Anasayfa / Web Tasarım / Profesyonel Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Profesyonel Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Profesyonel web sitesi nasıl yapılır? Son zamanlarda ürün satımı veya kişisel hedeflerle açılan binlerce web siteleri mevcuttur. İlerleyen teknolojide iletişim gibi temel kaynağı olan internet dünyasında web tasarımın gelişimi de oldukça ilerlemektedir. Neredeyse her kurumun veya şahsın kendine ait bir web sitesi bulunmaktadır.

Ön Hazırlık Nedir;

 • Web sitenizin içeriklerini ve tasarımlarını en uygun hale getirmek oldukça önemlidir. Menülere eklenilecek olan başlıklar belirlenir. Başlıklar için yazı işlemleri başlanmaktadır. Bunlar;
 • Ana Sayfa Bölümü; Ana sayfa bölümünde ziyaretçilerin gerekli bilgileri ve sizden ürün alımı yapması için kullanıcıların ilgisini çekmek gerekir. Kaliteli görseller ve şirketinizin hakkında kısa bilgiler vermelisiniz.
 • Hakkımızda Bölümü; Kendinizi ve ekibinizi bu bölümde tanıtabilir kurum veya işletmeniz hakkında kullanıcılara bilgi verebilirsiniz.
 • Ürünlerin Bilgileri Bölümü; Kullanıcıların ilgisini çekecek ürünler paylaşabilir bunlar hakkında bilgiler verebilirsiniz.
 • Ürünlerin Fiyatı Bölümü; Paylaşılan ürünleri bu bölümden fiyatlandırabilirsiniz.
 • Hizmetlerimizin Bölümü; Yaptığınız hizmetleri veya yapılmakta olanları buradan kullanıcılarınıza gönül rahatlığıyla bilgi verebilirsiniz.
 • Referans Bölümü; Mevcut müşterilerinizden birkaç bilgiler alarak bu bilgileri kendi bölümünüze ekleyebilirsiniz.
 • İletişim Bölümü; Şirketinizin veya kurumunuzun telefon, e-mail, adres gibi bilgileri buraya ekleyebilirsiniz.

Tasarım Aşaması Nedir;

Tasarımların oluşturulması için gerekli programlar vardır. Bunlar PHOTOSHOP, FİREWORKS VE FLASH bu programlarını kullanmanız önerilir.  Logo banner isteyen bazı kuruluşlar olabilir. Firmaların veya şirketlerin renklerine uygun tasarımlar yapılması uygun olur.

Kod Kısmı Nedir;

Kod kısmında web tasarım uzmanı sitenin altyapısındaki bütün gereken yazılımları gerçekleştirmektedir. Web sitesinin kod kısmını üst- alt -sağ- sol menülerdeki başlıklara göre oluşturulmaktadır. Web sitesinin kontrol panelini de oluşturmak önemli husulardan bir tanesidir. Resim, video, yazı ve ürünler gibi eklemeleri panel kısmından yapılmaktadır.

SEO Aşaması Nedir;

Bütün süreç işlemleri sırasında eşit zamanlı optimizasyon işlemleri ile web sitenizin internet arama motorları yükselmesi için gerekenlerden bir tanesi de SEO optimizasyonudur. Belirlenmiş olan kelimelerde içerik kısmı reklamlar ve backlinkler tarafından desteklenmektedir. SEO uyumlu web sitesinde içerikler, yazılar, fotoğraflar özgün olmalıdır. Özgün içerik asla kopya olmayan doğallıktan vazgeçmeyen içerik kısımlarıdır.

 • Anahtar kelimeler kalın yazılmalı
 • Sitenin yazılım kodları kesinlikle hatasız olmalı
 • Kodlama hatası varsa hemen düzenlenmeli
 • Fazla ve gereksiz kodlardan kurtulun (site açılış hızının artması için)
 • Makalenize eklemekte olduğunuz linkler en fazla 3 tane olmalıdır.
 • Şirketinizin veya kurumunuzun logo kısmı internet ile uyumlu hale getirilmeli. Aksi taktirde tekrardan logo tasarımı yaptırabilirsiniz.

Sitenin Rengi Nedir;

Sitenin rengi firmanızın kurumsal kimliğini internet ortamında en uygun şekilde temsil etmektedir. Bunun için sitenizde seçeceğiniz renkler kesinlikle sizleri temsil edebilecek renk olmalıdır.

İçerik Nedir;

Sitenizde kullanacağınız içeriklerin özgün ve kaliteli olması gerekmektedir. Kopya içerik yapıldığı taktirde internet arama motorları bunu tespit edip sitenizi kara listeye ekleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Yazı Tipi Nedir;

İnternet arama motorları web sitenizin yazı tiplerini de kontrol etmektedir. Süslü ve değişik yazı tipleri yerine kaliteli ve profesyonel bir yazı tipinin kullanılması gerekir.

Gezinti Nedir;

Bir internet kullanıcısı internet sitenizde rahatlıkla, sorunsuz ve hızlı bir şekilde gezmesi gerekir. Tabi kullanıcılar web sitenizde gezerken bağlantıların yavaş açılmaması gerekir. Yavaş açılan bağlantılar web sitenizi ziyaret etmekte bulunan kullanıcıları sinirlendiren bir durum olacaktır.

Mobil Uyumluluk Nedir;

İnternetin gelişimiyle birlikte mobil cihazlardan web sitelerine girişler her geçen gün artmaktadır. Mobil uyumlu web sitesi diğer rakip firmalarınızın da sizleri bir adım önüne geçirecektir.

Hosting Ve Domain Nedir;

Web sitesini kurabilmek için ilk önce siteyi kurabilecek bir yerin olması gerekir. Ayriyeten sitenizin alan adını belirlemeniz gerekir. Piyasada yüzlerce hosting hizmeti veren web siteleri vardır. Fakat bazı unsurları kapsaması gerekir. Bu unsurlar;

 • Güvenirlik
 • Depolama
 • Bant genişliği
 • Ölçeklenebilirlik

Web Tasarımda PHP, ASP, MYSQL İlişkileri Nedir;

İşleyen bir web sitesi yapmak için HTML ve CSS öğrendikten sonra web sitenizi desteklemek amacıyla ASP, PHP, MYSQL öğrenilmesi faydalı olmaktadır. Web sitesinin altyapısı için 2 önemli unsurdur. HTML ve CSS web sitesinin görünümünü ASP, PHP ve MYSQL ise görünümün bir bütün halinde çalışmasını sağlar.

Niçin Profesyonel Web Sitesine Sahip Olunmalıdır?

Ticari işlerle uğraşan kişiler bireyler veya kurumlar ilk önce ürünlerin satışlarını internet ortamından yapmak ve müşterilerinin güvenlerini sağlamaktır. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar kurumunuzun işlerini dikkatli ve son derece ciddiyet konusunda akıllarında etki bırakmanız gerekir.

Web Sitesinin Ömrü Ne Kadardır?

Bir web sitesinin ömrü genelde 2-4 yıl arasıdır. Bu sürelerin sonlarında doğru yeni altyapılar yeni tasarımlar ve güncellemeler gerektiriyor. Fakat altyapıları düzgün yapıldığında sitenin içeriklerini değiştirip ufak güncellemelerde bile uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Fiyat Kısmı Nedir;

Web tasarım fiyatları eğer ki kendiniz tasarladığınız taktirde 1000TL veya 5000TL arası değişir. Ajansların sizlere sunduğu tasarımlar 5000TL ile 7500TL arası değişiklik göstermekte olur da daha büyük web sitleri 3000TL ile 9000 TL arası değişiklik göstermektedir.

Test Aşaması Nedir;

Burada web siteniz için hazırladığınız içerikleri ve tasarımları düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını test edilmektedir. Herhangi bir sorunlar varsa düzeltilir, yazılımda gerçekleşen hatalar var ise onlar düzeltilir.

Yayın Kısmı Nedir;

Gerçekleşen tüm aşamalar tamamlandıktan sonra web siteniz en sonunda yayına sunulmaktadır. Güncellemeler ve siteniz için kampanyalar yapılmalıdır.

BU MAKALEMİZ 15.10.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Sayfası Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinin ürünlerinin doğru bir şekilde tanıtılması ve kurumsal kimliğinin uygun bir şekilde hazırlanması …

7 yorumlar

 1. profosyonel web sitelerini sadece kurumsal firmalar için mi önerirsiniz yoksa kişisel sitelerde’de kullanmayı tavsiye eder misiniz

  • Acarnet Editör

   Hamza Bey Merhabalar

   Profesyonel web sitelerini tabikisi de kurumsal firmalar için önerilir. fakat kendinize ait web siteniz var ise ilerleyen zamanlarda ürün satmak veya bilgi amaçlı kurduğunuzda tabikisi de her zaman önerilir.

  • Acarnet Editör

   Hamza Bey Merhabalar

   Profesyonel web sitelerini kurumsal firmalar için önerilir. Fakat kişisel sitelerde ürün satımı veya kullanıcılara bilgi vermek için kullanılırsa profesyonel siteler önerilir.

 2. Ayrıntılara çokça yer verilmesi yararlı olmuş. Kapsamlı ve anlaşılır bir yazı. Ellerinize sağlık. Profesyonel bir web tasarım sitesi oluşturmak için nasıl bir altyapıya ihtiyaç gerekli?

  • Acarnet Editör

   Yavuz Bey Merhabalar

   Profesyonel bir web tasarım için yeteri düzeyde bir altyapınızın olması gerekir. Aksi taktirde bilgileriniz yetersizse sizlere hiç bir şey katmaz. Web tasarım yaptırmak için web tasarım firmalarından yardım alabilirsiniz.

 3. Merhabalar Yazdığınız yazı çok yararlı olmuş. web sitesininde en sonda neden test işlemleri uygulanır?

  • Acarnet Editör

   Sinan Bey Merhabalar,
   Web sitenizin tasarım, yazılım, içerik kısımları bittiğinde herhangi bir sorun varmı die kontrol edilmelidir. Aksi taktirde kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiğinde herhangi bir sorunla karşılaşması sizler için dezavantaj olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir