Anasayfa / İnternet Reklamları / İnternet Reklamları İle Nasıl Müşteri Kazanabilirim?

İnternet Reklamları İle Nasıl Müşteri Kazanabilirim?

Doğru stratejileri uygulayarak, internet reklamları ile hatırı sayılır bir müşteri kitlesi elde edebilirsiniz. Nasıl yapacağınız sorusu ise, internet reklam türlerini bilmenize bağlıdır. O yüzden yazımıza internet reklam türlerini anlatarak başlayacağız.

İnternet Reklam Türleri Nelerdir?

İnternet reklamları aynı zamanda yeni medya olarak da tanımlanır. Eskiden televizyon ve radyo üzerinden daha çok yerel ve ulusal reklamlar verilirdi. Özellikle televizyonda verilen reklamlar oldukça etkiliydi. En çok izlenen ulusal kanalda reklam vermek demek, potansiyel olarak birçok kişiye ulaşmak demekti. Günümüzde her ne kadar hala ulusal kanallarda reklam önemli bir yere sahip olsa da, artık yerini yavaş yavaş internet üzerinde verilen reklamlara bırakmaya hazırlanıyor diyebiliriz.

O zaman internet reklam türleri konusuna detaylı bir şekilde bakalım ve etkilerini yakından görelim:

Arama Motoru Aracılığı ile Verilen Reklamlar

İnternete üzerinde web sitesi bulunan birçok kişi, arama motoru reklamcılığına aşinadır. Zaten arama motoru dendiğinde akla ilk Google arama motoru geliyor. Dolayısıyla internet üzerinden verilen reklamların büyük bir çoğunluğu, Google arama motoru üzerinden veriliyor. GoogleAds dediğimizde sanırız ne demek istediğimizi daha net bir şekilde anlatmış oluruz. GoogleAds kullanarak, işletme sahipleri nasıl reklam veriyor? Bu sorunun yanıtı oldukça basittir.

Öncelikle internet sitelerinde bulunan ve odaklandıkları anahtar kelimeleri belirliyorlar. Daha sonra bu anahtar kelimeler üzerinde analiz gerçekleştiriliyorlar. Analiz sonuçlarına göre en iyi ve en çok hit alan anahtar kelimeler üzerinden; günlük, haftalık ya da aylık reklam kampanyası düzenliyorlar.

BİZİM İLE İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

GoogleAds reklam verme olayının ise birçok türü bulunuyor. Mesela tıklama başına maliyet, görüntüleme üzerinden maliyet gibi… Bütçeyi siz belirliyorsunuz. Günlük, haftalık ya da aylık olarak belirlediğiniz bütçeye göre reklam veriyorsunuz. Mesela reklamlarınız her tıklandığında Google, tıklama başına sizden ücret alıyor.

Youtube Üzerinde Yapılan Reklamlar

Bu durum biraz “al gülüm ver gülüm” gibi oluyor. Nedeni ise Youtube platformunun, Google firmasına ait olmasıdır. Her ne kadar tıpkı Google arama motorunda olduğu gibi video denilince aklımıza Youtube gelse de, aslında alternatif platformlarda mevcuttur. Ancak dünya genelinde en çok kullanılan platform Youtube olduğu için diğerlerinden şimdilik bahsetmeye sanırız gerek yoktur.

Youtube üzerinde iki türlü reklam verilebilir. Ancak öncelikle şirketinize ya da şahsınıza ait bir kanalınızın olması gerekir. Buradan ücretsiz olarak yükleyeceğiniz videolarla, reklamınızı yapabilirsiniz. Bu işlem tamamen ücretsizdir. Organik olarak bir sonuç alamamışsanız ki, bu işlem biraz uzun sürmektedir, Youtube firmasına reklam vererek, diğer kullanıcıların video izlerken, reklamınızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Youtube reklam hizmeti için de GoogleAds hizmetinden yararlanmanız gerekiyor. İkisi de birbirine bağlı yani. Şöyle söyleyelim, GoogleAds türlerinden bir tanesi de Youtube reklamlarıdır. GoogleAds hizmetinde olduğu gibi tıklama başına ya da görüntüleme başına maliyet seçeneklerinden bir tanesini tercih edebiliyorsunuz.

Banner Reklam Türü

Hareketli ya da hareketsiz görsellerin yer aldığı ve belirli ölçülerde olan reklam türüdür. Eğer kendinize ya da firmanıza ait bir internet siteniz varsa ve hatırı sayılır bir trafik elde ediyorsa, banner reklam alarak iyi para kazanabilirsiniz. Tam tersi de mümkündür. Trafiği çok olan bir siteye banner reklam vererek, daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

468×60 piksek ölçülerinden, 160×600 piksel ölçülerine kadar ve daha birçok ölçü türünde banner reklam hazırlatabilir ve sitelere banner reklam verebilirsiniz.

Aslında günümüzde bu olayın oldukça abartıldığını söyleyebilirim. Ziyaret ettiğiniz birçok internet sitesinde, gözünüze kadar sokulan küçük dikdörtgen ya da kare şeklindeki reklamlar var ya, işte onlar banner reklam türüdür. Şimdilerde ise öyle bir yapmışlar ki, sayfayı aşağı indirdiğinizde sizi takip ediyor. Bir şey okuyacaksınız, reklamı izlemekten, okuyacağınız şeye konsantre olamıyorsunuz. Yani o kadar etkili bir yöntem…

Mobil Reklamlar

Son zamanlarda Google Play Store ya da Apple App Store üzerinde yer alan uygulamalarla ilgili reklamlara, sosyal medya üzerinden sıklıkla rastlamışsınızdır. Özellikle cep telefonunuzla girdiğinizde…

Hani var ya şu oyunu oynayın, milyonlarca kişi bu uygulamayı tercih ediyor diye, gözünüze takılan reklamlar, işte onlardan bahsediyoruz. Özellikle Instagram üzerinde bol miktarda bu tür reklamları görebilirsiniz. Facebook ortamında nispeten daha az olduğunu söyleyebiliriz.

Uygulamalarının satılması için reklam verenler, yükleme başına reklam ücreti öderler.

İnternet Reklamcılığında Makalenin Önemi

İnternet sitelerinde yer alan makalelerin, farklı kitlelere hitap ettiğini söyleyebiliriz. Yani cep telefonunda uygulama satın alan ya da video ağırlıklı interneti kullanan kitleye göre birçok farkı bulunuyor. Peki ama bu makaleler ne işe yarıyor? Hemen anlatalım.

İnternete girdiniz ve merak ettiğiniz bir konu hakkında araştırma yapıyorsunuz. Ne yaparsınız? Konu ile ilgili kelimeleri, arama motoruna yazarsınız çıkan sonuç sayfasında, aradığınız bilginin olup olmadığına bakarsınız. İşte karşınıza çıkan sonuçlardaki bilgiler birer makaledir.

Mesela en iyi tornavida ürünü hakkında bir araştırma yapıyorsunuz. Arama motoruna “en iyi tornavida” yazdığınız ve ilk sayfada ve ilk sırada çıkan siteye giriş yaptınız. Buradaki makaleyi beğendiniz çünkü, istediğiniz bilgileri tam olarak size sağladı. Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

İyi bir makale, bulunduğu siteye çok şey kazandırabilir. GoogleAds hizmetini kullanmadan, siteyi ilk sıralara taşıyabilir.

Aynı durum blog siteleri için de geçerlidir. Blog sitelerinde genellikle genel konulardan bahsedilir. İnsanların ilginç bulduğu ve en çok merak ettiği konular işlenir. “Mesela Bermuda Şeytan Üçgeninin Gizemi” konusunu birçok kişi merak eder.

İşin bir de sağlık boyutu var. Mesela kök dişlerinizle ilgili önemli bir ameliyat geçirmeniz gerekiyor. Bu işlemin nasıl yapıldığını merak ettiniz ve internet üzerinde araştırmaya başladınız. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda en azından korkunuzu yendiniz. Ya da en iyi uzmanı internette araştırarak buldunuz ve çalışmalarını incelediniz. Bu durum sizi rahatlattı ve operasyondan korkuyor olduysanız bile, artık korkularınızı yendiniz.

Sosyal Medyada Reklam Türleri

En az arama motoru konusu kadar önemli konulardan bir tanesi de, Sosyal medya reklam türleri konusudur. 2019 yılında sosyal medya kullanıcılarının sayısı, 2 milyara yakın bir rakama ulaşmıştır. Yani Çin ülkesinin nüfusundan bile daha fazla. Potansiyel olarak devasa bir kitle söz konusudur.

Sosyal medyada reklam vermenin en iyi taraflarından bir tanesi, hedef kitlenin kolay bulunabilir olmasıdır. Aynı zamanda bol miktarda hedef kitle vardır.

En çok kullanılan ve en çok reklam verilen sosyal medya platformlarını sizler için aşağıda sıraladık ve detaylandırdık.

Facebook Reklam Verme

Dünya genelinde 1,6 milyar kullanıcısıyla devasa bir potansiyele sahip olan Facebook, işlet hesabı oluşturma yöntemiyle, etkili reklamlar vermektedir. İşletme hesabınızı oluşturduktan sonra, size özel olarak hazırlanan bölgesel ve ulusal seçenekleri işaretliyorsunuz.

Daha sonra bütçenizi belirliyorsunuz. Bütçe belirleme işlemi ve türleri, GoogleAds işlemlerinin neredeyse aynısıdır.

Tabi ki öncelikle reklam verme amacınızı belirliyorsunuz. Daha sonra, hedef kitlenizi seçiyorsunuz. Bu konuda Facebook sizi yönlendiriyor. Reklamlarınızı nerede yayınlayacağınıza karar veriyorsunuz. Daha sonra bütçenizi belirliyorsunuz. Bütçenizi günlük ve toplam olarak belirleyebiliyorsunuz.

Tüm cihazlarda gösterilmek üzere, 6 formatta reklam türü bulunuyor. Bunlardan bir tanesini seçiyorsunuz. Siparişinizi veriyorsunuz. Son olarak ise reklamlarınızı ölçebiliyor ve yönetebiliyorsunuz. Özellikle bu kısımda, reklamlarınızı kaç kişi tıklamış, yaş ortalaması, ne zaman tıklamış, sitenizde ne kadar süre kalmış gibi bilgileri analiz edebiliyor ve yönetebiliyorsunuz.

Instagram Reklam Verme

Facebook platformunda olduğu gibi, işletme hesabı oluşturarak işe başlıyorsunuz.

Instagram platformunun farkı ise farklı formatalarda reklam verebiliyorsunuz. Dilerseniz kısaca bu türlerden bahsedelim:

Hikaye Reklamları:

Whatsapp programındaki hikaye özelliğinin aynısıdır. Video ya da resim olarak yüklediğiniz nesneleri, 24 saat boyunca birçok insanın görebileceği şekilde yayınlayabiliyorsunuz. Ancak şöyle bir soru sorabilirsiniz. Bunun neresi reklam ki? Şöyle normalde hikaye paylaşımınızı yalnızca arkadaşlarınız görebiliyor. Yani listenizdeki kişiler. Ancak bunu reklama dönüştürdüğünüzde, belirlediğiniz hedef kitle (artık sayısı ne kadarsa) görebiliyor. Yani ne kadar çok kişinin görmesini isterseniz, o kadar ücret ödüyorsunuz.

Fotoğraf Reklamları:

Yatay ya da dikey olarak kare formatlı fotoğraflarınızı reklam malzemesi olarak kullanabiliyorsunuz.

Video Reklamları:

Instagram’a yeni eklenen IGTV’de ya da kendi sayfanızda, videolarınızı yayınlayabilirsiniz. Bu özellikleri kullanmak ise tamamen ücretsizdir. Ancak videolarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız, bütçe oluşturup reklam veriyorsunuz. Hani hikaye akışında gördüğünüz sponsorlu video reklamlar var ya, işte onlar video reklamlara güzel bir örnektir.

Dönen Reklamlar:

Genişletilebilir hikaye döngüsü ya da platforma özel hikaye döngüsü gibi iki türü bulunan reklamlardır. 9:16 ölçülerinde verebileceğini bu reklamlarda resim ya da video gibi materyalleri kullanabilirsiniz. Facebook üzerinden verebileceğinizi belirtelim. Zira Instagram Facebook tarafından satın alınmıştır.

Twitter Reklamlar:

Instagram ya da Facebook gibi platformlar kadar etkili olmasa da, kullanıcı sayısı göz önüne alındığında, reklam vermek için ideal bir platform olduğu söylenebilir. Twetter daha çok anlık paylaşımların yapıldığı bir platformdur. Daha çok haber içerikleri paylaşılır.

Linkedin Reklamları:

İş dünyasının sosyal medyası olan Linkedin’de reklam verebilmek için öncelikle Premium üye olmanız gerekmektedir. Metin reklamları, dönen reklamlar, banner reklamları, sponsorlu içerikler, sponsorlu inmail gibi reklam türlerini, Linkedin platformunda verebilirsiniz. Saydıklarımız arasında bulunan sponsorlu içerikler ücretli reklamlardır. Diğerleri içinse üyelik durumunuza göre ücret ödersiniz.

E-Posta Reklamcılığı

Çoğunlukla Spam kutunuza gelen reklamlarını hatırladınız değil mi? İşte bu tür reklamlar e-posta reklamıdır. Yeni çıkan e-posta reklamlarından bir tanesi de, gelen kutunuzun en üstündeki posta listesinin ilk iki sırasında yer alan reklamlardır. Genelde bu reklamları Gmail postada görürsünüz. Dilerseniz ayarlar sekmesinden reklam almak istemediğinize dair tercih yapabilir ve reklamı kapatabilirsiniz.

Yandex, Outlook gibi platformlarda da reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Bu iki tür platformun kendisine özel reklam bütçesi ve yöntemi bulunmaktadır.

Tanıtım Yazıları

Firmalar hakkındaki bilgilerin yer aldığı makalelerdir. İlgili forum sitelerinde ya da sitenin kendisinde yayınlanırlar. Firmanın kendisi ve ürünleri ile ilgili bilgiler yer alır. Firmanın yazılı olarak reklamının yapılmasıdır.

BU MAKALEMİZ 24.12.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Dijital Reklam Ajansları

İnternet hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. İnsanlar merak ettikleri konuları, alışverişlerini, sağlıkla ilgili mevzularını dahi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir