Anasayfa / Web Tasarım / Özel Web Tasarım Diye Yapılan Kötü Çalışmalar

Özel Web Tasarım Diye Yapılan Kötü Çalışmalar

Özel web tasarım nedir diye kendinize hiç sordunuz mu? Ya da dünya kadar para verip, özel tasarım diye başka bir şey almadığınıza emin misiniz? Web tasarım adına yapılan tüm hataları bu yazıda açıklıyoruz. Gerçekleri duymaya hazır mısınız?

Hazır Web Sitesini Uydurmaya Çalışmak

Kolay para kazanma, fırsatçılık ne yazık ki dolandırıcıları da beraberinde getiriyor. Yalnızca özel web tasarım sektöründe değil, internet teknolojilerine ait birçok sektörde olumsuz durumlarla karşılaşmak mümkün.Hazır web siteleri üzerinde küçük oynamalar yaparak, site tasarladım diyenlerle eminiz ki karşılaşmışsınızdır. Bu yüzden Özel web tasarımının nasıl yapıldığını kısaca maddeler halinde anlatalım. Böylece, sizi kandırmak isteyenleri de anlamış ve engellemiş olursunuz. Özel web tasarım kodlama ile yapılır. Kodlama ise özel programlarla ve uzmanlarla gerçekleştirilir.

Web tasarımının her aşamasında uzman ekip yer alır. Sosyal medya uzmanı, yazılım uzmanı, UI ve UX tasarımcı, SEO uzmanı ve sanat danışmanı, tasarımın her aşamasında müşteri ile bilgi alışverişinde bulunur. Grafik tasarımı için özel programlar kullanılır. Logo ve resim tasarımında da müşteri ile bilgi alışverişi yapılır.

Özellikle şirketlerde kurumsal kimlik çalışmaları yapılır ve yukarıda saydığımız ekip tarafından tüm çalışmalar yürütülür. Ancak piyasada bulunan sahtekar ve kötü niyetli kişiler, çok mükemmel site hazırladıklarını söyleyip, yalnızca sizin paranızı alırlar. Zaten çok geçmeden sizi kandırdıklarını anlarsınız. Genelde kullanılan yöntem, hazır web sitesini alıp üzerinde oynama yapmaktır. Güya sizin istekleriniz doğrultusunda bir web sitesi tasarımı yapılır.

Yapamadıkları işlemler için de sizin anlamadığınız terimleri kullanarak, sizi geçiştirirler. Siz sitenizi teslim aldıktan sonra, sitede sorunların baş gösterdiğiniz fark edersiniz. Ancak düzeltme istediğinizde, tasarımı yapan kişiye bir daha asla ulaşamazsınız.

Template Editleme

Özel web tasarımı kandırmacalarından bir tanesi de hazır tema üzerinde yapılan düzenlemelerdir. Biliyorsunuz ki hazır web sitesi ve tema sektörü oldukça gelişti. Milyonlarca tema arasından size uygun olanını seçebiliyorsunuz. Tabi ki tema üzerinde yapılan düzenlemeler kötü bir şey demiyoruz. Biz yalnızca sanki kodlamayla özel web tasarımı yapılmış gibi hazır tema üzerinde yapılan işlemlerin yutturulmasına itiraz ediyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kodlamayla yapılan özel web tasarımı uzman bir ekip tarafından yapılıyor ve birçok işlem yerine getiriliyor. Kesinlikle hazır tema alınıp, üzerinde biraz oynanıp müşteriye verilmiyor.

SEO ile Alakasız Çalışmalar

Özel site tasarımı kesinlikle SEO uyumlu yapılmalıdır. Hepimiz artık SEO kelimesine aşinayız. Hatta internette bu kelimeyi görmekten ya da duymaktan gına geldi diyebiliriz. Ancak internet sitelerinin vazgeçilmez unsuru olduğu için her zaman duymaya ve görmeye devam edeceğiz.

Gerek site tasarımının SEO uyumlu olması, gerekse site faaliyete geçtikten sonra da SEO çalışmalarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.
Peki ama sitenizin SEO uyumlu olarak tasarlandığını nereden bileceksiniz?

Hemen anlatalım:

  • Kodlama ile yapılan tasarımınız sonucunda internet siteniz çok hızlı açılmalı.
  • Tüm sitedeki yazılar, imla kurallarına uyumlu olmalı.
  • Sitenizde kullanılan arka plan, resim ve videolar özgün olmalı.
  • Etiketler kısmında sitenizin konusuyla alakalı ve en çok kullanılan anahtar kelime yer almalı.
  • Mobil uyumlu olmalı. Cep telefonunuzdan mobil uyumlu olup olmadığını test edebilirsiniz.
  • Web sitenizde kullanılan tüm resimlerde alt etiketi bulunmalı.
  • Ana sayfa sade bir tasarıma sahip olmalı ve kolay gezilebilir olmalıdır.
  • Kullanıcıların çokça zaman geçirebileceği bir yapıda olmalıdır.
  • Kullanıcının etkileşim sağlayabileceği araçlar bulunmalıdır.
  • Tüm güvenlik sistemleri bulunmalıdır.

Yukarıda sıraladığımız özellikler sizin sitenizde bulunmuyorsa, SEO ile uyumlu hazırlanmadığını söyleyebiliriz. SEO ile alakasız çalışmalarda sitenizin oldukça kalabalık ve aynı anahtar kelimelerin tekrar edildiğini söyleyebiliriz.

Bazı sözde SEO uzmanları, internet sitesi içerisindeki bazı metinleri ve görselleri düzelterek, SEO yaptıklarını iddia ederler. Tabi ki hiçbir SEO uzmanı size ilk sayfada yer alma garantisi vermez. Ancak performans garantisi verir. Zaten yaptığı çalışmalardan da ne kadar başarılı olduğunu anlayabilirsiniz.

Kopya Tasarım

Herkesi kastetmemekle birlikte, freelancer olarak çalışan bazı kişiler, ucuza iş yaparlar ve yapamayacakları düzeyde iş alırlar. Bunun sonucunda da daha önce başka bir yazılım firmasının yaptığı çalışmaları kopyalarlar. Bu kopyalardan da iş aldıkları birçok müşteriye verirler. Yani aynı kopyayı birçok kişiye özgün tasarımmış gibi satarlar. Aman canım kopya tasarımın ne zarar var? Diye sorabilirsiniz. Hemen anlatalım ne zararları olduğunu…

Google kesinlikle kopya tasarım sevmez. Kopya tasarımları da ışık hızıyla bulur ve cezalandırır. Kendinizi kullanıcı yerine koyun. Hep aynı tasarımları görmekten sıkılırdınız. Hep aynı resimleri ya da yazıları görmekten de sıkılırsınız. Yoksa ne diye internette gezinesiniz ki?

Rekabet gücünüzü düşürür. Arama motorlarında önde olabilecekken, hep gerilerde kalırsınız. Eğer kurumsal bir firma iseniz ve kopya tasarım satın almışsanız, bu sizin kurumsallığınıza gölge düşürür. Sürekli olarak tasarımı güncelleseniz de, teknik sorunlar peşinizi bırakmayacaktır. Orijinal web tasarıma vereceğiniz parayı, kopya tasarıma verirsiniz. Paranızı sokağa atmakla eşdeğer bir harekettir bu.

Toplama İçerik

İnternet sitelerinde bulunan, büyük emekler harcanarak oluşturulan içeriklerin çalınması ve kullanılmasıdır. Toplama içerik bir tür hırsızlıktır. Bu işlemi yapanlar, birçok kelimeyi eş anlamlarıyla değiştirerek, güya içeriği özgün hale getirirler. Tabi ki bu bahsettiğimiz metinsel kısımda yapılan hırsızlıktır. Bir de görsel olarak yapılan hırsızlık var. Birçok siteden izinsiz alınan görsellerdir. Zaten internette görmüşsünüzdür, birçok farklı sitede hep aynı resimlerin dolaştığını…

Ancak metinsel yani makale hırsızlığı daha çok yapılmaktadır. Kopya içerikten kasıt da makaledir. Her ne kadar kelimelerin yerini eş anlamlılar alsa da, Google botları bu durumu hemen fark eder ve siteyi cezalandırır. Bu hırsızlığı yapanlar ilk sıralarda yer almayı beklerken, sıralamaya bile giremediklerini hatta Sandbox cezasına çarptırıldıklarını göreceklerdir. İşte bu noktadan sonra geriye dönmek çok zordur.

Özel web tasarım nasıl yapılır sorusunun cevaplarını yukarıda detaylarıyla vermiş olduk ve kötü tasarımların tanımını anlattık. Site tasarımına başta harcayacağınız yüksek ücretler emin olun daha sonra size fazlasıyla dönecektir. Şöyle düşünün bir buzdolabı alıyorsunuz ve fiyatı olması gerekenden daha ucuz. Ancak iki ay geçmeden buzdolabının motoru bozuluyor ve neredeyse buzdolabı fiyatı kadar tamir ücreti isteniyor. Sizce başta kaliteli bir ürün alıp yıllarca kullanmak mı mantıklı, yoksa kalitesiz ve sizi yarı yolda bırakan ancak fiyat olarak oldukça düşük olan bir ürün almak mı?

Eminiz ki bu sorunun cevabını gayet iyi biliyorsunuz.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Şirkete Özel Web Sitesi 9 Adımda Nasıl Olmalıdır?

Alanında yetkin olan bir firma web sitesi yaptırmak ister. Bu konuda internet üzerinden araştırma yapar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir