Anasayfa / SEO / İşe Yarar SEO Şablonları

İşe Yarar SEO Şablonları

SEO çalışmaları için hazırlanan her türlü şablon, SEO şablonu olarak adlandırılabilir. Rapor şablonu, içerik şablonu ve web tasarım şablonu, SEO şablonları olarak örneklendirilebilir. Şablon seçimi yapmadan önce işe yarar şablonlarda olması gereken özelliklerin bilinmesi gereklidir.

SEO Çalışmalarında Web Tasarım Şablonları

Web sitelerinin iskeletini oluşturan ve basitleştirilmiş yapılar, web tasarım şablonları olarak adlandırılır. Tasarımın ilkel hali siyah ve beyaz renklerine sahiptir. Daha sonra renklendirme çalışmaları yapılır. Ayrıca tasarımda herhangi bir görsel ya da sınıflandırmaya dayalı elemanlar bulunmaz. Bu elemanlar daha sonra eklenir.

Geçmiş yıllarda web tasarım şablonları Word ya da PDF ortamında hazırlanırdı ve müşterilere sunulurdu. Ancak günümüzde büyük kolaylık sağlayan ve test sunucu adı verilen internet sitesinde tüm yönleriyle görülebiliyor. Ayrıca müşterilere de gösterilebiliyor.

Test aşamasında olan bir sitenin SEO açısından durumu da analiz edilebiliyor. Bir web sitesinin iskeletinin hazırlanması, hesaba katılması gereken tüm unsurların daha iyi planlanmasını sağlar. Böylece etkili bir UX ve UI tasarımı yapılabilir. Bilindiği üzere SEO çalışmalarında kullanıcı odaklı tasarımlar oldukça önemlidir. Planlama yapılmadan hazırlanan bir web sitesi, hiçbir zaman kullanıcı odaklı olmamıştır ve genellikle başarısızlıkla sonuçlanır.

Web tasarım şablonları ise web sitesinin tam olarak SEO uyumlu olarak hazırlanabilmesini ve düzenleme yapılabilmesini sağlar.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

SEO Raporu Şablonları Ne İşe Yarar?

Web sitesinin performansına dayalı raporlardır. SEO açısından oldukça önemlidirler. Çünkü iyi hazırlanmayan bir SEO raporu, SEO çalışmalarının da etkisini yitirmesine neden olur. Birçok durumda web sitelerinin sıralama alamamasına neden olur.

SEO raporu şablonları ise yapılacak olan SEO çalışmalarının taslaklarını ifade eder. Şablon sayesinde hangi unsurların işe yaradığını ve nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği net bir şekilde görülebilir.

Web sitesinin ilerleme durumu, SEO raporlarında belirtilir. Ancak müşteriler açısından her ne kadar ilerleme durumu önemli olsa da, sitenin büyüme kapasitesinin de gösterilmesi gerekir. Bunu yapabilmek için de, SEO raporu şablonlarında doğru soruların sorulması ve cevapların alınabilmesi gereklidir.

 

Mevcut sorunların analiz edilmesi, en az analizin kendisi kadar önemlidir. Zaten SEO raporunda amaç, sorunların ortaya çıkarılması ve giderilmesidir. Eksiklikler ve hatalar ortaya koyulduktan sonra, yol haritası çizilir ve gerekenler yapılır.

Rapor sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre müşterileri bilgilendirmek gerekir. Nedeni ise müşterilerin bütçe ayarlaması yapmak istemeleridir. Belki de gerekli olsa da bazı unsurlardan vazgeçmek isteyebilir.

Önemli olan teknik hataların ortaya çıkarılmasıdır. Genelde rapor şablonlarında teknik hatalara odaklanılır.

Harcanan reklam giderlerinin işe yarayıp yaramadığı da raporlarda açıkça görülebilir. İşe yaramayan reklamlar ile ilgili strateji değişikliğine gidilebilir. İşe yarayanlara da odaklanılır.

SEO raporu şablonu oluşturmak hem kolaydır, hem de zordur. İlk başlarda çıkan analiz sonuçlarına göre oluşturulan şablonlar hatalı ya da eksik olabilir. Ancak bunun bir önemi yoktur. Tecrübeye bağlı olarak, eksiklikler ve hataların giderilmesi ile birlikte, iyi bir şablon ortaya koyulur ve hep bu şablona bağlı kalarak, iyi bir SEO raporu elde edilebilir.

Veriler, verilerin analizi ve müşteriye açıklanması ve açıklanan veriler üzerinden müşteriye tavsiyeler verilmesi şablon olarak benimsenebilir. Ancak bahsettiğimiz bu unsurlar, ana unsurlardır ve detayları içermezler.

Hazır olan SEO raporu şablonlarından yararlanabilirsiniz. Mesela:

 • Ahrefs analiz programında yer alan şablondan,
 • Google Slides hazır şablonundan ya da
 • Skitch yazılımdan yararlanarak,

Hazır SEO şablonu elde edebilirsiniz. Hazırladığınız her şablona farklı bir isim vermeniz yararlı olacaktır. Çünkü her müşteri için farklı bir çalışma yapmak zorundasınız.

SEO Uyumlu İçerik Şablonu İşe Yarar mı?

Kesinlikle işe yarar. Ancak öncesinde, etkili bir planlama gerçekleştirmelisiniz. Aşağıdaki adımları hayata geçirerek, etkili bir planlama yapabilirsiniz.

 

Hedef Kitlenizi Tanımalısınız

SEO çalışmalarının en önemli parçası, anahtar kelimelerdir. Hedef kitleyi ifade ederler. İnsanlar ilgilendikleri konu ya da ürünü, arama motorunda anahtar kelimeleri kullanarak aratırlar. Anahtar kelime ya da kelime grupları aslında kullanıcının kendisi tarafından oluşturulur. Yani kullanıcı aklında olan kavramı kelimelerle ifade eder. Ne kadar çok kişi aynı kavramı kullanırsa, anahtar kelime de o olur.

Dolayısıyla internet sitenizde var olan içeriklerin kullanıcıların ihtiyaçları ile uyumlu olması gerekir.

Herkesi tatmin edecek ortak soruların cevaplarını verebiliyor olmanız gerekir. Yani içerikleriniz bu yönde var olmalıdır.

İnsanlar içeriklerinizi gördüklerinde tereddüt etmeden sizinle iletişime geçebilmelidir.

İçerikleriniz Kurumsal ve SEO Uyumlu Olmalıdır

Hedef kitlenize ciddi bir birikiminiz olduğunu göstermelisiniz. Bunu yapabilmek için de:

 • Etkili bir başlık koymalısınız,
 • Metinle uyumlu resim ya da videolar içeriklerinizde yer almalı,
 • Test ve anket uygulaması içerebilir,
 • İnfografik gibi ilgi çekici resimler yer alabilir,
 • İlginç ve viral videolar içerebilir ve
 • İnsanların dikkatini çeken mesajlar kullanılabilir.

 

İnternet sitenizde kullanacağınız; makale, video ve resimlerin tamamı içerik olarak adlandırılır. Sitenizin ana sayfasında özellikle resim ve videoların yer alması önemlidir. Ayrıca ilgi çekici sloganlar da ana sayfada insanların dikkatini çekecek ve sitenize daha fazla kişinin gelmesini sağlayacaktır.

Tabi ki öncelikle insanların sitenizden haberdar olması gerekecektir. Yukarıda anlattığımız tüm uygulamalar, arama motoru botlarının da dikkatini çekecektir ve bu uygulamalar sitenizi arama motorunun en üst sıralarına taşıyacaktır.

Kullanıcı odaklı eserler ortaya koyulduğu sürece, internet sitelerinin arama motorlarının en üst sıralarına gelmemesi için hiçbir neden yoktur.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 8 Altın Kural

Google’da üst sıralara çıkmak için bir sürü zaman ve para harcıyorsunuz. Peki neden üst sıralara …

4 yorumlar

 1. Merhaba Seo uyumlu içerik şablonu ne işe yaramaktadır? İçeriklerimizin seo uyumlu olması ne gibi bir avantaj sağlamaktadır?

  • Merhabalar Fadime Hanım
   Kesinlikle işe yaramaktadır. Fakat önceden olumlu bir plan yapılması gerekmektedir.

 2. Merhabalar SEO Çalışmalarında Web Tasarım Şablonları Nedir Ne İşe Yaramaktadır? İçeriklerimizin Kurumsal ve SEO Uyumlu Olması Bizlere Faydası Nedir. Şimdiklten Verilen Bilgiler İçin Teşekkür Ederim.

  • Merhaba Fahri Bey,
   Seo çalışmasında web tasarım şablonları Kesinlikle işe yarar. Ancak öncesinde, etkili bir planlama gerçekleştirmelisiniz. Aşağıdaki adımları hayata geçirerek, etkili bir planlama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir