Anasayfa / Web Tasarım / Kurumsal Web Tasarım Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kurumsal Web Tasarım Nedir? Avantajları Nelerdir?

İnternet kullanımının her geçen gün artması beraberinde birçok sektörü olumlu ve olumsuz yönde etkilemiştir. Web alanı bu etkiyi olumlu yönde hisseden sektörlerden biridir. Bu sektörde kullanıcılar arama motorları vasıtasıyla internet sitelerini dolaşarak ihtiyaçlarını gidermektedir. Bunun farkında olan işletmelerde hizmetlerini ve ürünlerini bu sektöre yönelterek reklam yapmayı amaçlamıştır. İnternet üzerindeki kitlenin ve getirinin farkında olduğundan dolayı web sitesi yapma kararı alan işletmeler web tasarım ajanslarıyla iletişime geçerek firmalarını yansıtacak bir site yaptırmaktadır.

Firmanız için yapılacak olan sitenizi internetteki yüzünüz olarak düşünebilirsiniz. Nasıl ki dükkanınızın müşteri çekmesi için dikkat çekici tabelalar veya kampanyalar yapıyorsanız web sitenin de bundan arta kalır bir yanı yoktur. Yani yaptıracağınız siteyle kullanıcıların dikkatini çekerek onları ürün veya hizmet almaya teşvik edebilirsiniz. Ayrıca yapılacak olan site sadece firmanızın satışlarını arttırmakla kalmayıp sizlere birçok avantaj sunacaktır. Bu avantajları aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

kurumsal-web-tasarim-nasil-olmalidir.png

Kurumsal Web Tasarım’ın İşletmenize Sağlayacağı Avantajlar

 • Yaptıracağınız site vasıtasıyla müşterilerinizle doğrudan etkileşime geçip onlara hizmetlerinizi güvenilir bir firma imajıyla sunabilirsiniz. Bunun için kullanıcılarınızın kafasını karıştıracak tasarımlardan uzak durmalı onlara en sade ve şık tasarımı sunmalısınız. Bu satışlarınızı ciddi oranda arttıracak önemli bir faktördür.
 • Bilindiği üzere kullanıcılar siteyi hızlı bir şekilde gezmek için navigasyonlar yani menülerden yardım alır. Bu menüleri her ne kadar tutarlı ve anlaşılır bir şekilde yaparsanız o kadar çok kullanıcıyı sitede tutabilirsiniz. Kullanıcıların sitede uzun süre vakit geçirmesi sizleri arama sonuçlarında da hızla üst sıralara taşıyacaktır. Aynı şekilde buda yukarıda belirtilen maddeyle aynı kapıya çıkıp sizlere müşteri kazandıracaktır.
 • Kurumsal web tasarım işlerinizi olumlu yönde etkilemekle kalmayıp sizlere birçok avantaj sunmaktadır. İnternet üzerinden numaralarınızın ve adresinizin bulunması kullanıcıların sizlere ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Aynı şekilde arama sonuçlarında yer almanız internet reklamlarınızın olmasını sağlayacaktır.
 • Yaptığınız veya yapacağınız sitenin internette 7/24 online bir şekilde açık olması sürekli olarak reklamlarınızın olmasını böylelikle de satışlarınızın artmasını sağlayacaktır. Buda sizleri başarıya kavuşturacaktır.
 • İnternetteki kurumsal kimliğinizi güçlendirip rakiplerinize karşı bir adım önde olabilirsiniz. Bu avantajlara sadece bir web sitesine sahip olarak yapabilirsiniz. Fakat yapılan site amacına ulaşabildiği gibi ulaşamadığı durumlarda vardır. Sitenin standartlara ve kullanıcılara uygun olmaması sizleri amacınıza ulaştırmayacak olan başlıca unsurlardır. Bu unsurlara dikkat edip ortaya bir web sitesi çıkartarak bu avantajlara sahip olabilirsiniz.

kurumsal-web-tasarim-sureci.png

Kurumsal Web Tasarım Süreci Nasıldır?

Kurumsal web tasarım süreci birden fazla aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada analiz ve projelendirme olarak tabir edilen bir safha gerçekleştirilir. Bu safhada siteyi yaptıracak olan firmalardan birtakım içerikler alınmaktadır. Bu içerikler yazı, resim veya iletişim bilgileri olabilir. Tüm bu veriler bir yerde toplandıktan sonra sektörle alakalı araştırma safhasına geçilir. Burada sektörle alakalı tasarımlara göz atıldıktan sonra photoshop yardımıyla sitenin ara yüzü ve ara sayfaları tasarlanır. Bu tasarlama süreci müşteri tarafından onay aldıktan sonra kodlama aşamasına geçilir. Bu aşamada arama motoru optimizasyonu için birtakım çalışmalar ve tüm tarayıcılarda uyumluluk için birtakım çalışmalar gerçekleştirilir. Tüm bu süreçten sonra elde edilen site son haliyle müşteriye sunulur. Müşterinin onay vermesi sonucunda da siteyi yayına alma işlemi yapılır. Bu işlem için bir domain yani alan adına ve bir hosting yani sunucuya ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçları genellikle bir yıllık deneme süreci nedeniyle bilişim firmaları karşılar. Fakat bu karşılama işlemi firmadan firmaya değişiklik gösterebilmektedir. En sonunda site de yayına alındıktan sonra destek sürecine geçilir. Bu süreçte müşterinin ihtiyaçlarını gidermek için birtakım talepler oluşturulur ve bu talepler doğrultusunda ilgili firmadan destek alınır. Tabi bu desteğin alınabilmesi için hizmet alacağınız bilişim firmasının sektöründe öncü ve güvenilir bir firma olması gereklidir. Aynı şekilde bu firmadan destek alacağınızın teminatını da almalısınız. Peki çalışacağınız firmanın güvenilir olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bu sorunun yanıtı aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Web Tasarım Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Seçeceğiniz firmanın neler yapabileceğini ve sizlerin ihtiyacını karşılayacak nitelikte bir firma olduğuna karar vermek için çalışma gerçekleştireceğiniz firmanın referanslarını incelemelisiniz. Buradan firma hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Çalışacağınız firmanın hakkımızda sayfasına bakarak da firma hakkında birtakım bilgilere sahip olabilirsiniz. Ayrıyeten firmanın adresi, konumu, telefon numarası gibi bilgilerin doğrulundan da emin olmasınız. Bu hususa dikkat etmeniz mağdur olma riskinizi azaltacaktır.
 • Satış öncesi verdiği desteğin satış sonrasında da arkasında olan firmalardan yana tercih yapmalısınız.
 • İş yapacağınız ajansla yüz yüze bir görüşme de gerçekleştirmeniz sizlerin yararına olacaktır. Bu görüşmede web sitenin getirilerini, trafiğini, dönüşüm oranını ve potansiyel müşteri getirme oranını konuşabilirsiniz.
 • Çalışacağınız firmanın alanında uzmanlaşmış hizmetlerine göz atmanız ve bu doğrultuda seçim yapmanız profesyonel hizmet almanız açısından önemli bir husustur. Yani bir web tasarım ajansıyla bir seo ajansının arasında birtakım farklılıklar vardır. Örneğin bir web tasarım ajansına göre seo ajansı sizlere istediğiniz tasarımı sunamayabilir. Bu nedenle hizmet alacağınız alanla ilişkili firmalardan hizmet almanız gereklidir.

kurumsal-web-tasarimi.jpg

Kurumsal Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal web tasarım sitelerinde olmazsa olmazdan biri özgünlük ve sadeliktir. Özgünlükten kastımız sitenin diğer firmalarla aynı tasarıma sahip olmayıp kendine özgün bir tasarıma sahip olmasıdır. Aynı şekilde sadelikte profesyonel bir web tasarım için olmazsa olmaz bir etkendir. Bu profesyonel web sitesi aynı şekilde kurumunuzun da alanında uzman bir işletme olarak gözükmesini sağlayacaktır. Bu nedenle karmaşık tasarımlar yerine düz ve özgün tasarımlardan yana tercih yapılmalıdır. Aynı şekilde bu durum müşterilerinizin gözündeki imajınızı da belirleyecektir. Bunun için ekstra bir şekilde konunun üzerinde durulması gereklidir.

Şık bir şekilde tasarlanan site firmanızın imajını ve kurumsal kimliğinizin güçlülüğünü belirlemektedir. Fakat sitenin tasarımı bunu belirlemede yetersiz kalabilmektedir. Bu yetersizliğin en büyük sebebi firma logosunun tasarımla bir bütün içerisinde olmamasıdır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için logoyla uyumlu bir site ortaya çıkartılmalıdır.

Anasayfanızı bir nevi sitenin vitrini olarak düşünebilirsiniz. Bu vitrinde firmanızın tanıtımı, duyurularını ve kampanyalarını paylaşabilirsiniz. Böylelikle sitenizdeki etkileşimi arttırabilirsiniz. Sitenin etkileşiminin artması aynı şekilde sitenin arama sonuçlarında daha hızlı üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır. Buda daha fazla kitleye hitap etmenizde etkili olacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir husus var oda sitenin hızlı açılması durumudur. Yavaş açılan siteler trafik kayıplarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Sizlerde bu tür kayıplarla karşı karşıya kalmamak için site içerisinde var olan resimleri ve videoları optimize edebilirsiniz.

kurumsal-web-tasarim-faydalari.png

Kurumsal Web Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sitenin amacına ulaşıp arama motorlarında yer alması için siteye özgün içeriklerin girilmesi ve sitede var olan kırık linklerin giderilmesi gereklidir. Bu işlem için birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitelerinde var olan sitenizi taratarak kırık linkleri bulabilir veya içeriğinizin özgün olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.
 • Sitede animasyonlara yer vermeniz kullanıcıların dikkatini çekebilir. Fakat fazla abartıya kaçmak ve gözü yoran animasyonları siteye eklemek sitenize yarardan çok zarar verecektir.
 • Sitenizin anasayfası özenle tasarlanmalıdır. Aksi taktirde firmanızın imajı zedelenebilir.
 • Sitenizin güvenilir bir site olması için SSL sertifikasının siteye eklenmesi gereklidir. Bu sertifika sitenizi güvenilir bir site yapmanın yanında müşterilerinize güven vermesini sağlayacaktır.
 • Son olarak siteden ciddi anlamda gelir elde etmek istiyorsanız mobildeki trafiği göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için siteyi tüm ekran boyutlarına uyumlu yani responsive yapmanız gereklidir. Sitenin responsive olması sitenize gelen trafiği arttırdığı gibi sizleri arama sonuçlarında üst sıralara taşıyacaktır.

Kurumsal Web Tasarım Neleri Kapsar?

 • Sitenin kolay bir şekilde yönetim paneli vasıtasıyla yönetilebiliyor olmasını,
 • Arama motoru dostu olmasını,
 • Tasarımla sitedeki içeriğin bir bütün içerisinde olmasını,
 • Tasarımın tüm ekran çözünürlüklerine uygun olmasını,
 • Etkileşimli ve işlevsel olmasını,
 • Kullanıcılara güven vermesini,
 • Sitenin güvenilir olmasını kapsamaktadır.

kurumsal-web-tasarim.png

Kurumsal Web Tasarım Fiyatları Ne kadar?

Birçok kurum ve kuruluş web sitesi yapma kararı alırken fiyat farklılıklarıyla karşılaşmıştır. Buda onların kafasını büyük ölçüde karıştırmıştır. Bu karışıklığın olmasındaki en büyük sebep firmadan firmaya verilen hizmetten dolayı ücretin farklılık göstermesidir. Firmanın yanı sıra başka nedenlerden dolayı da fiyatlarda birtakım farklılıklar yaşanmaktadır. Bu farklılıkları aşağıdan maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

 • Yapılacak olan tasarımın paket tasarım veya özel tasarım olması,
 • Site içeriğinin kapsamı,
 • Altyapının gelişmişliği,
 • Arama motoru optimizasyonu,
 • Siteye yapacak olan firmanın bilinirliği.

Yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda ortaya birtakım fiyatlar çıkacaktır. Acarnet bu konuda sizlere birtakım kolaylıklar sağlayarak hizmet vermektedir. Sektörde 15 yıllık tecrübeyle hizmet veren firmamızla sizlerde iletişime geçerek profesyonel kurumsal bir siteye sahip olabilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı 2020 Trendleri

Kurumsal web sitesi tasarımı özel bir çalışma disiplinini gerektirir. 2020 yılı trenlerini yakalayabilmek için farklı …

Bir yorum

 1. Ali Yıldırım

  Merhaba,

  Öncelikle çok faydalı bir makale olmuş. Bütün makalelerinizi beğenerek okuyorum ve arkadaşlarıma okuması için tavsiye ediyorum. Ben bir firma sahibi olarak web sitelerimi kurumsal firmalara yaptırdım. Freelancer birine yaptırmaktansa 3-5 lira daha fazla vererek kurumsal bir firmaya yaptırırım istediğim zaman destek almayı tercih ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir