistemi, teknik olmayan merak eden kişilerin kendi web sayfası için içerik oluşturmasını kolaylaştıran bir şeydir. Herkes web sitesini güncellemek için CMS’ yi kullana bilmektedir. Bu içerik oluşturma sürecini düzene sokar. Tek bir kişiye güvenerek tüm web sitesini çalıştırmak pratik bir şey değildir ve bir CMS bu baskıyı hafifletmek için kullanılır. Web sitesi içeriği oluşturma, bir içerik yönetim sisteminiz olduğu sürece sizi hafifletecektir yani bu olay herkesin başarabileceği bir konudur, bu sıkışmış bir iş yeri için olduğunca değerli bir çözüm haline gelir.

İçerik Yönetim Sistemi

İçerik oluşturma sürecini basitleştirdiniz, fakat içeriği web sitesi için en iyi hale getirmektedir. CMS bu içeriğin yönetilmesine yardımcı olabilir, böylece yayınlanmadan önce gerekli olan bütün adımların atılması gerekmektedir. Bu içeriğin yayınlanmadan önce en iyi sürüm olduğundan emin olmak için düzenleme ve yönetsel onay içermektedir. Sistem, herhangi bir şeyin karışıklık içerisinde kayıp olmaması için her şeyi tutmanıza yardımcı olmaktadır, böylece herkesin çalışma süreci daha da kolaylaşmaktadır.

Yayınlanmış İçerik

Güzel bir içeriğiniz var siz bunu web sitenize yayınlamak istiyorsunuz o zaman yayınlama zamanı. Bir CMS, web tasarımcılarına, her sayfanın görümüne izin verilir ve daha sonra CMS, yeni bir sayfa yayınladığında bu sayfaları otomatik hale getirir. Bu, her zaman ve yeni içerikler oluşturduğunuzda tasarımı kopyalamayı ve kendi web sitenizi özelleştirmek için yardımcı olur.

İçerik Sunmak

Bir CMS uygulaması oluşturduğunuz web sitenizdeki gezinmeyi iyileştirmek ve site ziyaretçileriniz için daha hoş bir ortam sağlamaktadır. Ayrıca daha önce yayınlamış olduğunuz içeriği düzenlemenize ve içeriği güncel tutmanıza yardımcı olan revizyon özelliklerini de kullanabilirsiniz. CMS ayrıca içeriği sizin için arşivler ve böylece sitenizde neler olup bitiyor bunu göre bileceksiniz ve sitenizi nasıl sunacağınızı takip edebilirsiniz.

Nasıl Çalışılır?

Artık CMS’in ne olduğunu ve bir CMS’nin ne kadar yararlı olduğunu tüm nedenlerini ele aldık. Şimdi, nasıl çalıştığına bir göz atalım. HTML veya Flash ile oluşturulmuş bir site ile dosyalar web sunucusundan indirilmeli, güncellenmeli, değiştirilmeli ve sunucuya tekrar yüklenmesi gerekmektedir. Bu olay zaman alıcıdır, aynı zamanda hatalar içinde yüksek bir risk taşır.

İçerik yönetmek kurmuş olduğunuz web sitesini kod işlemine bırakmadan yönetim yapmanızı sağlar. İçerik yönetimi web sitesinin rahat bir şekilde güncel kalmasını sağlar. İçerik için kod kısmına kalınsaydı bu işlem uzun sürebilirdi. Kurumlar web sitelerinde değişimlerin olması için belirli kişileri çağırıp onlara sitelerinde değişiklik yapmalarını söylerler. Web sitesinde değişimin olması için html css gibi kodların güncellemesi gerekiyordu buda oldukça zaman kaybına yol açıp sitede bir çok yanlışlarında habercisi olur. İçerik sistemini değiştirmemiz için kod kısmından da işleri halledebiliriz. Fakat kod yazılımını bilmiyorsak bu şekilde fazla zaman kaybına uğramandan işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Ne İşe Yarar?

İçerik yönetim sistemi denilen şey bizim ne işimize yarayacak? Değiştirmekte olan sitenin içeriğini kod kısmından zaman kaybına uğramadan hızlı bir şekilde yapmamızı sağlar. Sitenin panel kısmında yaptığınız değişiklikleri sizlere bildirir ama asla kod kısmında değişiklik olmaz. Yönetim sistemleri yapılan hatada güncellemeyi kaydede bilir veya sitenizi eski haline çevirebilirsiniz. Böylelikle kolay bir şekilde sitenize istediğiniz fotoğrafları videoları yazıları ekleyebilir kolaylıkla istediğiniz siteleri ekleyip çıkarabilirsiniz.

1-Yapılan işler fazla zaman kaybı olmadan yapabilirsiniz.

2-Site üzerinde bakımların yapılması halinde bundan sonra otomatik olarak bakımların yapılması gerçekleştirilir.

3-basit bir yönetim şekli olduğundan dolayı siteyi ziyaret edenler ile kolayca anlaşabilirsiniz.

4-güvenlik için rahat olabilirsiniz çökme gibi yaşanan olaylarda rahat bir şekilde müdahale edebilirisiniz.

5-içerik yönetiminiz için belirli günler de düzenlemeler oluşturabilirsiniz.

Neden Yönetim Sistemlerini Tercih Ederiz?

1-Siteye gelen ziyaretçiler için kolay iletişimler sağlanır.

2-Depolama için kolay bir kullanım vardır.

3-rapor yazma seçeneği sunar.

4-Siteyi ziyaret edenler için kullanılır, kullanıcı istedikleri bilgileri veya ürünleri kolay bir şekilde istedikleri görüntüye ulaşabilir.

Yönetim Sistemleri Neleri Tanımlar?

Örnek verecek olursak fotoğraflar, videolar, yazılar numaralar gibi dokümanlara yönetim sistemleri ile rahatlıkla düzenleyebiliriz. Yani web sitenizde değişiklik yapmak istiyorsanız içerik yönetim sistemi ile kolayca istenilen değişiklikleri yapabilirsiniz.

İçerik Yönetim Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerik yönetim sistemi sonradan siteye eklenilecek olan dokümanları bütün yazılım özelliklerine uygun olmalıdır.

-Hızlı aktif ve güvenli bir biçimde çalışması gerekir.

-Basit bir kullanımı olmalıdır.

-Dil çokluğu olması gerekir.

-Web sitesi için değişiklik yapma konusunda kullanışlı olması gerekir.

-Yapılan değişiklikleri yedeklemeye elverişli olması gerekir.

-istenilen dokümanlara ulaşabilmeli.

Yönetim Sistemlerini Neden Kullanmalıyız?

İçerik yönetim sistemi web sitenizin içeriklerini fotoğraflarını videolarını sayfalarını hazırlanmasını kendi isteğinize göre şekillendirilmesini sağlar. İçerik yönetim sistemleri kod yazılımına kalınmadan içeriği kolayca ve basit bir şekilde değiştirmenizi sağlar. Bu şekilde daha kolay ve sizlere ait özgün bir değişiklik yapılmasını sağlanır.

Çeşitleri nelerdir?

Kurumsal Yönetim Sistemi: Kurumsal yönetim sistemleri kurumların kullanmakta oldukları yönetim sistemleridir. Personel kayıtları belirlenen dokümanlar işyerinin belgeleri gibi konuları kapsar.

Site içerik yönetimi: Kolay ve kullanışlı olan site içerik yönetim sistemleri birden fazla konuları kaydetmiş olur.

Doküman Yönetim Sistemleri: Resim video gibi içerikleri arşiv eden bir doküman çeşididir.

Bileşen Yönetim Sistemleri: Bileşen içerikleri yönetmek için kullanılır.

Telefon Yönetim Sistemi: Mobil telefonlar için kullanılan yönetim sistemidir.

Medya Yönetim Sistemi: Resim, video, film animasyon gibi medya içerik yönetim sistemlerini kullanmamızı sağlar.

Eğer yönetim sistemleri gerçekleşmeseydi web sitesinde değişiklik yapmakta olan kullanıcı kod ve yazılım ile değişiklikler yapmak zorunda kalacaklardı, Buda değişiklik yapılan sitede yanlışlıklara ve zaman kaybına neden olacaktı. Fakat şuan ki yapılan değişiklikler için yönetim sistemleri ile kolay ve hızlı bir şekilde yapılmalarını sağlamaktadır. Yönetim sistemlerinin web sitesi için oldukça yaraları vardır. Örneğin sitenizi daha kullanışlı ve güvenli olur. Web siteniz için içerikler daha düzgün bir şekil alıyor. Yönetim sistemleri hiçbir kod bilginiz yoksa bile sizlere yardım edebilmektedir, herkes tarafından rahat bir şekilde kullanabildiğimiz teknik bir işlem gerekmeden basit bir şekilde kullanılan bir programdır.

hakkında Acarnet Editör

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 12 Kural

İşletmeler veya kişiler web sitesi yaptırırken bir çok hatalı kararlar alırlar ve sonucunda da çok …

2 yorumlar

  1. içerik yönetimi neden bu kadar önemli peki yani ben içerik yönetimi yapmadan web sitesi yapamaz mıyım?

    • Acarnet Editör

      Fatih Bey Merhabalar

      İçerik yönetimi yapacağınız web sitesinde içerikler için önemli konulardan birisine değinir. Sitenize gelen ziyaretçiler için içeriğinizin kaliteli bir şekilde olması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir