Laravel Nedir Kurulumu Nasıl Yapılır?

Laravel nedir veya laravel kurulumu nasıldır gibi sorular günümüzün en merak edilen konularındandır. Bir Php kütüphanesi olan laravel “web sanatçılarının php kütüphanesi” sloganıyla kendisini özetlemektedir. Birçok özelliği bulunan ve birçok yapıyı bünyesinde barındıran bu kütüphane OPP desteğiyle beraber gelmektedir. Açık kaynak olan bu dil gelişimini her geçen gün topluluklar vasıtasıyla devam ettirmektedir.

Web teknolojileri denilince akla ilk olarak Php gelmektedir. Çoğunlukla web tabanlı uygulamalar geliştirme amacıyla kullanılan bu dil açık kaynaklı olmasından dolayı dünyanın her köşesinde geliştirilmektedir. Bu gelişimler sonucunda da Php dilini daha etkin ve hızlı bir şekilde kullanmak için birtakım kütüphaneler geliştirildi. Bu kütüphanelerden biri olan laravel 2011 yılında ortaya çıkmış ve dünyanın en çok kullanılan Php kütüphanesi olmayı başarmıştır. Symphony tabanlı çalışan bu kütüphane yazılımcıların da en sevdiği kütüphanedir.

Laravel nedir

Laravel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Laravel sunucu tarafında çalıştığından dolayı bir sunucuya veya işlem sistemini sunucuya çevirecek bir programa ihtiyacınız var. Bu konuda karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Wamp bu programlardan biridir. Ben kurulumu bu program üzerinden anlatacağım.

 • İlk adım olarak wamp server bilgisayara kurulmalıdır. Bunun için internetteki videoları izleyerek kolay bir şekilde kurulum yapabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir durum var oda Php sürümünüzün 5.6.4 olmasıdır.
 • Wamp kurulumunu tamamladıktan sonra Composer’u bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor bu işlem için https://getcomposer.org/download/ adresine gitmeniz gereklidir.
 • Bu adresten exe dosyasını çalıştırdıktan sonra kurum adımlarını devam edin.
 • Wamp ve Composer kurulumu tamamladıktan sonra bir sonraki adım olarak wamp üzerinden “Php Extension” ayarlarının yapılması gereklidir. OpenSSL, PHP Extension, PDO Php Extension, Mbstring PHP Extension alanların açık bir hale gelmesi yapılması gereken ayarlardır. Ayrıca Tokenizer Php Extension ve XML Php Extension da wampda açık halde olması gereklidir.

Yukarıda belirtilen adımları tamamladıktan sonra wamp serveri çalıştırmalısınız. Programı çalıştırdığınız da laravel arayüzü sizleri karşılıyorsa bu laravelin başarıyla kurulduğunun bir göstergesidir.

Laravel Framework Kullanmanın Avantajları

 • Güvenlik açısından iyi olduğundan dolayı ve laravelin nesne yönelimli olmasından mütevellit kütüphane birçok özelliği kullanıcılarına sunmaktadır.
 • Laravelin valet isimli bir arayüzü vardır. Fakat bu arayüz mac kullanıcılarına özel olarak tasarlanmıştır.
 • Framework Template Engine’i kullanıcılarına sunduğundan dolayı web uygulamaları geliştirmek iyice kolaylaştı.
 • Kütüphanenin öğrenilmesi ve uygulama geliştirilmesi oldukça basittir.
 • Bu yapının sürekli olarak geliştirilmesi onu bu zamanlarda kullananlara büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Laravel ile Yapılmış Siteler

Php geliştiricileri tercihlerini laravelden yana kullanarak sayısız proje geliştirmiştir. Bu projelerin açık kaynak olanları open laravel sitesinde sergilemektedir. Bu frameworkü ile proje geliştirme düşünceniz varsa başkalarının önceden yapmış olduğu projeleri bu siteden inceleyebilirsiniz.

Bilindiği üzere bir programlama dilini veya bunun kütüphanesini öğrenmek için sık sık proje geliştirmek ve yaptığımız projelerdeki uygulamaların nasıl çalıştığını anlamak gereklidir. Yani programlama ezberden ziyade mantık işidir. Bu işin mantığını anlamanız için de farklı farklı projeler geliştirmeniz gereklidir. Bunun içinde karşınıza sayısız proje çıkacaktır. Bu projeler genellikle github gibi platformlarda sergilenmektedir. Laravel içinde yukarıda belirttiğim üzere Open Laravel sitesini inceleyebilirsiniz.

Laravel Framework Özellikleri

Laravel Framework Özellikleri

Syntax yani söz dizimi oldukça basit ve anlaşılabilir olan laravel temiz kod yazmaya imkan veriyor. Aynı zamanda alışması kolay olduğundan dolayı bu yapıyı çabukça öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde laraveli laravel yapan birçok özellik vardır. Bu özellikleri aşağıdan maddeler halinde açıklamasıyla beraber inceleyebilirsiniz.

ORM

ORM açılımı gereği Object Relationnal Mapping kelimelerinden gelmektedir. Veritabanı işlemlerinizde Object Oritened nesnelerinizin bağlantı kurmasıyla görevli olan bu yapı stabil olan SQL ifadelerini yazmadan veri tabanına bağlantı yapılmasını sağlar.

Blade Template

Laravelde bulunan bu yapı ile kolay bir şekilde tasarım yapabilirsiniz. Bu yapının kolay öğrenilebilmesi onun temiz ve dinamik arayüzler geliştirilmesini kolaylaştırmıştır.

Route

Laravelde bir yönlendirme yani route mekanizması mevcuttur. Bu mekanizma ile kolay bir şekilde URL’lere erişebilirsiniz. Eriştiğiniz URL’lerden sonrasında Apilere erişim sağlayabilirsiniz.

Migrations

Migrastions ile veritabanı yönetim sistemine gitmeden kodlardan veritabanlarınızı oluşturabilirsiniz. Bir nevi bu yapı bir veritabanı kontrol sistemi olarak düşünülebilir.

 Unit Test

Bir diğer adıyla birim test olarak bilinen Unit Test ile yaptığınız uygulamaları ayrı birimlerde test edebilirsiniz.

Automatic Pagination

Otomatik sayfalama manasına gelen Automatic Pagination ile kolay bir şekilde sayfalama sistemi oluşturabilirsiniz.

Modüler Paket Yönetimi

Compesor ile uygulamanızı kolay bir şekilde kontrol edip yönetebilirsiniz. Böylelikle yapılan işi kolay bir hale getirebilirsiniz. Fakat compesorler sadece üçüncü parti olan paketlerin kontrol edilmesine imkan vermektedir.

Laravel Performans Özellikleri

Redis ile bir bütün olan laravel cache mekanizmasını kullanılır. Buda çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılandırmayı sağlayacaktır. Yani projenize redisleri dahil etmek için ayrı bir uğraşa girmekten kurtulmuş olacaksınız. Redisin yanı sıra laravel birçok yapıyı bünyesinde barındırıyor. Aynı şekilde laravel bunları da basit ve kullanılabilir bir şekilde karşımıza sunmaktadır. Symfony de laravelde olan var olan bir diğer bileşendir. Tüm bu bileşenler sitenizi ayağa kaldırma da oldukça etkilidir.

Laravel Framework

Lavarel’in Gelişimi ve Kitlesi

Ortaya çıkmış bir dilde hatalarla karşılaştığınızda bu hataları gidermek için topluluğun önemi büyüktür bu nedenle bir dilin gerçekten tutması için iyi bir kitleye ve konularla ilgili yardımlaşabilecek bir platforma ihtiyaç vardır. Bu konuda laravel oldukça gelişmiştir. Yani başınız sıkıştığında yardım alabileceğiniz birçok kişi vardır buda laraveli laravel yapan en önemli özelliktir.

Çok hızlı bir şekilde büyüyen bir topluluğa sahip olan laravel ortaya çıkış yılı bakımından genç bir kütüphanedir. Fakat kütüphanenin genç olması onun tercih edilme oranını etkilememiştir aksine laravel çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Popülerliğini her geçen gün arttıran bu dil ülkemizde de önemli bir kitleye ve yere sahiptir. Sizlerde bu kütüphaneyi tercih ederek daha hızlı ve kısa zamanda ortaya projeler çıkartabilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Laravel PHP Framework Nedir?

Laravel PHP Framework Nedir?

PHP Framework kavramını Laravel üzerinden ve hatta birlikte bu yazımızda ele alacağız ve açıklayacağız. Belki …

5 yorumlar

 1. emicarcan erikli

  1-route var mıdır
  2-mvc ile arasındaki farklar nedir avantajları,deavantajları nelerdir

 2. Ayşe Demiröz

  Laravel konusu ilgilimi çekti ancak laravel kullanımı günlük hayatıma ne kadar fayda eder açıklar mısınız?

 3. Yasin Sadık Atanmış

  Araştırdığım kaynaklara göre Laravel ftp istemcisi ile web hosting olarak çalışıyormuş. Fakat yapmaya çalıştığımda olmuyor. Laravel web hosting olarak çalışır mı yoksa ile yeni bir sunucu mu almalıyım? Çünkü composer sunucu ile çalıştığından dolayı bilemedim.

 4. Çok güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık aynı zamanda bilgilendirici de çok hoşuma giden bir konu oldu sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir