Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Genel de, web sitesi tasarımının “mükemmel” örnekleri olarak gördüklerimiz çarpıcı resimlere ve ya orijinal biçimlere odaklanılır. Ancak işletmeler web tasarımında dikkat etmesi gerektiği çok önemli püf noktalar vardır.

Pazarlama sitesi ve ya dahili bir web uygulamasını yaratırsanız da, işletmelerin çoğunluğu web tasarım tavsiyesinin kabul etmediği karışık organizasyonel arzuları vardır. Göze hoş gelen bir kullanıcı Arabirimi, emek sarf etmek için güzel bir şeydir, fakat genel kullanıcı tecrübesinin şirketinizin ana noktasını (performans, ilerleme, markalama ve analitik dahilinde) nasıl etkilendiğinin yoğun bir incelemesine ağır basmamalıdır.

Web sitesi tasarımının alt satırlarda ki etkisinin ne kadar fazla etkilendiğini hedefleyen bazı çarpıcı istatistikler mevcut. Bu istatistiklere bir göz atarsak;

Kullanıcı tecrübesini iyileştirmek adına harcadığınız her dolar karşılığında 2 ile 100 değerlerindedir.

Web sitesi projelerinin %70’i civarında, kullanıcılar ulaştıkları hedeflerin sonuçlarını beğenmediği için başarısız oldu.

B.T. projelerinin %15’inden çoğu terkedilmiş ve proje sürecinde bir programcının vaktini en az %50’si işi tekrardan yapmak için kullanmıştır.

Mevcut ölçümler, hedefler ve test süreçlerini önceden faaliyete dökmüşse, bu boşa harcanan vaktin çoğunluğu önlenebilir.

Web sitenizde ki yeni bir boya katmanı, bu istatistiklerin belirtmek istediği sorunları gidermeyecektir. Bir kısım, gerçekten iyi dizayn edilmiş bir web sitesinin bütününü kuran aerodinamik teknolojinin katkısıyla, kullanıcı deneyimi çatısı altındadır.

Kurumsal Web Tasarım

Dönüşüm Eksenli Dizayn

Sitenizi dönüşümler için optimize edebilmek, müşterinizin daha sonraları ne yapmasını istediğinizi seçmek, sonra dikkatini dağıtan bütünlüğü filtrelemekle alakalıdır.

Kullanıcınızın karar ettiği şeyi eyleme yönlendirmenin çok çeşit yolu vardır.

Yön İşaretleri , Sayfada ki bir takım öğelere dikkat çeken simgeler, parlak renkler ve ya animasyonlar kullanın.

F-Pattern ve Z-Pattern Layout’lar, İnsanlar okuduklarından çok fazla tarama yaparlar ve bunu genelde F ya da F şekillerinde yaparlar.

Orada ayrıntılı bilgicikleri hangi ne zaman kullanacağını seçmenize destek olmak için çevrimiçi kullanılabilir.

Seçimleri Düşürmek, daha fazla seçeneğin insanları tercih vermede daha az hale getirildiğini işaret eden iyi bilinen bir çalışma vardır. Bu, diğer opsiyonları temelli kaldırmak anlamına gelmez.

Bir ya da iki faaliyeti işaret edebilir, daha sonra fazla bilgi arayışına devam eden kullanıcılar için geriye kalanları başka bir sayfaya uygulayabilirsiniz.

Bu yedi tercih arasında, dönüşüm çoğunluklu dizaynın büyük olasılıkla alt satırınız üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olması bekleniyor. İş tercihleriniz, insanları sitenizde meşgul etmeye odaklı olduğu takdirde, dönüşüm çoğunluklu bir zihniyet kurumsal web siteleri için bir zorunluluktur.

Yenilikçi Web Tasarım

İş Gayeleri ve UX Optimize

Kuşkusuz, dönüşümler için optimizasyon etmek, işletme gayeleri iyi bir kullanıcı tecrübesi ile çakıştığında yapılması gerekenler hakkında bir kargaşaya yol açar. Bu gibi durumlarda, UX dizaynı iş odaklarınızı geçersiz kılmalıdır.

UX ve iş öncelikleri genel de nicelik görünüyor, fakat bu iyi bir dizayn tasarımının göstergesi olarak görünebilir. Her iki kutbunu simgeleyen ortakların, web sitenizin dizaynında bir sesi olmalıdır. Web siteleri, değer düş gücü yaratması gereken iş fonksiyonlarıdır, fakat kullanıcıların makul bir biçimde davranmaya sevk eden zayıf bir UX’i tercih etmek, uzun zaman diliminde iş gayelerinizi baltalayabilir.

Örneğin, birtakım perakende internet siteleri, kullanıcıların bir satın alma işlemi yapmadan önce oranlama oluşturmak için kısmen daha bilgi eklemeyi arzulayıp arzulamadığını sorun ve bir sonra ki sefere hızlı bir şekilde göz atın. Bu, müşterileri meşgul tutma gayesinden ödün vermeden zaman dilimini sizler için kolaylaştırır.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Freelancer İle Çalışan Firmaların Hazin Sonu

Freelancer İle Çalışan Firmaların Hazin Sonu

Eskiden bu yana piyasada birçok freelance diye tabir edilen çalışanlar bulunmaktadır. Şu an ki duruma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir