Anasayfa / Web Tasarım / Mobil İçin Web Tasarım

Mobil İçin Web Tasarım

Mobil için web tasarım Bugün, dünyadaki İnternet trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor. Akıllı telefon ve tablet kullanımı saatlerce artarken, mobil uyumlu bir web sitesine ihtiyaç duyan insan sayısı da artıyor. Bir mobil web sitesi oluşturmak olsa da, karmaşık görünüyor. Bu yüzden birçok şirket mobil web sitesinin nasıl oluşturulacağını soruyor.

Bu soruyu sormak çok önemlidir, çünkü şirketinizde mobil cihazlarla uyumlu bir site yoksa, çok sayıda potansiyel müşteri kaybediyor olabilirsiniz.

Neyse ki, bir çözüm var. Bir mobil web sitesini güncelleyerek veya kurarak, rakiplerini kaybetmiş olabileceğiniz tüm müşterileri ve potansiyel müşterileri yakalayabilirsiniz. Mobil web sitesi oluşturmayı öğrenmek için okumaya devam edin, ayrıca mobil web sitesi oluşturmanın getirdiği zorlukları öğrenin!

3 adımda mobil web sitesi nasıl oluşturulur

İşletmeniz için mobil bir web sitesi oluşturmayı öğrenmeye hazır mısınız?

Bu üç kolay takip adımına başlayın:

1. MOBİL WEB SİTENİZİ NASIL TASARLAYACAĞINIZI SEÇİN

Mobil sitenizi oluşturmaya başlamadan önce, web sitenizi nasıl tasarlayacağınızı seçmeniz gerekir. Mobil web siteleri oluştururken, şirketler birkaç yaklaşım arasında seçim yapabilir. Bu yaklaşımlar farklı faydalar, zorluklar ve maliyetlerle birlikte gelir.

Seçenekleriniz şunlardır:

 • Yanıt veren web tasarımı

Bir esnek web tasarımı masaüstü, mobil ve tablet cihazlarda hemen hemen aynı görünen bir web sitesi var anlamına gelir uyarlanabilir düzenleri kullanır. İçeriğiniz ve tasarımınız kendisini otomatik olarak kullanıcının cihazına uyarlar.

 • Uyarlanabilir web tasarımı

Uyarlanabilir bir web tasarımı, cihazlar için benzersiz düzenler kullanır; bu, web sitenizin masaüstü, mobil ve tablet cihazlar için farklı tasarımlar veya sürümler içerdiği anlamına gelir. Kullanıcılara cihazlarına bağlı olarak farklı deneyimler sunuyorsunuz ve bu görevi gerçekleştirmek için üç ayrı web sitesi bile sağlayabiliyorsunuz.

Duyarlı veya uyarlanabilir web tasarımını seçebilseniz de, duyarlı tasarım işletmeler için tercih edilen bir seçenek haline geliyor . Bunun nedeni, duyarlı bir tasarımın kullanıcılara tutarlı bir deneyim sunmanıza izin vermesidir. Ayrıca, tek bir site tutuyorsunuz.

2. WEB SİTESİ OLUŞTURUCUNUZU, TASARIMCINIZI VEYA AJANSINIZI SEÇİN

Daha sonra, ekibinizin nasıl bir mobil site oluşturmak istediğinizi seçmesi gerekiyor.

Sitenizi kurmak için serbest çalışan bir tasarımcı veya profesyonel bir web tasarım ajansı mı kiralamak istiyorsunuz? Veya bir web sitesi oluşturucusu kullanmak ve kendiniz yapmak ister misiniz? Seçim sizin ve her seçenek farklı avantajlar ve dezavantajlar sunuyor.

Hangisini seçerseniz seçin, seçeneklerinizi karşılaştırdığınızdan emin olmak istersiniz.

 • web tasarımcısı

Bir web tasarımcısı, mobil ve masaüstü kullanıcıları için işletmenize taze ve işlevsel bir web sitesi oluşturmada yardımcı olabilir. Tasarım deneyimleri, insanların web sitenizle etkileşime girmesi gibi, satın almaya karar vermede olduğu gibi kritik faktörler olan sitenin kullanılabilirliğini ve görünümünü iyileştirebilir.

Ancak, bir web tasarımcısıyla çalışmaya karar verirseniz, makul bir bütçeniz olması gerekir. Düşük bir bütçe belirlerseniz, bir altpar tasarımcısı ve istemediğiniz bozuk bir web sitesiyle sonuçlanabilir. Bölgenizdeki web tasarımcılarını araştırın ve bazı özel teklifler alın.

 • Web tasarım ajansı

Bir web tasarım ajansı ayrıca şirketinizin çekici ve kullanımı kolay bir web sitesi başlatmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bir web tasarım ajansıyla ortak olmanın avantajı, sitenizin görünümünde ve hızında büyük bir fark yaratabilecek tasarımcılar ve geliştiricilerden oluşan bir takıma erişebilmenizdir.

Çoğu durumda, kurulan web tasarım ajansları da profesyonel web tasarımcılarından daha düşük fiyatlar sunabilir. Bunun nedeni, mobil web sitelerini hızlı bir şekilde oluşturmak ve inşa etmek için gerekli yetenekleri içermesidir ve bu da ek projeler üstlenmelerini sağlar.

Bir web tasarım ajansıyla ortak olmaya karar verirseniz , bir web tasarımcısını işe almaya benzer bir yaklaşımı takip edin . Özel bir teklif isteyin, portföylerine göz atın ve şirketinizin satış ve telefon görüşmeleri oluşturan mobil bir web sitesi oluşturmasına nasıl yardımcı olabileceklerini görmek için ekipleriyle görüşün.

Örneğin, benzersiz etki alanınızı kullanmak için aylık bir abonelik sağlamanız gerekir.

Web sitesi üreticileri şirketinize web tasarımı ve web geliştirme süreci üzerinde tam kontrol sağlarken, sitenizin yeteneklerini de sınırlandırır. Sık sık, örneğin, bir web sitesinde istediğiniz işlevselliklere erişmenizi engelleyen şablonlara güvenirsiniz.

Bir mobil web sitesinin nasıl oluşturulduğuna karar verdikten sonra (tasarımcı, ajans veya web sitesi oluşturucu ile) işleme başlayabilirsiniz. Her seçeneği derinlemesine araştırmayı unutmayın. Bu şekilde, işletmeniz siteniz, bütçeniz ve ideal web sitesi ziyaretçisi için en iyi kararı verebilir.

3. MOBİL WEB SİTENİZİ OLUŞTURMAYA BAŞLAYIN

Artık web sitesi oluşturucunuzu, web tasarımcınızı veya web tasarım ajansınızı seçtikten sonra, mobil web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu süreç muhtemelen bir deneme yanılma içerecektir. Örneğin, bir tasarımcı veya ajansla ortak çalışıyorsanız, incelemesi için örnekler oluşturabilirler.

Mobil web sitenizi oluşturmaya devam ederken, mobil siteler için şu en iyi temel uygulamaları unutmayın:

 • Parmak uyumluluğu. Birisi sitenizdeki tüm bağlantılara dokunabilir mi?
 • Dikey kaydırma. Birisi sayfanın tamamını okumak için baş parmağını kullanabilir mi?
 • En çok yüklenen sayfalar. En önemli bilginiz her sayfanın başında mı?
 • Ekstra grafikler Gereksiz görüntüleri veya videoları kaldırabilir misiniz?
 • Büyük form alanları. Birisi bir form alanına parmaklarıyla dokunabilir mi?
 • Minimal form gereksinimleri. Form alanlarında ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere kesinlikle ihtiyacınız var mı?

Mobil ve masaüstü sitenizin son halini almış sürümünü başlatmadan önce, test ettiğinizden emin olun. Web sitesi ziyaretçilerine kesintisiz bir deneyim sunmak istersiniz ve sorunla karşılaşırlarsa geri gelmek için uğraşmayabilirler.

Test ve hazırlık ile, işlevsel ve iyi şanslar veren bir web sitesini başlatabilirsiniz!

 

İşletmeniz için mobil site nasıl oluşturulur?

İşinizi yönetme veya bir pazarlama departmanı organize etme konusunda şüphe duyduğunuzu anlıyoruz.

Bir mobil sitenin nasıl oluşturulacağına dair hızlı detayları görmek istiyorsanız, aşağıdaki slayt gösterisine göz atın.

 

Mobil web siteleri neden önemlidir?

Mobil bir web sitesi olmadan , potansiyel müşterilerinizin yarısından fazlasını çevrimiçi olarak kaybedersiniz . Özetle, bu, her gün, her ay ve her yıl kazanmanız gerekenlerin % 50’sini kazandığınız anlamına gelir . Bu yüzden şirketler (rakipleriniz dahil) mobil web sitelerinin nasıl oluşturulacaklarını araştırıyorlar.

Alışveriş, her zamankinden daha fazla, internette gezinmek ve işlem yapmak için mobil cihazlarına yöneliyor. Aslında, , yalnızca mobil olarak ayrı bir web sitesine ve bu rakam yalnızca artmaya devam etti. 2020 yılına gelindiğinde mobil e-ticaret tutarı harcamalarda 625 milyar dolara ulaşacak.

Sizi bir mobil sitenin henüz çok önemli olduğuna ikna ettik mi?

Mobil web tasarımı nasıl çalışır?

Mobil web tasarımı, web sitenizin birisinin kullandığı cihazın boyutunu algılamasını sağlar. Ardından, duyarlı tasarım kullanıyorsanız, web siteniz otomatik olarak bu cihazın ekran boyutuna ölçeklenir. Uyarlanabilir web tasarımı kullanıyorsanız, siteniz en uygun site sürümünü sunacaktır.

Her iki durumda da, mobil bir web sitesi oluşturmak, kullanıcıların web sitenizi kolayca kaydırmasına veya kısa metin bağlantılarına dokunmasına gerek kalmadan, web sitenizden uzaklaşıp kullanıcıların web sitelerinden uzaklaşmaları ve kesinlikle kendilerine cevap veren web siteleri bulmaları için bir nedendir. ekran.

İnsanların buna “duyarlı tasarım” dediğini de duyabilirsiniz . Ama bilmen gereken önemli bir fark var.

Mobil web tasarımı , işletmelere mevcut web sitelerine ek olarak, yalnızca mobil olarak ayrı bir web sitesine sahip olma seçeneği sunar . Bu biçimi kullanan birçok şirket web sitesi adlarını aynı tutar, ancak alan adlarından önce bir “m” ekler.

Duyarlı tasarım size tek bir web sitesi sunar, ancak farklı ekran boyutlarına uyum sağlama yeteneğine sahiptir .Böylece birisi 30 “masaüstü monitör veya 5” akıllı telefon ekranı kullanıyorsa, sitenizde harika bir deneyim yaşayacaklar. Bu , web sitenizin ikinci bir sürümüne sahip olmanızı gerektirmez.

Yine de, doğru ya da yanlış cevap yoktur. Bazen bir şirketin yalnızca mobil bir siteyi kullanması daha mantıklı olur ve bazen yanıt veren bir siteyi kullanması daha mantıklı olur.

Şu anda size bir öneride bulunamasak da, işinizle ilgili düşüncelerinizi her zaman duymaktan mutluluk duyuyoruz. Tek bir konuşmayla siteniz için en iyi çözümü bulmanıza yardımcı olabiliriz!

Yine de, mobil web tasarımında sadece ekran boyutlarından daha fazlası var. Ayrıca yükleme sürelerini de dikkate almalısınız.

Mobil web sitesi oluşturmanın en büyük zorluğu

Mobil web tasarımının en zorlu bölümlerinden biri, web sitenizi mümkün olan her cihaza hızlı bir şekilde yüklemektir.

Bu, birisinin sitenizi terk etmesi ve bir rakibe gitmesi için yükleme işleminin yalnızca yarım saniye sürmesi nedeniyle önemlidir. Aslında, tüketicilerin% 47’si bir web sayfasının 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini beklemektedir.

Sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak için, görüntü boyutlarınızı küçültmeyi, HTML kodunuzu düzene koymayı ve bir dizi başka optimizasyon görevi gerçekleştirmeyi unutmamalısınız.

Bunların hiçbiri zor değil – ancak bu öğelerle daha önce hiç ilgilenmediyseniz zaman alıcı olabilir.

Ancak, getiri çok büyük. Google, hızlı yüklenen siteleri arama sonuçlarında üst sıralarda tutar. Ayrıca, siteniz için bir sıralama sinyali olarak mobil uyumluluğu kullanır. Dolayısıyla, hızlı yüklenen bir mobil web siteniz olduğunda, Google arama sonuçlarında iyi bir sıralamada bulunduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Bu sıralamalar bir gecede gerçekleşmeyebilir, ancak kullanıcılarınız hemen fark edecektir. Ne de olsa, yüklemesi 10 saniye süren ve anında yüklenen bir site arasında büyük fark var.

Mobil sitenizdeki yükleme süresini azaltmanın en aşırı yollarından biri, hızlandırılmış mobil sayfalar veya AMP kullanmaktır. Bu, Google’ın sayfalarınızı daha kolay okumasına, anlamasına ve önermesine yardımcı olan basitleştirilmiş bir kodlama dilidir.

AMP ayrıca sayfaların mobil cihazlara anında yüklenmesine yardımcı olur.

Bir mobil web sitesi oluştururken, sitenizin yükleme süresini düşünmeniz gerekir. Bir tasarımcı veya ajansla ortak olsanız veya bir web sitesi oluşturucusu kullanıyorsanız, web sitenizin kullanıcılar için hızlı bir deneyim sağladığından emin olmanız gerekir. Aksi takdirde, ürünlerinizi satın almaktan, iletişim formunuzu doldurmaktan veya işinizi ziyaret etmekten rahatsız olmazlar.

Mobil bir web sitesi oluşturmayı öğrenmek çok zor olabilir. Bu yüzden birçok işletme bir web tasarımcısı veya web tasarım ajansıyla ortak olmaya karar verir. Mobil sitenizi dış kaynak olarak kullanmaya karar verirseniz, seçimi biraz daha kolaylaştırmak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Doğru seçimi yapabilmek için bilmeniz gerekenler:

 • Senin bütçen
 • Web sitenizin hedefleri
 • Şirketinizin hedefleri
 • Sizin endüstriniz
 • Hepsi birlikte nasıl çalışır?

Bu faktörlerin çoğu anlamlıdır. Ne kadar para harcamak zorunda olduğunuzu, çevrimiçi ortamda ne elde etmek istediğinizi ve işinizin nasıl büyümesini istediğinizi bilmeniz gerekir. Fakat endüstrinizi bilmek neden önemlidir?

Gerçek şu ki, mobil web tasarımı bazı endüstrilere diğerlerinden daha fazla yardım ediyor ve bir işinize yatırım yapmadan önce bir mobil sitenin potansiyel yatırım getirisini bilmek ve anlamak önemlidir.

Bir mobil sitenin endüstriniz için yararlarını belirlemek için, çevrimiçi ortamda nasıl temsil edildiğini anlamak çok önemlidir.

Örneğin, rakiplerinizin 1998’den bu yana rakiplerinin web sitelerini güncellemediği bir sektördeyseniz, mobil web tasarımı siteniz için Google arama sonuçları ve kullanıcı dostu olma açısından bir mucize olacaktır.

Ancak, bir mobil web sitesi edinme konusunda endüstrinizdeki son şirketlerden biriyseniz, daha düşük getiri sağlayabilirsiniz. Ancak bu kötü bir şey değil – mobil web sitesine yatırım yapmaktan hala büyük bir yatırım getirisi elde edeceksiniz.

Mobil web sitesi oluşturmanın maliyeti nedir?

Bir mobil web sitesi oluşturmak 1200 ila 9000 TL arasında bir ücrete mal olabilir tasarıma göre değişir. İşletmenizin, profesyonel bir tasarımcı veya web tasarım ajansına duyarlı sitenizi oluşturması için ne kadar ödediği, web sitenizin boyutuna, tercih edilen proje geri dönüş süresine ve daha fazlasına bağlıdır.

hakkında Acarnet Editör

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarımı Nedir?

Hiçbir şey web tasarımda rastgele meydana gelmez. Her bir öğenin konumu, ziyaret ettiği kullanıcı deneyiminin …

Bir yorum

 1. responsive web tasarımlarının sitenize gelen trafiğe etkisi olur mu,responsive web tasarımı nasıl yapılır.Teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir