Anasayfa / Web Tasarım / Kurumsal Web Tasarım Fiyatları

Kurumsal Web Tasarım Fiyatları

Web sitesi bilindiği üzere kurum ve kuruluşların kendilerini dijital ortamda göstermek amacıyla bilişim ajansları vasıtasıyla aldığı bir hizmettir. Bunu kurumsal web tasarım nedir? İsimli yazımızda uzunca açıklamıştık. Bu yazımızda ise bu hizmetin fiyatına kısaca bir göz atacağız.

Öncelikle belirtmeliyim ki kurumsal web tasarım bir hizmettir. Yani bir ürün gibi sabit veya yaklaşık bir fiyatlandırılması bulunmamaktadır. Ki zaten bir ürün almaya kalksanız bile kullanıldığı malzemeden ve markasından dolayı ürünün fiyatında farklılıklar yaşanabilmektedir. Buda alınan hizmette fiyat farklılıkları yaşanmasının gayet normal olduğunun bir göstergesidir. Aynı şekilde aldığınız hizmetin ne denli kapsamlı olması da fiyatı büyük bir oranda etkilemektedir. Yani 5 sayfalık bir site ile 5’den fazla sayfası ve ayrı modülleri bulunan bir site arasında tabi ki de farklılık olacaktır. Bu nedenle bir ajansdan fiyat teklifi almadan önce ihtiyaçlarınızı ve taleplerinizi iyi bilmeniz gereklidir. Bu ihtiyaç ve talepler aşağıdaki gibi olabilir.

Fiyatı Belirleyen Faktörler

  • Öncelikle kendinize rakip gördüğünüz veya beğendiğiniz siteleri listeleyin.
  • Toplam tasarlanması gereken sayfalar böylelikle ortaya çıkacaktır. Bu fiyatı belirleyen en önemli faktördür.
  • Sitede ayrı modüller bulunacak mı? Bu modüllerden kastımız sitede ürün araması veya listelemesi gibi veritabanına gereksinim duyulacak sistemlerin olup olmaması durumudur. Bu sistemlerin büyüklüğü fiyatlandırmayı oldukça etkilemektedir.
  • Sitenin güvenilir bir site olması için SSL sertifikasının sitede olup olmaması durumu.
  • Sitenin özgün tasarım mı paket tasarım mı olacağı ? Özgünlükten kastımız tasarımınızın hiçbir firma tarafından kullanılmamış olmasıdır. Paket ise farklı sektörlerdeki işletmelerin o tasarımı önceden kullanması durumudur. Size tavsiyemiz arama sonuçlarında yer almak ve firmanız uygun bir tasarım ortaya çıkartmak için özgün tasarımdan yana tercihinizi yapın.

Net Bir Fiyat Vermek Gerekirse;

Kurumsal web tasarım fiyatları yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda şekillenmektedir.  Buda ortalama 3.500 TL 5000 TL arasında bir fiyatı karşınıza çıkartmaktadır. Tabi bu fiyatlandırmalar yapılacak olan tasarımın paket veya özgün olması durumuna göre artmakta veya azalmaktadır. Paket tasarımlar özgün tasarımlara oranla daha ucuzludur. Bu ucuzluk veya pahalılık durumu da çalışacağınız ajanstan ajansa farklılık göstermektedir. Sektörde uzun yıllardan beri hizmet veren ve referanslarıyla göz dolduran bilişim ajansıyla sektöre yeni atılmış olan bir ajans arasında tabi ki farklılıklar olacaktır. Bizim naçizane tavsiyemiz sektörde adından bahsettirmiş firmalardan hizmet almanızdır.

Fiyatlar Hangi Durumlarda Ucuz Olabilir?

  • İstediğiniz ölçülerde bir web sitesi çalışacağınız ajans da hali hazırda bulunuyorsa,
  • Hazır tasarım üzerine bir düzenleme işlemi yapılacaksa,
  • Sitenin arama sonuçlarında yer alması için gerekli optimizasyonları ve sitenizi kolay yönetebilmek için bir admin panele ihtiyacınız yoksa,
  • Ajans tarafından önceden geliştirilmiş ve beğenilmemiş bir tasarımın sizin kriterlerinize yakın olması durumunda,
  • Bir ajansla çalışmayıp işi sadece para kazanmak isteyen kişilerle çalışmak isterseniz web sitesinin fiyatı ucuz olabilir.

Yukarıda belirtilen maddeler es geçildiği taktirde site fiyatında birtakım ucuzlamalar yaşanabilir fakat bu sefer sadece site yapmak için yapmış olursunuz. Yani siteniz arama sonuçlarında yer almayarak sizlere hiçbir geri dönüşüm sağlamayacaktır.

Ajanslar Arası Fiyat Farklılıklarının Nedeni Nedir?

Günümüzde birçok web sitesi ajans bulunmakta ve bu ajanslar belirli kriterler doğrultusunda ortaya kurumsal web tasarım fiyatı çıkartmaktadır. Çalışmayı yapacak ajansın sektördeki konumu bu fiyatı belirleyen en önemli faktördür. Yani evden hizmet veren kişiyle bir kurumsal ajans arasında dağlar kadar fark olacaktır. Aynı şekilde kişiden ajansa farklılıkların yaşanabildiği gibi ajanstan ajansa da birtakım farklılıklar yaşanmaktadır. Burada unutulmaması gereken bir nokta vardır ki oda çalışmayı gerçekleştirecek olan ajansın tecrübesidir. Yani ucuza kaçacağım derken ortaya istediğiniz kriterlerde bir tasarım çıkartamayabilirsiniz. Fakat paraya biraz kıyıp profesyonel bir siteye sahip olabilirsiniz. Bu site kuşkusuz ki sizlere birçok avantaj sağlayacaktır.

Eğer sizlerde gerçekten iyi bir geri dönüşüm alacak siteye sahip olmak istiyor ve rakiplerinize karşı bir adım öne geçmek istiyorsanız kuşkusuz ki kurumsal bir ajansla çalışmanız gereklidir. Bu ajanslar geri dönüşüm açısından sizlere birçok avantaj sağlayacaktır.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

En İyi Kurumsal Web Siteleri Nasıl Hazırlanır?

En iyi kurumsal web siteleri nasıl hazırlanıyor biliyor musunuz? Tabi ki birçok faktörün bir araya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir