Anasayfa / Google / Mobil Öncelikli İndeksleme Artık Çok Önemli

Mobil Öncelikli İndeksleme Artık Çok Önemli

Günümüzde telefonlar teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle daha akıllı hale gelmiştir ki gelmeye de devam ediyor. Önceden işlerimizi masaüstünden gerçekleştirirken bu durum artık telefon ve tabletlere taşınmış durumda. Bunun farkına varan Google bunun için birtakım çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bunun tam ismi mobil öncelikli indekslemedir.

Sosyal medya, bilgi alışverişi gibi durumlar söz konusu olduğunda arama motorlarına duyulan ihtiyaç bir hayli arttı. Konuyla ilgili araştırma yapan Google arama motorlarına giriş yapan kullanıcıların %70’nin mobil cihazlardan olduğunun sonucuna ulaşmıştır. Bu durum söz konusu olduğunda Google indexlenen sayfalarında da  birtakım değişikliklere gitti. Bu değişikliklere az öncede belirttiğimiz gibi Mobil First İndexing yani Mobil Öncelikli Sıralama denmektedir.

Mobil öncelikli indeksleme Google tarafından geliştirilmiş olan yeni bir algoritmadır. Bu algoritmanın çalışma mantığından bahsedersek Google arama yapılan kelimelerdeki sonuçları sitedeki HTML tasarıma bakarak konumlandıracaktır. Bu durum söz konusu olduğunda arama sonuçlarında birçok farklılık gözlemlenecektir.

Bu teknolojiyi ocak ayında yürürlüğe sunacak olan Google mobil olarak siteleri indekslerken sitenin mobil uyumlu olmasını baz alarak bu işlemi gerçekleştirecektir. Sizlerinde siteniz hala mobil uyumlu değilse bu durumdan kurtulmanızın vakti gelmiş demektir. Mobil uyumlu olan web sitelerinde anahtar kelime kaybı yaşanmamış olup sıralamada çıkmanız daha kolay olacaktır. Fakat siteniz mobil uyumlu değilse bu sizlerin kelimelerde olumsuz  yönde etkilenmenizi sağlayacaktır.

Mobile First Indexing Nedir?

Google bu hizmeti yürürlüğe geçirmeden önce sadece masaüstünden giren kullanıcıları baz alarak sıralama işlemini gerçekleştirmekteydi. Yani sitenize ulaşmak isteyen kişiler sizleri telefonlardan arattığında bu durum sizlere hiçbir katkı sağlamayacaktı. Fakat bu sorun bu teknolojiyle giderilmiş oldu.

Mobile-first-indexing-1-1

Mobil cihaz kullanıcılarının web site trafiğinin büyük çoğunluğuna sahip olduğunu göz önünde bulundurursak  sitemizin bu algoritmaya uygun olması  size büyük oranda yarar sağlayacağını söyleyebiliriz. Eskiden masaüstü indeksleme daha önemliyken bu durum artık devamlığını yitirip yerini Mobil Öncelikli indekslemelere bırakmış oldu.

Bu algoritma kullanıma başlandığında  birçok web sayfası sahibi bu durumdan etkilendi. Ciddi algoritma güncellemesine giden Google bu işlem sonucunda sıralamadan düşen birçok firmayla karşılaştı. Tabi bu güncellemeyle üst sıralara çıkan web siteleride bir hayli fazla durumda. Sizlerinde bu sıralamadan iyi yönde etkilenmesini istiyorsanız responsive olmayan web sayfanızı uyumlu gelecek hale getirmenin vakti gelmiş demektir.

Bu Durumdan Kötü Etkilenmemek için Yapılması Gerekenler

Öncelikli olarak bu yeni çıkan algoritmadan kötü yönde etkilenmeyen siteleri söylemek gerekirse bunlar arasında responsive ve dinamik olan siteler gelmekte. Bu site sahipleri bu durumdan en az etkilenenler arasında yerini alıyor. Zaten yeni çıkan bu algoritmadaki asıl hedef mobil uyumlu olan siteleri üst sıralara çıkartmaktı. Bundan dolayı sizlerinde bu tanıma uymayan bir siteniz varsa bu siteyi mobil uyumlu olacak şekilde yapmanızın vakti gelmiş demektir. Aynı zamanda mobil ve masaüstü görünümde farklı görünen web sayfalarını bu sorundan kurtararak sitenin hızlı indeks almasını sağlayabilirsiniz.

Google’ın geliştirdiği Search Console ile sitenin masaüstü hatalarını gidermenin yanı sıra sitede bulunan mobil hataları gidermelisiniz. Mobilin üzerine bu kadar fazla duran firmanın bu sorunları göz ardı etmeyeceğinin hepimiz farkındayız. Aynı zamanda sitenin Search Console’daki masaüstü sürümünün yanı sıra mobil sürümünüde doğrulamalısınız.

google-mobil-seo

Bunların dışında biliyorsunuz ki Google botları siteleri tararken öncelik verdiği alanlardan biri robots.txt dosyasıdır. Bu dosyanın sitede olmaması veya sitenin taratılan alanlarının hepsinin kapalı olması sitenin indekslenmemesine neden olacaktır. Bu da bizlere büyük oranda sorun yaşatacaktır.  Bu sorunla karşı karşıya gelmemek için sitenin mobil sürümünün Google botlarına erişimli olacak şekilde olması gerekmektedir.

Mobile First Indexing ve Seo

Mobil cihazların web site trafiklerinde büyük pay sahibi olması  ve gelişen reklam modellerinin bu boyutlara göre tasarlanması mobile olan önceliği arttırıyor. Önceden bir tasarım yaparken ilk dikkat edilen durum tasarımın masaüstünde nasıl gözükeceği iken bu durum yerini mobile bırakmış durumda. Artık tasarım yapılırken ilk düşünülen şey bu tasarım mobilde nasıl durur düşüncesidir. Fakat bu durum sizlerin aldığınız trafiklere göre şekillenmektedir. Örneğin masaüstünden daha çok kitleye hitap ediyorsanız çalışmalarınızı masaüstüne göre yapmalısınız. Fakat trafikleriniz mobilden daha fazlaysa bu duruma göre önceliğiniz mobil olmalıdır.

Her iki seçenekten de geri dönüş almak istiyorsanız yaptırdığınız tasarımı ikisine göre yaptırmanız daha iyi olacaktır. Trafiklerinizin mobilden mi masaüstünden mi geldiğini anlamak için Google’ın geliştirdiği Google Analytics sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistemde trafik verilerinin dışındaki sitenize ait olan birçok bilgi mevcut bunları sistemi daha iyi inceleyerek öğrenebilirsiniz. Analytics yardımıyla gelen trafiklerinizin nereden olduğunu hakkında bilgilendirmeler aldığınızda bu veriler ışığında bir takım seo çalışmaları yapabilirsiniz.

mobil-seo-onemi

Google Bu Kararı Neden Almış Olabilir?

Günümüzde olan web sitelerinde sitelerini responsive yapmak isteyen kişiler bunu gerçekleştirirken var olan sitesinin dışında ayrı bir tasarımda mobil sayfa ortaya çıkaracaktır. Ortaya çıkan bu sayfaya giren kullanıcılar anasayfanın dışında o siteyle hiçbir ilgisi olmayan siteyi gördüğünde siteden çıkacaktır. Bu da istenmeyen bir durumdur.

Google bu sorunu farkettiğinde bunu gidermek için birtakım çalışmalar gerçekleştirmektedir. Mobil ile masaüstünde farklı gözüken siteler Google’un gözünde düşecek bu da seo açısından kötü bir durum olacaktır. Hele ki günümüzde masaüstünden gezinti yapanların sayısı telefonlara göre azalmışken bu durum her geçen güne göre artış gösterdiğini baz aldığımızda sitelerimizi buna göre yaptırmanın vakti gelmiş demektir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Google’a Reklam 13 Adımda Nasıl Verilir?

Bir internet sitesinin, hizmetin veya ürünün tanıtımı için reklam stratejileri çok önemlidir. Birçok kişiye kolay …

5 yorumlar

 1. Merhabalar,

  Diğer makaleleriniz gibi gerçekten çok güzel bir makale olmuş. Yazınızı gerçekten beğenerek okudum kendi yapmış olduğum sitelerde de sizin sayenizde mobil öncelikli indekslemeyi kullanıyorum. Sitelerim sıralamada da yükseldi. Tekrardan bu makaleyi paylaştığınız için sizlere teşekkür ederim.

 2. Mobil kullanıcıların artması ile beraber bizde sitelerimizde mobil kullanıcılara oldukça önem vermeye başladık. Bu makale ile mobil öncelikli indekslemeyi öğrenmiş oldum teşekkür ederim.

 3. Google’un bu kararı almasının sebeplerinden en büyüğü mobil kullanıcı sayısının artması. Artık herkeste mobil bir cihaz var ve artık insanlar ihtiyaçlarını o cihazlar ile gideriyorlar. Bu durumda Google’un mobil kullanıcılara önem vermesi gayet doğal diye düşünüyorum.

  • Merhaba Ulaş Bey,

   Google algoritma güncellemelerinde en çok üzerinde durduğu konu zaten mobil kullanıcı deneyimidir. Bundan sonra da yapılacak güncellemeler bu noktada yoğunlaşacağını düşünüyoruz. Ayrıca geçmişe bakıldığında mobil kullanım oranı liderliğe yükselmesi güncellemelerin odak noktası olmuştur.

 4. google bazı değişikliler yapmış iyiki haberimiz olmuş bizde sitemizi düzeltmeye uyumlu hale getirmeye çalışacagım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir