Anasayfa / Web Tasarım / Özel Web Tasarım İçin 5 İpucu

Özel Web Tasarım İçin 5 İpucu

Arama motorlarında ilk sıralara çıkmak, internet sitelerinin amacıdır. Özel web tasarım uygulanarak, arama motorlarında ilk sıralara çıkmak mümkündür. Aşağıda, internet sitelerinizi özel yapacak ipuçlarını sunuyoruz. Keyifli okumalar.

 • UX Tasarım

İnternet sitelerinde tasarımın işlevsel olabilmesi için, UX tasarım ihtiyacı bulunur. UX (User Experience) kullanıcı deneyimi, internet sitesi üzerinde kullanıcı etkileşiminin nasıl olacağına karar verir.

Özgün web tasarım sağlanabilmesi için, internet sitelerindeki teknik tasarımların kullanıcı odaklı olarak yapılması gereklidir. Mesela: kullanıcıların hızlı form doldurabilmesi, blog sayfalarındaki içerikleri paylaşabilmelerinin sağlanması ve canlı destek butonlarını kullanabilmeleri, örnek olarak gösterilebilir.

 • CMS (İçerik Yönetim Sistemi)

Özel web tasarım sitesi özelliklerinden bir tanesi de CMS (Content Management System) içerik yönetim sistemidir.

Peki tam olarak nedir bu CMS?

İnternet sitesinde bulunan; video, resim, vektörel çizimler, metinler ve logolar gibi unsurların değiştirilebilmesi ya da düzenlenebilmesidir.

Değiştirilebilme, eskilerin kaldırılıp yenilerin yerleştirilmesidir. Düzenleme ise internet sitesinde var olan içeriklerin daha iyi hale getirilmesidir. Aynı zamanda internet sitesinin uygun olan yerlerine konumlandırılmasıdır.

CMS, internet sitesindeki içeriklerin kod sisteminden ayrılmasını sağlar. Yani kodlama olmadan da internet sitesine; video, resim ve logo benzeri unsurların yerleştirilmesini sağlar.

CMS, kodlamada herhangi bir değişiklik olmadan, içerikleri değiştirebilmenizi sağlayan sistemin adıdır. Yani eski kod sistemini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Dünyanın neresinde olursanız olun, içerik yönetim sistemi sayesinde, herhangi bir bilgisayardan internet sitenize bağlanarak, içeriklerinizi düzenleyebilir ya da değiştirebilirsiniz.

 

 • Sadelik ve Renklerin Uyumu

Bir internet sitesinde renkler oldukça önemlidir. Sitede kullanılacak olan renklerin, sitenin diğer içerikleri ile uyumlu olması gerekir. Zıtların uyumluluğu prensibi de kullanılabilir.

İnternet sitesinde renk tasarımına başlamadan önce, kapsamlı bir kullanıcı analizi yapılması gerekir. Hedef kitleniz kimdir? Hangi yaş gurubundan oluşuyor? En çok hangi sayfalarda geziyorlar? En çok hangi saatlerde internet kullanıyorlar? Gibi soruların sorulması gerekir.

Tüm bu soruların renklerle ne ilgisi var diye sorabilirsiniz. İnternet sitenizde kullandığınız renkler, kullanıcıların sevdiklerinden ise, kullanıcılar internet sitenizde daha fazla zaman geçirecektir. Ayrıca internete girdiklerinde ilk ziyaret edecekleri, sizin siteniz olacaktır.

Gözleri yorucu renk tonlarından kaçınmalısınız. Hedef kitlenizde bulunan insanlarda, göz problemi olanlar olabilir. Özellikle arka plan rengi lacivert olarak seçilmişse, üzerinde yazı renginin kırmızı olması gözleri yorabilir. Fuşya arka plan rengi üzerinde sarı renginin kullanılması da gözleri yorabilir. Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Kurumsal firmaların web sitelerinde logo, hayati öneme sahiptir. Logo tasarlarken, kullanılacak renk seçiminde de hem firmayı yansıtacak, hem de kullanıcılara yönelik renkler tercih edilmelidir.

Web sitelerinin çoğunda, RGB (Red, Green, Blue) renklerinin birleşiminde oluşan renk uzayı kullanılır. Üç rengin kombinasyonundan milyonlarca renk üretilebilir.

Renk seçiminde zorlanıyorsanız, “Colorscheme” sitelerinden yararlanabilirsiniz. Bu siteler HTML ve CSS kodlaması şeklinde renk türlerini sizlere sunabilirler. Siteden aldığınız kodları eklediğiniz zaman, arka plan renklerini değerlendirebilir, internet sitenize uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Örnek Renk Uyumu Siteleri

Aşağıdaki internet sitelerini kullanarak, internet sitenizde hangi renkleri kullanacağınıza karar verebilirsiniz:

 • http://colorhunt.co/
 • http://www.pictaculous.com/
 • http://colrd.com/
 • http://www.colourlovers.com/store/software
 • https://color.adobe.com/ Etkileyici renk kombinasyon kodları ve uyumlu renkleri otomatik olarak bu sitede bulabilirsiniz.
 • http://www.paletton.com
 • http://uigradients.com
 • http://www.google.com/design/spec/style/color.htm
 • http://www.checkmycolours.com/ Bu site aracılığı ile beğendiğiniz internet sitesinde kullanılan renk tonlarını deneyebilirsiniz.
 • http://www.colorschemer.com/online.html

Renklerin Anlamı

Aşağıda renklerin insanları üzerindeki etkisini ve psikolojik anlamlarını sıraladık. Böylece internet sitenizde hangi renkleri kullanacağınıza daha kolay karar verebilirsiniz.

 • Siyah: Gücü ve prestiji ifade eder. Kurumsal internet sitelerinde kullanılabilir.
 • Sarı: Rahatlamayı temsil eder. Blog tarzı sitelerde kullanılabilir.
 • Kırmızı: Enerjiyi ve hareketi temsil eder. İnsanları hareket geçiren bir etkisi vardır. Yiyecek ve içecek satışı yapan siteler için idealdir.
 • Mavi: Hoşgörü, özgürlük ve ciddiyeti temsil eder. Birçok internet sitesinin de tercihi olan renktir.
 • Yeşil: Huzuru ve dinginliği temsil eder. Web tasarım sitelerinde ve SEO çalışması yapan sitelerde kullanılır.

SEO Optimizasyonu (Arama Motoru Optimizasyonu)

İnternet sitenizle ilgili yukarıda anlattığımız tüm çalışmaları yaptınız. Ancak işiniz daha yeni başlıyor. İnternet sitelerinin amacı, daha çok ziyaretçi çekebilmek ve daha çok insana ulaşmaktır. Bunu sağlayabilmenin günümüzdeki yolu da SEO çalışmalarından geçmektedir. SEO optimizasyonu, internet sitelerinin arama motoru kriterlerine uyumlu olmasını ifade eder.

Her şeyden önce SEO çalışmalarının yalnızca bir defa yapılmadığını, sürekli olarak tekrarlanması gerektiğini unutmayın. Birçok insanın sandığının aksine, SEO çalışmaları bir defa ihtiyaç olunan bir çalışma değildir. İnternet sitenizin değişen kullanıcı alışkanlıklarına göre sürekli olarak yenilenmesi gerekir.

İnternet siteniz içinde yapılması gereken her şeyi yaptığınıza emin misiniz? Site içi SEO yaparak, hiçbir şeyin eksik kalmamasını sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin internet sitenizde ne görmek istediğini mutlaka anlayın.

Web sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olmasına dikkat edin. Google AMP kullanarak, mobil cihazlarda da internet sitenizin hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

En az 1000 kelimeden oluşan makaleler hazırlayın. Makalelerinizi, resim ve videolarla süsleyin. Bu sayede sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, hem sıkılmadan yazdıklarınızı okuyacak, hem de yazdıklarınızı başka platformlarda da paylaşacaklardır. Ayrıca kullanıcılara faydalı bilgiler de vermiş olacaksınız.

Güçlü olan sayfalarınızı, zayıf olan sayfalarınıza yönlendirin. İçeriklerinizde linkleme yaparak, bu durumu sağlayabilirsiniz. Böylece zayıf olan sayfalarınızı da güçlendirmiş olursunuz.

Rakip site analizi yapın. Rakiplerinizin hangi kelimelerde yükseldiğini ve ne tür içerikler hazırladığını analiz yapın. Unutmayın! Onlardan daha iyi olmak zorundasınız.

Google Search Console yardımıyla sitenizdeki istatistikleri inceleyin. Sitenizi düzenli olarak analiz ederseniz, ne yapmanız gerektiğini de bilirsiniz.

En önemlisi, analiz konusunda uzman firmalardan yardım alın. Site analizi, SEO çalışmalarının bir parçasıdır ve çok fazla zaman harcanması gerekir. Bu konuda uzmanlardan yardım almalısınız.

Özel Web tasarım İstanbul firması olan Acarnet, etkili SEO teknikleri ile internet sitenizi kısa sürede, arama motorlarının ilk sıralarına yükseltecektir.

 • Site Hızı

İnternet siteniz yavaş mı açılıyor? Nedenini merak ediyor musunuz? İşte nedenleri:

 • Ucuz hosting firmaları ile çalışmak, sitenizin yavaş açılmasına neden olur. aldığınız hizmet ucuz olduğu için, sizin gibi birçok kişi bu hizmeti almıştır. Hosting firmasının sunucu kapasitesi yetersiz olduğu için de, sunucu geç yanıt verir ve internet siteniz yavaşlar.
 • İnternet sitenizde bulunan görsellerin sıkıştırılmaması ya da biçimlendirilmemesi sonucunda siteniz yavaşlayabilir. Boyutu yüksek görseller, internet sitenizin yavaşlamasının nedenlerindedir.
 • Sosyal medya butonları, web sitenizin yavaşlamasına neden olabilir. bu konuda uzman web tasarım firmalarından yardım almalısınız.
 • Gereksiz kodlama satırları, internet sitenizin yavaşlamasına neden olur. internet sitenizi hazırlayan web tasarım uzmanından bu konuda yardım alabilirsiniz.

Web sitenizin hızlı açılabilmesi için yapmanız gerekenler, aşağıda sıralanmıştır:

 • Pahalı olsa da, iyi bir hosting servisinden hizmet almalısınız. Web site hızı daha iyi olacaktır.
 • İnternet sitenizde bulunan resimleri kayıp olmadan sıkıştırabilirsiniz. Bu konuda hizmet veren birçok internet sitesi bulunmaktadır. örnek vermek gerekirse; TinyPNG, Shring O’matic, PNG Gauntlet ve Compressor.io sitelerini sayabiliriz.
 • İnternet sitenizde bulunan eklentileri kontrol edin. Sitenizin yavaşlamasına neden olanları kaldırabilirsiniz. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, uzmanından yardım alabilirsiniz. Aynı durum, sosyal medya butonları için de geçerlidir.
 • Sade bir tasarımı tercih edin. İnternet sitenizin kapasitesi, sunucu kapasitesiyle doğru orantılıdır. Gereksiz elemanların internet sitenizde bulunmasından kaçının.
 • 301 yönlendirmelerini çok fazla kullanmayın. İnternet site hızının düşmesine neden olmaktadır. 301 yönlendirmelerinin olduğu linkleri düzenleyebilmek için ScreamingFrog analiz aracından yararlanabilirsiniz. Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, Acarnet firmasından yardım alabilirsiniz.
 • İnternet sitenizi sürekli olarak güncelleyin. CMS tabanlı bir internet sitesine sahipseniz, sitenizi güncellemek kolay olacaktır.

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Şirkete Özel Web Sitesi 9 Adımda Nasıl Olmalıdır?

Alanında yetkin olan bir firma web sitesi yaptırmak ister. Bu konuda internet üzerinden araştırma yapar. …

6 yorumlar

 1. Tuğçe Yıldırım

  Merhabalar kendime özel kişisel web sitesi yaptırmak istiyorum fakat bu konuda fazla bilgiye sahip değilim kendi web sitemi yaptırırken en çok nelere dikkat etmeliyim ve sitem sayesinde müşteri kazanmam için en ne konuda ilerlemeliyim.

  • Merhabalar Tuğçe Hanım,
   Web sitesi yaptırmak istiyorsanız ki eğer bizimle iletişime geçip sizlere detaylı bilgileri vermek için hazır olacağız..

 2. Merhabalar kendimize ait web sitesi yaptırsak ne kadar kullanışlı olur ve bu web sitesi sayesinde müşteri artışı sağlaya bilirmiyiz?

  • Merhaba Oğuzhan Bey,
   Kendinize ait bir web sitesi yaptırırsanız web siteniz sayesinde müşteriniz ve ürün satışınız oldukça artacaktır.

 3. Merhaba web sitemde sadelik ve renklerin uyumu ne kadar önemlidir avantajları varmıdır? Birde son soru olark web sitemde site hızı bana ve kullanıcılarıma ne katmaktadır? verilen bilgiler için şimdikten teşekkür ederim.

  • İnternet sitelerinde renk ve sadeliğin uyumu oldukça önemli bir noktadır. sitede kullanılacak olan renkler diğer içerikler ile uyumlu olmalıdır. web sitenizin hızı kullanıcılar için oldukça önemlidir yavaş açılan bir web sitesinde kullanıcılar kalmayıp çıkacaktır ve buda size bir dezavantaj olarak geri dönecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir