Anasayfa / Web Tasarım / Mobil İçin Web Tasarım

Mobil İçin Web Tasarım

Google tarafından yapılan son güncelleme ile birlikte, mobil uyumlu web tasarım olayı daha da önemli hale geldi. Tabi ki Google’ın yaptığı güncellemenin arka planında, kullanıcı deneyimi yatmakta. Uzun zamandan bu yana birçok kişi cep telefonundan internete girmeye başladı. Bu sayının çoğalması ile birlikte, mobil uyumlu web tasarımda büyük ölçüde önem kazanmaya başladı. Mobil web siteleri nasıl yapılıyor hiç merak ettiniz mi? Buyurun beraber inceleyelim.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle mobil uyumlu web sitesi yapmak için dünyada birçok kişinin kullandığı programlama dillerinin kullanıldığını belirtelim. Bu programlama dilleri: HTML, CSS, Jquery, Javascript gibi uygulamalardır. Gelelim işin teknik boyutuna!

Web Sitenizin Mobil Cihazlara Uygun Olduğunu, Tarayıcılara Bildirin

Bu işlemi yapabilmek için <head> komutu arasında belirli meta etiketlerini girmeniz gerekir. Eğer hazır kod kütüphanesi kullanıyorsanız, HTML ve CSS kodlarının arasına serpiştirmeniz de yeterli olacaktır.

Mobil Uyumlu Tema Kullanma

Kod bilginiz yoksa büyük ihtimalle responsive tasarım yapamayacaksınız. Eğer sitenizi yazılımcı yardımı ile yaptırmamışsanız, ücretli hazır tema satın alabilir ve mobil uyumlu olmasına dikkat edebilirsiniz. İnternet ortamında WordPress tabanlı birçok ücretli ve mobil uyumlu tema bulabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız yöntemlerin dışında, bazı web sitelerinin hizmetlerini kullanarak da internet sitenizi mobil uyumlu yapabilirsiniz. Ancak bu biraz maliyetli ve tercih edilen bir yöntem değildir.

Web Sitesi Telefon Uyumlu Olmalıdır!

Google internet sitesi kullanıcılarına uyarı göndermiş ve internet sitelerinin artık mobil uyumlu olması gerektiğini açıkça bildirmiştir. Tablet ve akıllı telefon gibi cihazlarda açılmayan ve yeterli hıza sahip olmayan internet siteleri, Google tarafından arama sonuçlarında en son sayfalara atılmaktadır.

Günümüzde internet kullanıcıların neredeyse tamamı, cep telefonlarından internete giriş yapmaktadır.

Web site ziyaretleri de çoğunlukla cep telefonlarından yapılmaktadır.

Responsive Web Sitesi Nedir?

Mobil uyumlu web sitesinin yabancı dildeki ifadesi. Daha fiyakalı oluyor. Responsive kelimesinin Türkçe karşılığı ise duyarlı demek. Responsive tasarım ne işe yarıyor diye sorarsanız, web sitelerinin akıllı telefonlara daha iyi uyum sağlamasını sağlıyor. Ayrıca daha kaliteli kullanıcı deneyimini de sağlıyor.

 

Yılın Modası: Mobil Site Kur!

Aslında mecburi moda desek daha doğru olacaktır. Nedeni ise artık her web sitesi sahibinin mecburen, mobil uyumlu tasarım yaptırmasıdır. Ancak mobil site kurarken de, aşağıdaki noktalara dikkat etmenizde fayda var:

 • Mobilde görünen sitenizdeki yazıların kesinlikle okunabilir düzeyde olması gerekir.
 • Bağlantı sekmelerinin birbirine çok yakın olması, ziyaretçinin daha kolay sitede dolaşmasını sağlayacaktır.
 • Mobil görüntü alanının çok iyi ayarlanması gerekmektedir.
 • Birbirleriyle uyumsuz metinlerin kullanılmaması gerekir.
 • Tasarımın kurgusunun çok iyi hazırlanması gerekir.
 • Öncelikle taslak ya da demo bir çalışma yapmak, daha sonrasında ise yayına alıp test etmek daha doğru olacaktır.
 • Demo yayınlar için Bootstrap ya da Framework gibi yazılımlar kullanılabilir ve grid tarzında tasarımlar yapılabilir.

Mobil Uyumlu Site Neden Önemlidir?

Mobil uyumlu bir site yaptırmanın neden önemli olduğunu aşağıda sizler için sıraladık:

 • Artık dünya genelinde, arama motorlarında yapılan aramaların birçoğu, mobil üzerinden sağlanıyor. Bu durum ise mobil uyumlu sitelerin, daha fazla ziyaretçi çekeceğini gösterir.
 • Web siteleri, mobil uyumlu olarak hazırlandığında, cep telefonlarına daha hızlı yüklenir ve daha hızlı çalışır.
 • Mobil uygulama yaptırma zorunluluğunuz yoksa, ekstradan bütçe ve zaman ayırmanıza gerek kalmadan, tıpkı uygulamadaki gibi çalışmalarınızı görünür kılabilirsiniz.
 • Mobil uyumlu sitenizde yayınlayacağınız reklamlar, size daha fazla kar sağlayacaktır.
 • Artık masaüstü bilgisayarlarda internet kullanımı, insanların gereksinimlerini karşılayacak durumda değildir. Daha çok masaüstü bilgisayarlar, iş dünyasında ve kişisel kullanımlar için gereklidir. Üstelik masaüstü kullanan her kişi, aynı zamanda cep telefonundan da internete girmektedir.

Responsive Tasarım Ölçüleri Ne Olmalıdır?

Nasıl ki web tasarım işlerinde belirli ölçüler, kriterler varsa, aynı şekilde mobil uyumlu web tasarımında da belirli ölçüler ve kriterler bulunmaktadır. Uzun süren çalışmalar ve deneyimler sonucunda ortaya çıkan bu değerler, tamamen kullanıcı odaklı olarak oluşturulmuştur. Aşağıda sizlere, mobil uyumlu web sitesinde olması gereken ölçüleri vereceğiz.

 

4 kademeli mobil uyumlu web tasarım yapılacaksa;

 • Ekranın çözünürlük aralığı 0-767 piksel aralığında olmalıdır.
 • Ekran çözünürlük aralığı 768-991 piksel olmalıdır. Dikey tabletler için ideal bir ölçüdür.
 • Ekran çözünürlük aralığı 992-1199 piksel olmalıdır. Yatay tablet ve Minibook gibi cihazlar için ideal ölçülerdir.
 • Ekran çözünürlüğü ise 1200 piksel ve yukarısı ölçülerinde olmalıdır. Notebook ve masaüstü tasarımlar için ideal ölçülerdir.

3 Kademeli mobil uyumlu tasarımda;

 • 1 ekranda, 0-767 piksel, mobil ekranlar için,
 • Ekranda, 768-991 piksel, dikey tabletler için,
 • Ekranda, 992 piksel ve yukarısı, yatay tablet ve notebook gibi cihazlar için

Yukarıdaki ölçüler kullanılarak CSS yapısını hazırlamak gerekir.

Bizimle İletişime Geçmek İçin Lütfen BURAYA Tıklanınız..

Kullanıcı Deneyimi ve Mobil Uyumlu Web Sitesi

İnsanlar masaüstü bilgisayarlarda yaptıkları birçok işlemi, cep telefonlarında kolaylıkla yapamaz. İki cihazında formatı ayrıdır. Cep telefonlarında tamamen dokunmatik işlem yapılmasına yönelik dizayn söz konusudur. Web sitelerinin mobil uyumlu olarak hazırlanmasında da bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir. İyi bir mobil uyumlu web sitesi hazırlamak için kullanıcı deneyimi kavramından da yararlanmak gerekiyor. Kullanıcı deneyimine yönelik mobil web sitesi hazırlamak için, aşağıdaki noktalara dikkat etmek, yararlı olacaktır:

 • Hedef kitle önceden belirlenmeli ve tasarım kriterleri, hedef kitleye göre belirlenmelidir.
 • Çok iyi kurgu yapılmalıdır.
 • Kolay ve hızlı kullanım sağlamalıdır.
 • İdeal boyutlarda olmalıdır. Hem görsel hem de yazınsal içeriklerin, bir bakışta görülebilecek çözünürlükte ve boyutta hazırlanması gerekir.
 • Kullanıcılardan gelen geri bildirimler göz önüne alınmalı ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
 • Bağımsız uygulama testlerine başvurarak, farklı kullanıcı deneyimleri test edilmelidir.
 • Tasarım tamamen bittiğinde, aslında işinizin yeni başladığını unutmayın. Düzenli aralıklarla mobil sitenizi kontrol edin.
 • Farklı bir tasarım benimseyin. Başkalarını taklit etmeyin. Unutmayın! Bu konuda fikir alabileceğiniz birçok platform bulunuyor.
 • Arayüz tasarımından daha önemli olan konu, mobil web sitesi tasarımlarında, kullanıcı etkileşimidir. Mobilde de sitenizde kullanıcı etkileşimini en üst düzeye çıkarmışsanız, muhtemelen çok iyi geri dönüşler alacaksınız.

BU MAKALEMİZ 11.11.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Özgün Web Tasarımı Neden Gereklidir

Özgün Web Tasarımı Neden Gereklidir

Günümüzde, insanlar birçok ihtiyacını internet aracılığıyla karşılamaktadır. Alışveriş, eğitim, sosyal medya, bilgilendirici içerik ve daha …

5 yorumlar

 1. responsive web tasarımlarının sitenize gelen trafiğe etkisi olur mu,responsive web tasarımı nasıl yapılır.Teşekkürler!

 2. Mobil web tasarım uyumluluğu bana ne gibi bir avantaj katmaktadır?

  • Acarnet Editör

   Emre Bey Merhabalar,
   Mobil uyumlu web tasarım kullanıcılar tarafından girildiğinde siteniz asla bozulmaz ve internet arama motorları mobilden aratıldığında ilk sıralara web sitenizi koymaktadır.Buda sizlere ürüns atımı konusunda avantaj sağlamaktadır.

 3. Mobil için web tasarımın bizlere sunduğu avantajlar nelerdir? Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  • Acarnet Editör

   Efe Bey Merhabalar.
   Mobil uyumlu web sitelerinin avantajları şöyledir; Arama motorları tarafından her zaman tavsiye edilen bir web sitesi olarak görünebilirsiniz, Mobil uyumlu web sitelerinde internet kullanıcıları daha uzun süre geçirmektedir buda sizlere bir avantaj olarak yansımaktadır. Mobil uyumlu web siteleri hem kullanıcılar hemde arama motorları tarafından her zaman tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir