Anasayfa / İstanbul Web Tasarım / Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nasıl Olmalıdır?

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nasıl Olmalıdır?

Satın aldığınız bir ürünü nasıl deneyimlersiniz? Kullanıcı deneyimi tasarımı araçları nedir?

Satın aldığınız ürünü denerken öncelikle bozuk olup olmadığına bakarsınız. Daha sonra performansını test edersiniz. Mesela bir cep telefonu bataryası aldınız. Önce telefona takarsınız, çalışıyor mu diye… Daha sonra cep telefonunu fişe takarsınız ve bataryanın hızlı dolup dolmadığını kontrol edersiniz. Eğer batarya hızlı bir şekilde doluyorsa o zaman doğru bir tercih yapmışsınız demektir. Telefonu fişten çekersiniz ve bataryanın ne kadar süre dayandığını test edersiniz. Batarya bu testten de geçerse sizin için olumlu bir gelişme olur.

İşte web sitelerinde de durum aynıdır. Sitenizi ziyarete gelen kullanıcılar, sitenizi her yönüyle test ederler. Ana sayfanızdaki; resim, yazı ve videoların yerleşimine bakarlar. Tepe menüyü test ederler ki, sitede her istedikleri yere kolay ulaşıyorlar mı diye… Web sitenizdeki yazıları okurlar kendilerine bir şey katıyor mu diye…

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir? Örnekleri Nelerdir?

User Experience İngilizce adıyla kullanıcı deneyimi: Yeni bir ürün ya da tasarımın tüketiciler tarafından kullanılmasını ifade eder. Tüketici kullanım sonucunda deneyimlerini ürünü ya da tasarımı ödüllendirerek anlatır. Ya da tam tersi de doğrudur.

Web sitesi ya da cep telefonu uygulamalarındaki:

 • Yazı karakteri ve boyutları,
 • Resim ve videoların nitelikleri ve boyutları,
 • Menülerin kolay erişilebilirliği,
 • Logo ve sloganların dikkat çekme oranı,
 • Web sitesinde bulunan renkler,
 • Faydalı içerikler,

Yukarıda sayılan unsurlar kullanıcı deneyimi tasarımı örnekleri olarak değerlendirilebilir.

Kullanıcı Deneyimlerini Nasıl Ölçebilirsiniz?

Kullanıcı Deneyimlerini Nasıl Ölçebilirsiniz?

Tabi ki kullanıcı deneyimi tasarımı araçları kullanarak. Yani web sitenizde ya da cep telefonu uygulamanızda, geri bildirim almanızı sağlayacak formlar ve butonlar kullanarak, kullanıcının ürününüzü ne ölçüde beğendiğini anlayabilirsiniz.

Web Sitesi İçin Neden Önemlidir?

Aslında konuyu web sitesi açısından sınırlandırmak yanlış olur. eğer bir firmanız varsa ve faaliyetteyse daha fazla müşteri kazanmak adına, internet dünyasının nimetlerinden yararlanmak istersiniz. Bu amaçla web sitesi yaptırırsınız. Web sitenizde tıpkı firmanız gibi çalışmaya başlar.

Nasıl ki firmanıza gelen müşterilerinizin memnuniyetini anketler ve müşteri hizmetleri gibi çeşitli kanalları ve yöntemleri kullanarak ölçersiniz, aynı şekilde kullanıcı deneyimini de bazı araçlarla ölçersiniz.

Bunu yapmak zorundasınız, çünkü sitenize gelen kullanıcıları memnun etmezseniz, potansiyel müşteri kaybedersiniz. Bir süre sonra web siteniz hiç ziyaretçi almaz ve atıl duruma gelir. Dolayısıyla harcadığınız onca para ve emek boşa çıkar.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutlaka web sitenizi ziyarete gelenlerin memnuniyetini ölçecek araçlar kullanmalısınız. Dijital etkileşim ve kullanıcı deneyimi birbirinden ayrılmayan kavramlardır.

Dijital etkileşim araçlarına örnek verecek olursak:

 • İletişim formları,
 • Sosyal medya bağlantı ve paylaşım butonları,
 • Canlı destek yazılımları,
 • E-posta ile etkileşim,
 • Yorum formlarını

Sayabiliriz. Dolaylı da olsa kullanıcı deneyimini analiz araçları ile de ölçebilirsiniz. Neden dolaylı diyoruz? Çünkü analiz araçları ile web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, ne zaman ziyaret ettiğini ve hangi bölgeden olduklarını ölçebilirsiniz.

Bu tür analiz araçları size kullanıcıların görüşlerini doğrudan vermez.

Yukarıda saydığımız tüm unsuları ve analiz araçlarını kullanarak, kullanıcıların isteklerini önemsemeli ve yerine getirmelisiniz.

Mesela ana sayfadaki renk tonunu beğenmeyenler çoğunluktaysa, o zaman renk tonunu değiştirmelisiniz.

Menüleriniz, diğer sayfalara ulaşmada kullanıcılara sıkıntı yaşatıyorsa, o zaman menüleri tekrar tasarlatmak zorundasınız.

Sitenizde kullandığınız resim ve videolar sıkıcıysa ya da kullanıcıların çoğu beğenmediyse, yenileriyle değiştirmeniz ve daha ilginç video ve resim kullanmanız doğru olacaktır.

Aynı şeyi sitenizde yer alan slogan ve makaleler için de söyleyebiliriz. Kullanıcı deneyimi makale açısından aslında hayati öneme sahiptir. çünkü web sitenizi yazılı olarak ifade edersiniz.

UX Tasarım Nasıl Hazırlanır?

UX Tasarım Nasıl Hazırlanır?

Grafik tasarımından tutun da, logo tasarımına hatta slogan bulmaya kadar UX tasarım geniş bir yelpazede değerlendirilmelidir.

Genel olarak iyi bir kullanıcı deneyimi tasarımı yapabilmek için ekip çalışması gerekir. Önce sorunun ne olduğu ortaya koyulur. Daha sonra çözüm planlaması yapılır. Daha sonra uygulanan çözümün prototipi denenir. Eğer başarılı olursa yayına alınır. Eğer başarılı olmazsa, eksik ya da hatalı olan kısımlar düzenlenir.

Alışkanlıklar önemlidir! Kullanıcıların en çok hangi alışkanlıklara sahip olduğunu tespit edebilirseniz, web sitenizi ona göre tasarlayabilir ya da gerekli olan düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Şunu da unutmadan söyleyelim! En iyi tasarım, en basit olanıdır! Çünkü insanların birçoğu karmaşık olan şeylerden hoşlanmaz. Bu gerçek hayatta böyledir, neden sanal dünyada da böyle olmasın?

Web sitenizde her zaman için yeni fikirleri hayat geçirmeniz gerekir. Ancak mevcut olan yapıyı bozmadan. Yani yavaş ama istikrarlı adımlarla ilerlemeniz gerekiyor. çünkü sürekli olarak yenilik yaparsanız, insanların takip etmesi olanaksızlaşır ve kafaları karışır.

UX süreçleri aslında karmaşık değildir. Sadece kullanıcıların tam olarak ne istediğini ortaya koyarsınız. Elde ettiğiniz bilgilerle de çözüme odaklanırsınız. Daha önce söylediğimiz gibi ekip olarak bu işin yapılması başarının koşuludur.

Zaten iyi bir web tasarımında alanında uzman ve deneyimli ekip üyeleri bulunur. İyi bir programcı, kodlamayla web sitesinin iskeletini oluşturur. Grafik tasarımcı, sitedeki görsel öğeleri tasarlar. Sanat danışmanı, multimedyanın sanatsal açıdan nasıl yansıtılacağını belirler. SEO uzmanı sitenin daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak için çalışmalar gerçekleştirir.

Artık mükemmel bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için tüm bilgilere sahipsiniz. O zaman ne bekliyorsunuz?

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Hazırlanır?

SEO uyumlu web tasarım, arama motorlarında ilk sıralarda uzun süre yer almayı ifade eder. İnternet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir