Anasayfa / Genel / Nitelikli Domain Adresi Nasıl Seçilir?

Nitelikli Domain Adresi Nasıl Seçilir?

Günümüzde internetin gelişimi ile web siteleri de aynı oranda gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Web siteleri internet kullanıcılarının kendilerini tanıtabilmeleri için en ideal bir ortam olarak karşımıza çıkmaktadır. Web siteleri internet kullanıcılarının kendilerini tanıtmalarının yanı sıra birçok şirketin de ürünlerini birçok kişiye ulaştırmak için oluşturulmaktadır. Web siteleri ile dünya üzerindeki kişilere ürünlerini tanıtmakta olan şirketler popüler bir marka haline dönüşmektedir. Şirketler tarafından kullanılan web siteleri genellikle e ticaret siteleridir.

E ticaret siteleri ile şirketler müşterileri arasındaki ilişkiyi güçlendirmektedir. Web sitelerinin oluşturulması için web tasarım firmaları ile anlaşmalar sağlamak profesyonel bir siteye sahip olmanın başlıca konularından birisidir. Web tasarım firmaları profesyonel bir siteyi oluşturmanın yanı sıra şirketlerin müşterilerine daha etkili bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktadır.

Web sitelerini yayınlamak için bir domain adresine sahip olmamız gerekmektedir. Domain adresi internet kullanıcılarınız siteye ulaşmaları için belirlenen alan adlarıdır. Tam nitelikli bir domain adı alan adı sisteminde bulunan domainlerin tümünü belirtmek için kullanılmaktadır. Tam nitelikli domainleri adres bilgileri gibi düşünmek mümkündür. Çünkü bu domainlerin amacı DNS sitemlerin içinde sahip olduğunuz yeri tanımlamaktadır. Tam nitelikli domain adreslerine örnek vermek gerekir ise; Birçok kişinin kullanmış olduğu mail adresinde bulunan “mail.google.com” adresi tam nitelikli bir domaine sahiptir.

Sitelerin tam nitelikli bir domain adresinin olup olmadığını kontrol etmek için aşağıda bulunan adımları uygulamanız gerekmektedir.

  1. Windows kullanıcıları için nitelikli domain adresini kontrol etmek: Windows kullanıcılarının nitelikli domain adreslerini kontrol etmek için, ilk olarak kullanıcılara ait kontrol paneline girilmesi gerekir. Kontrol panelinde bulunan sistem adlı butona tıklayın. Sistem adlı butonun ardından Güvenlik seçeneğine tıklayalım. Güvenlik içerisinde bulunan sistemi seçin ve tam nitelikli bir domain adresinizin olup olmadığını kontrol edin.
  2. Mac kullanıcıları için nitelikli domain adresini kontrol etmek: Mac kullanıcıları nitelikli domain adresini olup olmadığını kontrol etmek için ilk olarak kullanıcılara ait terminale girmemiz gerekmektedir. Terminale girdikten sonra ‘hostname –f’ yazın. Yazmış olduğumuz komut bizim tam nitelikli bir domain adresine sahip olup olmadığımızı gösterir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

İnternet bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı…Herkesin dilinde bugünlerde bu iki kavram var. Bağımlılık kelimesi çoğu zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir