Anasayfa / Web Tasarım / Mobil Ödeme Ekranları İçin Web Tasarım İpuçları

Mobil Ödeme Ekranları İçin Web Tasarım İpuçları

Sitenizi daha iyi bir dönüşüm oranı için tasarlamak, satışları arttırmanın en iyi yoludur. Fakat, çevrim içi mağazanız için genel UX tasarım ilkelerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu işlemler mobil kullanıcılar için iki katına çıkar.

Mobil platform internet trafiğinin çoğunluğuna hakim. 2017 yılında mobil kullanıcılar için tahmini toplam %52 civarındadır. Mobil cihazlar için optimizasyon yapmıyorsanız, o zaman yaptığınız e-ticaret değildir.

Dönüşümleri artırmak konusunda ciddi olsanız da, bu kılavuz daha büyük bir mobil müşteri tabanına attığınız ilk adımdır.

Kolay Düzenleme Seçenekleri:

Ürün sayfasından kasaya giden tüm akış inanılmaz derecede basit olmalı. Bu, ziyaretçiler için “ödeme” CTA’sına dokunduğunda, gerekirse siparişlerini düzenlemek için kolay erişebilecekleri anlamına gelir. Alıcının miktarı, ebadı, rengi, stili her neyse değiştirebileceği düzenlenebilir bir alışveriş sepeti sunmaya çalışın. Bütün bunlar ideal olarak birkaç dokunuşla kolayca ulaşılabilir olmalıdır.

Kasaya direnç eklemeyin veya olması gerekenden daha sert hale getirmeyin. Alıcının aklında çok şey oluyor ve direncin sıfıra karşı direncini azaltmak istiyorsunuz. Yine arayüz, ödeme işleminden önceki toplam kalem miktarına referans verir. Ok simgeleri bunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor ve kendilerini de hissedilir hissediyor.

Müşterilerinizin satın almadan önce hangi özellikleri değiştirmek istediğini düşünün. Son ödeme işleminden önce her şeyi gösterin ve siparişlerini düzenlemek için onlara tam erişim verin. Bu, güven inşa etmek ve gerçekten satın almak istediklerinden emin olmak için bir psikoloji yaratır.

Bağlantı İle Ödeme Yöntemleri:

Masa üstünde veya dizüstü bilgisayarda ödeme yapmak çok kolaydır. Genelde kredi kartınızı alıp rakamları girebilirsiniz.

Ancak akıllı telefonlar ile çok kolay değil. Mobil klavyeler mükemmeldir, ancak tam bir masaüstü klavyesiyle karşılaştırılamazlar. Ödeme işlemini basitleştirmeniz ve ideal olarak birkaç dokunuşla kolaylaştırmanız gerekir. Aksi takdirde akıllı telefon ile sayfanıza giren bir kişi çok fazla uğraştığından ve zor olduğundan ödeme yapmadan sayfanızdan ayrılabilir.

Bunu önlemek için müşterinin verilerini müşterinin hesabına kaydedebilirsiniz. Kısacası müşteri masa üstünden bir ürün satıl aldığında veya kart bilgilerini girdiğinde akıllı telefonlardan girdiğinde bir daha sormamalı. Aksi taktirde akıllı telefonlarda işlem gerçekleştirmek çok zor olacaktır. Müşteri hesap bilgilerini girdiğinde ona bilgilerinin gizlenip, gizlenmeyeceğini sorun.

Müşteri Ürün Satın Alırken Bilgilerini Verin:

Bu son “satın alma” düğmesine basmadan önce alıcının aklında bir miktar tereddüt vardır.

Siparişlerinin tam bir özetini içeren son bir onay ekranı sunarak müşterinin tereddütünü giderebilirsiniz. Bu, özellikle tarayıcının kolay sekmelere sahip olmadığı, fare olmadığı ve küçük ekran ile siparişi incelemenin zor olduğu mobil cihazlarda kullanışlıdır.

Bu son ödeme ekranını tasarlamak aslında oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, hesap bilgisi, toplam siparişi satır öğesi fiyatları, nakliye, vergiler ve toplam ücretle birlikte göstermek. Tahmini teslimat tarihini ve ürün teslimatı ile ilgili diğer detayları da ekleyebilirsiniz. Aynısı dijital indirmeler veya randevular gibi fiziksel olmayan ürünler için de yapılabilir.

Öncelikle alıcılarınızın ne tür bilgileri görmek istediklerini bilmeniz gerekir. Kendini müşteri pozisyonuna sok ve son ödeme sayfasında aklını rahatlatmak için onlara ne gösterebileceğini düşün. Satın alma konusunda kendilerini rahat ve güvende hissederlerse, o son satın alma düğmesine çekinmeden dokunma konusunda daha meyilli olurlar.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal Web Tasarım

Çağın gerekliliklerinden dolayı İnternet kullanımında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Günlük hayatın önemli bir yerine …

Bir yorum

  1. Şimdi ödeme hakkında bir kaç sıkıntı çekiyorum, makalenizi okudum, sektörde bulunduğunuz diğer firmalara kıyasla en doğru bilgileri paylaşıyorsunuz, bu yüzden teşekkür ederim. Sıkıntım ise şu: Ben müşterilerimin ödemesini bağlantı aracılığı ile alıyorum ancak başka şekilde alabilir miyim? yardımcı olursanız sıkıntımı sizlere ileteceğim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir